Iz nedeljnika NM

0

Evropska komisija: Ograničen napredak, stare boljke i isti ključni zahtevi

Autor: NM

Izvor: Novi magazin

Evropska komisija: Ograničen napredak, stare boljke i isti ključni zahtevi

Izvor: Arhiva

Vladavina prava i postizanje pravno obavezujućeg sporazuma s Kosovom ključni su zahtevi koje Evropska komisija i u najnovijem izveštaju postavlja pred Srbiju.

 

Ipak, ima i nešto povoljnih tonova jer “u Srbiji postoji novo opredeljenje za sprovođenje reformi, ustavni amandmani radi jačanja nezavisnosti pravosuđa trebalo bi da budu dovršeni do kraja godine”, kako je rekao komesar za proširenje Oliver Varhelji na predstavljanju Izveštaja Evropske komisije o napretku zemalja Zapadnog Balkana i dodao: “Srbija mora da produbi reforme u borbi protiv korupcije, slobode medija, domaćeg procesuiranja ratnih zločina i borbi protiv organizovanog kriminala”.

Ponovio je da su napredak Srbije po pitanju vladavine prava i normalizacija odnosa s Kosovom od fundamentalnog značaja i nastaviće da određuju ukupan ritam pregovora o pristupu Srbije Evropskoj uniji. To uključuje i punu primenu svih sporazuma potpisanih i dijalogu s Kosovom.

U samom izveštaju se naglašava da je u proteklih godinu dana održavan međupartijski dijalog o izbornim uslovima, ali da je “politička klima tokom izveštajnog perioda ostala polarizovana”, pa je Komisija pozvala političke aktere da se u tom procesu angažuju konstruktivno i u dobroj veri, kao i da se primene sve ključne reforme OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava značajno pre narednih izbora.

Naglašeno je smanjenje korišćenja hitnih procedura i usvajanje novog kodeksa ponašanja narodnih poslanika, ali i “zapaljiv jezik protiv političkih protivnika i predstavnika drugih institucija koji iznose drugačije političke stavove nastavio je da se koristi tokom parlamentarnih debata”. Takođe se navodi da je potrebno još napora da se uspostavi sistematska saradnja između Vlade i civilnog društva. U oblasti pravosuđa u nacrtu se beleži ograničen napredak i navodi da se proces izmene ustava očekuje do kraja 2021. Sistem postavljanja sudija i ocene rada sudija i tužilaca potrebno je temeljno revidirati nakon ustavnih reformi, navodi se.

I u oblasti borbe protiv korupcije beleži se ograničen napredak, a navodi se da je Grupa država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope zaključila da su njene preporuke o Agenciji za sprečavanje korupcije primenjene na zadovoljavajući način. Podseća se, kako je u utorak preneo European Western Balkans, da još nije usvojena nova strategija za borbu protiv korupcije i da je broj optužnica i prvostepenih presuda u slučajevima visoke korupcije dodatno opao u poređenju s prethodnim godinama.

Takođe, kao ograničen beleži se i napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i konstatuje se da Srbija tek treba da uspostavi ubedljiv rezultat efikasnih istraga, krivičnog gonjenja i konačnih presuda u ozbiljnim slučajevima organizovanog kriminala.

U slobodi izražavanja opet odrednica “ograničen napredak” usvajanjem i početkom primene ograničenog broja mera vezanih za Akcioni plan za sprovođenje Medijske strategije. Međutim, verbalni napadi na novinare visokih državnih funkcionera nastavili su se, a slučajevi pretnji i nasilja i dalje su zabrinjavajući, nastavljeni su u parlamentu i nakon usvajanja novog Kodeksa ponašanja u decembru 2020.

Kako navodi EWB, u oblasti ekonomije konstatuje se samo blagi pad BDP-a u 2020. zbog, kako se navodi, jakog pretkriznog momentuma, velikih i pravovremenih fiskalnih i monetarnih mera usmerenih ka podršci ekonomije i sektorskoj strukturi ekonomije. Tržište rada je zabeležilo dalji pad nezaposlenosti 2020, dok strukturne reforme javne uprave i državnih preduzeća nastavljaju sporo da napreduju.

Kada je reč o regionu, navodi se da je Srbija ostala posvećena dobrosusedskim odnosima i regionalnoj saradnji, mada su se tenzije sa Crnom Gorom nastavile tokom izveštajnog perioda.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR