Svet

0

Izrael zamrznuo plan o izgradnji stanova za Jevreje u istočnom Jerusalimu

Autor: AP

Izvor: Beta

Izrael zamrznuo plan o izgradnji stanova za Jevreje u istočnom Jerusalimu

Izvor: Pixabay.com

Zvaničnici opštine Jerusalim zamrzli su danas planove o izgradnji velikog jevrejskog naselja na napuštenom aerodromu u istočnom Jerusalimu, objavila je izraelska levičarska organizacija Mir sada (Šalom akšav).



Tom projektu su se SAD oštro protivile, a bilo je planirano da se izgradi 9.000 stambenih jedinica za ultraorotodoksne Jevreje pored tri gusto naseljena područja gde žive Palestinci, uključujući jedno koje se nalazi iza kontroverznog zida podignutog prema Zapadnoj obali.

Hagit Ofran iz organizacije Mir sada koja se protivi širenju jevrejskih naselja, izjavio je da se očekivalo da odbor za planiranje odobri plan, a umesto toga je odlučio da ga zamrzne, rekavši da je prethodno potrebno ekološko istraživanje.

On je izrazio nadu da će se shvatiti koliko je taj plan nelogičan za razvoj Jerusalima i koliko štete nanosi šansama za mir.

Gradski zvaničnici nisu odmah ništa komentarisali, ali je ranije danas ministar spoljnih poslova Izraela Jair Lapid (Yair) nagovestio da vlada ne žuri da da konačno odobrenje za plan, te da je potreban "potpun konsenzus" stranaka u koaliciji.

Izrael je osvojio istočni Jerusalim u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao, što medjunarodna zajednica nije priznala.

Palestinci žele da istočni Jerusalim bude glavni grad njihove buduće države koja bi obuhvatila Zapadnu obalu i pojas Gaze, sve teritorije osvojene u pomenutom ratu.

Izrael smatra čitav Jerusalim svojim glavnim gradom i tvrdi da je izgradnja potrebna jer raste broj stanovnika.

Palestinci upozoravaju da je nastavak širenja jevrejskih naselja kršenje medjunarodnog prava i prepreka za mir, a veći deo medjunarodne zajednice podržava taj stav.

Danas zamrznut projekat o izgradnji naselja Atarot se smatra posebno osetljivim jer se nalazi u središtu palestinskog populacionog centra.

Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena (Joseph Biden) je više puta kritikovala širenje jevrejskih naselja, upozoravajući da ne doprinosi obnovi mirovnog procesa, ali se Izrael nije na to osvrtao.

U istočnom Jerusalimu živi više od 200.000 Jevreja i još gotovo pola miliona ih je naseljeno u jevrejskim naseljima širom okupirane Zapadne obale.

Premijer Izraela Naftali Benet (Bennett) podržava naselja i protivi se palestinskoj državi.

Mirovnih pregovora nije bilo već više od jedne decenije.

 

Izrael pooštrava kontrolu izvoza sajber tehnologije u strahu od zloupotrebe

Ministarstvo odbrane Izraela objavilo je danas da će pooštriti nadgledanje sajber izvoza posle niza skandala u koje je umešana izraelska kompanija NSO grupa zbog svog špijunskog softvera Pegaz (Pegasus).

Kako je navedeno, zemlje kupci izraelske sajber tehnologije moraće da potpišu izjavu da će koristiti proizvode "samo za istragu i sprečavanje terorističkih akata i ozbiljnog kriminala".

Protiv zemalja koje prekrše te uslove mogle bi se uvesti sankcije "uključujući ograničenje sajber sistema i/ili isključivanje".

U saopštenju se ne pominje NSO, ali je takva odluka doneta nekoliko dana pošto su dobro obavešteni izvori rekli da su telefoni 11 zaposlenih u Stejt departmentu SAD hakovani softverom te kompanije.

Ti zaposleni su se svi nalazili u Ugandi, a medju njima je bilo ljudi iz ministarstva spoljnih poslova, rekla je jedna osoba koja nema ovlašćenje da daje izjave o istrazi.

To je prvi poznati slučaj da je Pegaz korišćen protiv zaposlenih u vladi SAD.

U novembru je Odeljenje za trgovinu SAD stavilo NSO na crnu listu, zabranivši joj da koristi američku tehnologiju.

Kompanija Epl (Apple) je prošle nedelje tužila NSO zbog hakovanja ajfona (IPhones) i drugih svojih proizvoda, označivši tu izraelsku firmu "nemoralnim plaćenicima 21. veka".

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR