1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Opozicija srušila Dodikov veto

28. oktobar 2021.

Prvi put od kada postoji pravo veta, Narodna skupština Republike Srpske nije podržala srpskog člana Predsedništva BiH. Opozicija je možda „izdala srpski interes“, ali je Dodiku zadala snažan politički udarac.

https://p.dw.com/p/42HKo
Šef SDS Mirko Šarović i šef PDP Branislav Borenović nisu glasali za Dodikov veto
Šef SDS Mirko Šarović i šef PDP Branislav Borenović nisu glasali za Dodikov vetoFoto: Dragan Maksimovic/DW

Svaki pokrenuti veto srpskog člana Predsedništva unazad 20 godina imao je apsolutnu podršku parlamenta Republike Srpske – sve do sinoć (27.10), kada veto Milorada Dodika nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu,

Pravo veta definisano je Ustavom na sledeći način: „Član Predsedništva koji se ne slaže s odlukom, može odluku Predsedništva da proglasi destruktivnom po vitalni interes entiteta za teritoriju sa koje je izabran, pod uslovom da to učini u roku od tri dana po njenom usvajanju. Takva odluka će biti odmah upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske, ukoliko je tu izjavu dao član sa te teritorije; bošnjačkim delegatima u Domu naroda Federacije, ukoliko je tu izjavu dao bošnjački član; ili hrvatskim delegatima u istom telu, ukoliko je tu izjavu dao hrvatski član. Ukoliko takav proglas bude potvrđen dvotrećinskom većinom glasova u roku od deset dana po upućivanju, osporavana odluka Predsedništva neće imati efekta.“

-pročitajte još: Lukavi srpski nacionalisti

Kontra Dodiku, na uštrb podrške vetu

Opozicija u RS odlučila se za politički udarac Dodiku, staviviši svoju odluku ispred, kako Dodik tvrdi, „zaštite interesa RS“.

„Milorad Dodik se zaigrao. Način na koji je sticao dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini obio mu se o glavu. Džemper se rasparao i sada nezaustavljivo počinje da se osipa. Opozicija mu je vratila za ponižavanja i omalovažavanja, i time se i definitivno izvukla iz njegovog zagrljaja“, ocenjuje analitičarka Tanja Topić, uz ocenu da su završni udarac zadali neki od dojučerašnjih partnera.

I zaista, dojučerašnji Dodikovi partner, Socijalistička partija Srpske, stranka koja je nastala odvajanjem od Socijalističke partije Petra Đokića, napustila je zasedanje, iako su njihova dva poslanika mogla da budu jezičak na vagi za dvotrećinsku većinu. S druge strane, poslanici DNS, stranke koja je sada u opoziciji, glasali su za veto, jer im je, kako su obrazložili, „srpski nacionalni interes u ovom slučaju suviše važan da bi ga se RS odrekla“.

Svaki pokrenuti veto srpskog člana Predsedništva unazad 20 godina imao je apsolutnu podršku podršku parlamenta RS - sve do sinoć
Svaki pokrenuti veto srpskog člana Predsedništva unazad 20 godina imao je apsolutnu podršku podršku parlamenta RS - sve do sinoć Foto: ELVIS BARUKCIC/AFP via Getty Images

Sprdnja s vetom

Da je Dodik obezvredio Narodnu skupštinu i institut veta, koji mu se sada obio o glavu, potvrđuje i činjenica da je kroz nastup u parlamentu sugerisao poslanicima da glasaju samo za neke odluke. Tako je tražio da stave veto na odluke druga dva člana Predsedništva BiH koje smatraju štetnim po RS, a da „puste“ odluke koje su u interesu RS. Neke od njih su otvaranja kancelarije ambasade Ruske federacije u Banjaluci i izdavanje agremana za ambasadore Dominikanske Republike, Belorusije i Azerbejdžana.

„Neću se ljutiti ako ovaj parlament potvrdi odluku druga dva člana Predsedništva o otvaranju kancelarije ruske ambasade u Banjaluci, jer sam od početka učestvovao u pregovorima oko toga“, rekao je Dodik tokom obraćanja.

Zaključcima Narodne skupštine RS o bojkotu rada srpskih predstavnika u institucijama BiH, definisano je da srpski predstavnici neće učestovati u radu, osim tamo gde postoji srpski nacionalni interes. Međutim, uzeti od usvojenih odluka u Predsedništvu ono što odgovara nekim drugim interesima, a odbaciti nešto drugo bez bilo kakvih kriterijuma, predstavlja, prema mišljenju opozicije, ništa drugo nego derogiranje Narodne skupštine. Od odluka na koje je trebalo staviti veto, bila je ona o sporazumu o graničnim prelazima s Hrvatskom, te o sporazumu o digitalizaciji arhivske građe bivše Jugoslavije.

-pročitajte još: Harmonikašenje

Zloupotreba institucija

Nakon salvi uvreda i pravog verbalnog rata između Dodika i opozicije, poslanici SDS i PDP, povukli su se iz Skupštine i nisu učestvovali u glasanju, što je na kraju dovelo do toga da parlament RS prvi put postane predmet preispitivanja pokrenutih odluka i vitalnog nacionalnog interesa.

„Ovim je istovremeno stavljena tačka na sunovrat parlamentarne demokratije u RS i proces zloupotrebe i manipulacije te institucije od strane jednog čoveka. U sudaru autokratije i deficitarne demokratije, na gubitku su građani koji su slušali i gledali zasedanje, ako su i shvatili u čemu su saučestvovali svih ovih godina“, kaže Topić, ističući da je to rez koji je opozicija morala da napravi, bez obzira na sukobe unutar njihovih redova.

Tanja Topić: Džemper se rasparao i sada nezaustavljivo počinje da se osipa.
Tanja Topić: Džemper se rasparao i sada nezaustavljivo počinje da se osipa.Foto: DW

A politički sukobi unutar opozicije već su počeli. Jedan deo traži da se Nenad Nešić, prvi čovek DNS, odmah izbaci iz opozicije, a drugi da se sačeka smirivanje političkih tenzija. Za nezavisnog poslanika Nebojšu Vukanovića, koji je deo opozicionog bloka, nema dileme. On je za prvu opciju, navodeći da je sada jasno da Nešić samo čeka pogodan trenutak da se vrati u vlast.

Kraj krize?

„Nije važan broj, za pobedu su potrebni časni i pošteni ljudi kojima narod veruje, a Nešić i slični koji bi da trguju i kalkulišu sa režimom i Dodikom, samo nas kompromituju i zbunjuju narod, jer je svima jasno da je njegov lični cilj da osvoji par poslaničkih mandata i bude deo vlasti, ma ko sutra da pobedi“, napisao je Vukanović na svom blogu.

Bez obzira na rasplet događaja unutar opozicije, jasno je da SNSD sada više nema dvotrećinsku podršku u parlamentu, koja je svaki put građena na „srpskom jedinstvu“. To jedinstvo bi se u stvarnosti uvek raspalo i pre nego bi zaživelo. Ali, činjenica da veto prvi put nije dobio podršku u parlamentu RS, bez obzira na sadržaj, možda će značiti i okončanje višemesečne krize u BiH, jer sada ne postoji mogućnost da se neka odluka iz Predsedništva BiH obori u Banjaluci bez učešća opozicije.

Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.