Читај ми!

Premijeru Sudana dozvoljeno da ide kući

Sudanskom premijeru Abdalahu Hamdoku i njegovoj supruzi, koji su privedeni nakon što je vojska izvršila puč i preuzela vlast, dozvoljeno je da se vrate u svoju kuću u Kartumu, potvrdio je jedan vojni zvaničnik. U Savetu bezbednosti UN bez saglasnosti o situaciji u Sudanu.

Abdalah Hamdok je oslobođen nakon što je međunarodna zajednica osudila vojni udar i pozvala vojsku da oslobodi sve vladine zvaničnike koji su u ponedeljak pritvoreni neposredno nakon što je general Abdel Fatah Burhan preuzeo vlast, prenosi AP.

Zahtevajući anonimnost, jedan vojni zvaničnik je potvrdio da su Hamdok i njegova supruga slobodni da se kreću i komuniciraju i dodao da je njihova kuća u luksuznom kartumskom kvartu Kafuri "pod jakim obezbeđenjem".

General Burhan je ranije izjavio da je Hamdok zadržan u pritvoru radi sopstvene bezbednosti i da će verovatno biti pušten, ali je i upozorio da bi se drugi članovi raspuštene vlade mogli suočiti sa suđenjem jer podstrekuju proteste protiv vojnih vlasti koji se nastavljaju na ulicama.

Blinken razgovarao sa Hamdokom 

U međuvremenu, Stejt department je saopštio da je američki državni sekretar Entoni Blinken kasno sinoć razgovarao telefonom sa Hamdokom. Blinken je pozdravio njegovo puštanje na slobodu i ponovo pozvao sudansku vojsku da oslobodi sve civilne lidere koji su u zatvoru i osiguraju njihovu bezbednost.

Izrazio je duboku zabrinutost zbog vojnog puča u Sudanu i ponovio da je imperativ da se vojne snage uzdrže i izbegavaju nasilje prema demonstrantima. Istakao je i da SAD podržavaju tranziciju ka demokratiji od civilnim vođstvom.

Dan nakon što je sudanska vojska preuzela vlast, prodemokratski demonstranti blokirali su improvizovanim barikadama i zapaljenim gumama ulice glavnog grada, a u ponedeljak su vojnici pucali na masu i ubili četvoricu demonstranta.

Do vojnog udara i preuzimanja vlasti je došlo nakon višenedeljnih tenzija između predstavnika vojnih i civilnih vlasti oko tempa tranzicije Sudana ka demokratiji.

To je pretilo da izbaci iz koloseka proces demokratske trazicije, koji je započet svrgavanjem dugogodišnjeg autokrate Omara el Bašira tokom narodne pobune pre dve godine.

U svom drugom javnom nastupu od preuzimanja vlasti, general Burhan je danas izjavio da je vojska bila primorana da se umeša u rešavanje sve intenzivnije političke krize.

"Ima ljudi koji govore o diskriminaciji, a to može da nas dovede do građanskog rata koji bi doveo do rasparčavanja ove zemlje, razaranja njenog jedinstva, njenog tkiva i društva. Ove opasnosti su pred nama", upozorio je general Burhan tokom konferencije za novinare koju je prenosila televizija.

Vojni puč je izveden manje od mesec dana pre nego što je Burhan trebalo da prepusti civilnom političaru nadležnosti nad Suverenim savetom, telom koje upravlja Sudanom, čime bi vojska bila udaljena od glavnih poluga vlasti.

Iz kancelarije svrgnutog premijera poslato je saopštenje u kojem se vojne vlasti optužuju za delovanje u saglasju sa islamistima koji su se zalagali za uspostavljanje vojne vlasti u Sudanu i drugim političarima povezanim sa svrgnutim islamističkim liderom, autokratom Omarom el Baširom.

Sednica SB UN bez saglasnosti

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija sastao se kako bi raspravljao o situaciji u Sudanu posle vojnog puča izvedenog u ponedeljak, ali nakon sastanka nije izdato nikakvo saopštenje, javlja Rojters.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres pozvao je prethodno svetske sile da se okupe i odlučno se izjasne protiv vojnog puča, poručivši da je potrebno jedinstvo da bi se svet sučio sa "epidemijom državnih udara'', nakon što su izvedeni i u Mjanmaru, Maliju i Gvineji.

Zamenik ruskog predstavnika u UN Dmitrij Poljanski rekao je posle sednice da članice Saveta bezbednosti do sada nisu uspeli da postignu bilo kakvu saglasnost o situaciji u Sudanu.

"Mislim da je preuranjeno govoriti o saglasnosti, hajde da radimo na nekom dokumentu. Slažemo se da smo preokupirani onim što se dešava", rekao je Poljakov, prenosi Tas.

 

уторак, 16. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво