25. septembar  2021. 05.45  →  19.47 | Izvor: Tanjug, FoNet

Patrijarh Porfirije u Beranama poručio: Crkvu ne možemo poistovećivati ni sa jednom državnom granicom

BERANE -

Srpska pravoslavna crkva ima samo jednu strategiju, politiku, životni stav i orijentir, a to je biti jedno sa Bogom čitavim svojim bićem, ali u Bogu i sa Bogom težiti i činiti sve da budemo jedno sa drugima u porodici, komšijama, sugrađanima i rođacima, a onda i sa drugim narodima, biti jedno sa čitavim svetom, poručio je večeras patrijarh srpski Porfirije.

Patrijarh je u besedi nakon večernje liturgije u manastiru Đurđevi stupovi u Beranama, u Crnoj Gori, poručio da ovaj skup pokazuje punoću naše Crkve, jedinstvo i ljubav koja ne može biti omeđena nikakvim međama i državnim granicama.

"Kao što ne postoji granica između ovog i onog sveta, tako i ovde istinsku ljubav ne može zaustaviti nikakva granica ma ko da je postavio", naveo je patrijarh.

Poručio je i da Crkvu ne možemo poistovećivati ni sa jednom državnom granicom.

"Nema u Crkvi granice između neba i zemlje i granice Crkve se ne mogu menjati kada se menjaju granice država", naveo je patrijarh i istakao da Crkvu ne interesuje da li se neka država smanjila ili uvećala.

Dok je sveta mitropoliti SPC će biti ustoličavani u Cetinjskom manastiru
Patrijarh srpski Porfirije poručio je sinoć u manastiru Đurđevi stupovi u Beranama, u Crnoj Gori, da će dok je sveta mitropoliti SPC biti ustoličavani u Cetinjskom manastiru i da Crkvu, kako je kazao, ne možemo poistovetiti ni sa jednom političkom ili bilo kakvom državnom granicom.

Kazao je da ne postoji sila ovog sveta koja može promeniti ustrojstvo crkve, a naša je, kazao je, Srpska pravoslavna crkva, autokefalna i ima svoju kanonsku jurisdikciju.

"Naša Crkva je kao autokefalna u jedinstvu sa svim pomesnim pravoslavnim crkvama i pripada jednoj svetoj sabornoj apostolskoj pravoslavnoj Crkvi", kazao je patrijarh.

Rekao je i da SPC nema ništa protiv, naprotiv, da svako organizuje molitvene zajednice, ako im to odgovara, ali samo pod uslovom da ne ugrožava bilo koga i elementarno ljudsko dostojanstvo.

Istakao je, međutim, da bilo koja molitvena zajednica tako organizovana ne može biti u jedinstvu sa punoćom vaseljenskog pravoslavlja i kao takva ne može ukrasti identitet pravoslavnoj crkvi koja ima svoju kanonsku jurisdikciju ovde na ovim prostorima.

"Ovu istinu može da razume samo onaj koji je čistog srca i koji je u jedinstvu sa Hristom", poručio je patrijarh Porfirije.

Oni kome su, kako je rekao, čula obamrla ne može da pojmi koliki je neprijatelj samome sebi.

Takve, poručio je, pozivamo da budu među nama, da ih prihvatimo kao braću najrođeniju jer oni i jesu naša braća.

Patrijarh je pozvao okupljene da sa drugima ne opšte jezikom mržnje.

Mi se, rekao je, moramo boriti ljubavlju i citirao patrijarha Pavla koji je govorio: Ko pobedi sebe taj je pobedio svet, ko pobedi egoizam samoljublje i laž u sebi, taj je pobedio čitav svet".

"U Hristovoj crkvi nema Srba, Crnogoraca, Grka i Jevreja, Albanca i Hrvata... Pripadamo jednom narodu upoznavajući najpre sebe... Onaj ko ne zna sebe on naprosto ne može upoznati nikoga ni voleti sebe", poručio je patrijarh.

Joanikije:Patrijarh nam je doneo blagoslov, mir i pomirenje

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije pozdravio je večeras u manastiru Đurđevi stupovi patrijarha srpskog Porfirija i poručio da ga blagosloveni narod Eparhije budmljinsko-nikšićke dočekuje s radošću i željom da ga zagrli s ljubavlju i odanošću.

"Vi naša svetosti nastavljate delo Svetog Save da date novi zamah obnovi ove Episkopije i duhovnoj i graditeljskoj i svakoj drugoj. Vi nam donosite i blagoslov i mir i pomirenje, jer vršite službu Božju koja je služba pomirenja, prvo da se izmirimo sa Bogom, sa svojom savešću, a onda kao pečat svega - jedni sa drugima", naveo je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Sve to, kazao je, da bismo prevazišli naše podele, razdore i raskole, da prepoznamo jedni druge kao braću po Hristu.

"Neka vaš dolazak bude blagosloven i neka bude srećno i blagosloveno ustoličenje episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija", poručio je mitropolit Joanikije i pozvao patrijarha Porfirija da blagoslovi prisutne.

Poželevši patrijarhu dobrodošlicu Joanikije je rekao i da patrijarh u ime Hristovo vodi ceo srpski pravoslavni narod i sve narode u jurisdikciji Srpske pravoslavne crkve.

"Vi idete stopama Hristovim i stopama vašeg prethodnika Svetog Save, prvog srpskog arhiepiskopa, koji je ovde (u manastiru Đurđevi stupovi) pre punih osam vekova ustoličio prvog episkopa budmljanskog", rekao je, između ostalog mitropolit Joanikije.

On je opširno govorio o istorijatu manastira Đurđevi stupovi i poručio da je "ova svetinja i narod koji se oko nje okupljao čuvao veru i oganj, žive pravoslavne iskonske hrišćanske vere".

Rekao je i da je nakon perioda "komunističkog bezbožja", patrijarh Pavle na inicijativu mitropolita Amfilohija blagoslovio obnovu ove Episkopije pre 20 godina.

"I, evo, kao što vidite ona je obnovljena i objedinjena oko svetinje i oko drugih svetinja i pokazala da je ostala verna Hristu Bogu i Svetom Savi i svojim svetinjama u svim najtežim vremenima", naveo je mitropolit.

Sve spremno za ustoličenje Metodija

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije i mitropolit crnogorsko primorski Joanikije stigli su Berane, gde je u manastiru Đurđevi stupovi održana doksologija, molitvena dobrodošlica prvom među jednakima.

Ovo je prva poseta patrijarha ovom manastiru i Beranama od kada je izabran na dužnost poglavara SPC i druga Crnoj Gori u periodu od petnaestak dana.

Patrijarha i mitropolita Joanikija dočekao je veliki broj vernog naroda i građana, a na nebu se pojavio padobran sa trobojkom.

Doček patrijarhu je upriličen dan uoči ustoličenja izabranog episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija.

Episkop Jovan skakao padobranom u čest patrijarha

U čast dolaska patrijarha srpskog u Berane padobranom je skakao episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk, a sa njim i Nenad Kuzmanović iz aero kluba "Nikšić", koji je nosio trobojku.

Ovaj skok okupljeni građani su pozdravili aplauzom, a vladika je po spuštanju rekao da se prizemljio.

Podgorički portal Dan prensi da ovo nije prvi put da vladika Jovan skače padobranom, a i nije jedini koji se bavi ovim sportom.

Nedavno je, naime, i vladika Metodije, koji će sutra biti ustoličen u Beranama, skakao na Kapinom polju u Nikšiću.

Patrijarh Porfirije na sebi ima zelenu odeždu koja simbolizuje Svetoga Duha i ima posebnu poruku.

Zelena boja je simbol nade na večno blaženstvo, stečeno zaslugom Isusa Hrista i darom Svetoga Duha.

Svečani doček patrijarha srpskog prati veliki broj medija, a očekuje se dolazak gradonačelnika Berana i brojnih poslanika.

Prisutni su ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović, kao i poslanici DF-a Jovan Vučurović i Slaven Radunović.

Na dan ustoličenja episkopa najavljena je i velika auto-kolona koja će krenuti od sedam sati ujutru od Manastirske kapije u plavskom selu Brezojevica, a njihov dolazak u manastir se očekuje pola sata pre svečane ceremonije ustoličenja episkopa Metodija.

Očekuje se da će ustoličenju u manastiru sutra prisustvovati premijer Zdravko Krivokapić.

Obnovljena najveća trobojka u Crnoj Gori

Na Bogavskom brdu kod Berana obnovljena je najveća trobojka u Crnoj Gori, i postavljen krst visine 15 metara, sve u čast prve posete patrijarha ovom gradu na severu Crne Gore, piše podgorički Dan.

Portal Dana prenosi da se od ranog jutra radilo na obnovi trobojke i postavljanju krsta, a sve u čast dolaska patrijarha SPC.

Na tom mestu je, podsećaju, postojao krst koji je verujući narod Berana postavio za vreme litija koje su organizovane u znak protesta protiv Zakona o slobodi veroispovesti, koji je pokušao da nametne DPS Mila Đukanovića.

Ispred manastira Đurđevi Stupovi podignut je plakat sa likom prvog srpskog arhiepiskopa Svetog Save.

Vladika Metodije (ime po rođenju Ljubiša) Ostojić rođen je 1. aprila 1976. godine u Sarajevu, od pravoslavnih roditelja Milinka i Dragice (rođene Milićević) kao treće dete.

Osmogodišnju školu i prva dva razreda gimnazije završio je Sarajevu odakle se usled ratnih zbivanja sa porodicom preselio u Podgoricu, gde je dovršio gimnazijsko školovanje.

Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, 2001., a godinu kasnije došao je u Cetinjski manastir, gde je zamonašen 11. jula 2004. godine sa imenom Metodije (po Svetom Metodiju Slovenskom).

Za namesnika Cetinjskog manastira postavljen je 1. februara 2010. godine, a u čin arhimandrita je rukoproizveden na Petrovdan 2013. , kada je i diplomirao na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Svetog Vasilija Ostroškog u Foči, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, sa diplomskim radom na temu "Vaspitni značaj monaštva".

Magistrirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2015., a akademsku 2016/17. godinu proveo je na Aristotelovom Univerzitetu u Solunu, gde je učio grčki jezik i doktorirao na Teološkom fakultetu tog Univerziteta.

Za episkopa budimljansko-nikšićkog izabran je na ovogodišnjem majskom Saboru SPC, održanom u Hramu Svetog Save u Beogradu.

Otac Mijailo Backović uoči ustoličenja vladike Metodija kaže da je velika radost to što je on naslednik mitropolita Joanikija, koji je iz temelja obnovio Eparhiju budimljansko-nikšićku.

On kaže da je svaki susret sa vladikom Metodijem velika radost i da "grli svakog čoveka sa kojima se sretne", te je uz njega, kako kaže, i sam bolji čovek.

Osvrnuo se i na reakcije koje je u delu javnosti izazvao nedavni skok padobranom vladike Metodija na Kapinom polju u Nikšiću.

"Nema bojazni, jer šta god da vladika Metodije radi, to radi profesionalno, pa tako i taj skok padobranom, koji je izazvao buru reakcija i glasina koje idu čak i dotle da kažu da je naš vladika učestvovao u ratu u Sarajevu. Mi Srbi smo nebeski narod pa je prirodno da se, i fizički, ponekad spustimo sa neba", rekao je u šaljivom tonu otac Mijailo za Rado Svetigora.

Ističe da vladika Metodije voli sport, a spuštanje padobranom je, kaže, pre svega sport.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Патријарх Порфирије (@patrijarh_porfirije)

 

Tagovi
Srodne vesti