Cena gasa ponovo divlja, Srbija samo trenutno sigurna

Cene ključnih energenata, nafte i gasa, nastavile su da divljaju.
Cena gasa ponovo divlja, Srbija samo trenutno sigurna
Foto: Pixabay
Cena nafte u ponedeljak je dotakla sedmogodišnji maksimum, a cene gasnih fjučersa ponovo su preskočile 1.000 dolara za hiljadu kubika. Barel je juče vredeo 95 dolara i gas u Evropi je poskupeo za dodatnih 14 odsto.
Nafta Brent je u odnosu na petak, u ponedeljak ujutro poskupela za dodatan dolar i na evropskim berzama njom se trgovalo po ceni od 95,46 dolara, dok je američka WTI nafta dostigla cenu od 94,37 dolara. U slučaju gasa, i njegovih cena u Evropi, on se po prvi put od kraja januara išao preko 1.000 dolara za 1.000 kubika.
Mnogi se pitaju gde je Srbija u celoj priči, a odgovor u najkraćem jeste da smo koliko toliko određeno vreme sigurni - i po pitanju cene goriva i po pitanju cene gasa, ali i da sporazumi koji imamo po pitanju energetskih derivata nisu večni.
 
Iako većina dešavanja na svetskim tržištima i berzama vrlo lako i relativno brzo prelije na domaće tržište, ovoga puta to neće biti slučaj. Još u novembru prošle godine je nakon sastanka predsednika Aleksandra Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina, cena prirodnog gasa za Srbiju "zamrznuta", a nedavno je Vlada Srbije usvojilia Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata.
 
Pre oko tri meseca, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon sastanka sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, saopštio da će cena gasa u narednih šest meseci, tj. do kraja maja 2022. godine, za Srbiju iznositi 270 dolara za hiljadu kubnih metara.
 
Vučić je tada dodao da će Srbija i posle isteka dogovorenih šest meseci plaćati "izuzetnu cenu" gasa, kao i da će obim isporuke gasa biti povećan i fleksibilniji. Prema njegovim rečima, država je na taj način uštedela više od 300 miliona evra.
 
Što se tiče naftnih derivata, država Srbija je pre nekoliko dana amortizovala negativne posledice poskupljenja na svetskim berzama ograničavajući cenu u prodaji.
 
Na nedavno održanoj sednici Vlade Srbije, usvojena je Uredba o ograničenju visine cena naftnih derivata kako bi se sprečio veći poremećaj na tržištu kao i očuvao životni standard stanovništva, a kako je saopšteno okidač je bio rast cena derivata u prethodnom periodu.
 
Da cene goriva ne bi nastavile direktno da utiču na cene robe i usluga, time što bi poskupljenje goriva poguralo i cene gotovo svih drugih roba i usluga, Vlada Srbije je propisala maksimalnu maloprodajnu cenu Evro dizela (od 179 dinara po litru) i Evro premijum BMB 95 (od 171 dinara po litru). Ova uredba je ograničena na mesec dana.
 
Šta će biti po isteku ovog ograničenja cena derivata, odnosno posle 3. marta zavisi od dešavanja na globalnom tržištu. Ukoliko cene i dalje budu nekontrolisano rasle, možda će se Srbija odlučiti i na produženje roka.
  • Mislilac

    16.02.2022 16:30
    Sad ce 95 da ledi preko zime.
  • SNS

    16.02.2022 16:16
    SNS gas
    Grejaću se na SNS
  • Cccc

    16.02.2022 14:12
    Pa Rusija je pod sankcijama.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.