Dostupni linkovi

Sud zabranio pisanje o radu Poliklinike iz Zagreba


Jedan od prosvjeda novinara i novinarki u Hrvatskoj, maj 2016. godine
Jedan od prosvjeda novinara i novinarki u Hrvatskoj, maj 2016. godine

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je da će po hitnom postupku smijeniti upravno vijeće Poliklinike za zaštitu djece, a nakon odluke suda u glavnom gradu Hrvatske da zabrani pisnje neprofiog portala o njenom radu.

Niti 24 sata nakon što je javnost saznala da je zagrebački Općinski građanski sud na traženje Poliklinike za zaštitu djece i mladih donio odluku kojom se do pravomoćnog okončanja svih postupaka zabranjuje svako dalje pisanje neprofitnog portala h-alter o radu te klinike i njene ravnateljice Gordane Buljan – Flander, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević osudio je postupak ravnateljice čija je ustanova u gradskom vlasništvu i najavio dalje poteze.

„S obzirom na ove okolnosti i kako bi se vidjelo o čemu se sve ovdje radi, u najkraćem mogućem roku smijenit ćemo članove Upravnog vijeća Poliklinike koji su u njemu ispred grada Zagreba, i u nakraćem mogućem roku imenovati nove,“ najavio je Tomašević, koji je za gradonačelnika izabran kao kandidat zeleno-lijeve stranke „Možemo!“.

On nije odgovorio očekuje li ostavku ravnateljice klinike, ali je podsjetio da je to u nadležnosti Upravnog vijeća.

Tomašević je kazao kako se protivi i samoj pomisli da bilo koja gradska ustanova ili ured traži sudsku zabranu kritičkog pisanja o njenom radu.

Sudsku zabranu pisanja h-altera osudila je i HDZ-ova ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.

„Na ovaj način zaustaviti novinara ili novinarku da dalje piše – to je meni doista potpuno neshvatljivo i ne mogu vjerovati da je utemeljeno na nekom propisu. Potpuno mi je neprihvatljivo da bilo tko na bilo kojem mjestu bilo kojem novinaru i bilo kojem mediju unaprijed onemogući da o nečemu piše ili govori. Meni je to neshvatljivo i neprihvatljivo“, poručila je ministrica.

Njen je stav podržao i premijer Andrej Plenković, odbijajući kritike oporbenih socijaldemokrata da je ovaj slučaj još jedan dokaz političkog pritiska na pravosuđe. Osude ove odluke suda stigle su i od drugih stranaka i sa lijevog i sa desnog dijela političke scene.

Odgovor sa Poliklinike

Iz Poliklinike odgovaraju da su bili prisiljeni na taj potez.

„Smatramo da je nedopustivo da se javna riječ i javni prostor koriste za iskrivljeno i neistinito informiranje javnosti. Stručnjaci Poliklinike izloženi su pritiscima roditelja nezadovoljnih nalazima”, požalila se ravnateljica Poliklinike Buljan Flander.

Šta je pisano o klinici?

H-alter je posljednjih tjedana donio seriju tekstova novinarke Jelene Jindre u kojima se propituje rad Poliklinike u slučajevima odlučivanja kamo sa djecom u rastavama, gdje se uvodi termin“otuđivanje od roditelja“, pa se jednog roditelja krivi da je dijete okrenuo protiv drugog, i dijete se dodjeljuje tom drugom roditelju.

„Tekstove smo objavili jer vani postoji jako puno kritičkih tekstova na tu temu, dok je kod nas tu praksu Poliklinika uvela „ispod žita“ i kao nešto samo po sebi razumljivo,“ kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) urednik h-altera Toni Gabrić.

„O njoj se nije razgovaralo, a izgleda da je zadnjih godina izazvala dosta štete. Posljednjih dana dobili smo desetke i desetke pisama i telefonskih poziva roditelja koji su zajedno sa svojom djecom bili na razne načine oštećeni kroz tu praksu, a pri čemu se Poliklinika pokazala kao ustanova koja donosi neke takve odluke koje su drastične arbitrarno, a izgleda i manipulativno“, prenosi Gabrić.

Pokušaj uvođenja cenzure: Toni Gabrić
Pokušaj uvođenja cenzure: Toni Gabrić

Gabrić je ocijenio da je ova sudska odluka pokušaj uvođenja cenzure, koja je u Hrvatskoj Ustavom zabranjena.

„Ova je mjera u kontekstu zaštite medijskih sloboda zajamčenih Ustavom toliko tragična, da mi je neshvatljivo da je tako nešto uopće moguće“, kaže za RSE odvjetnica h-altera Vanja Jurić, specijalizirana za medijsko pravo.

„Prema mojim saznanjima, do sada u Hrvatskoj ne postoji nijedna takva ili slična odluka. Ona je protivna svim standardima Europskog suda za ljudska prava i demokratskim načelima općenito i otvara vrata svim pravnim i fizičkim osobama, svim državnim dužnosnicima i političarima i svim državnim i javnim tijelima da u budućnosti traže , a očito je moguće da će i dobiti potvrdu suda za takvo ušutkavanje i cenzuru medijskog izvještavanja o temama od javnog interesa“, upozorava odvjetnica.

Iako žalba ne zaustavlja izvršenje ove sudske odluke, h-alter se žalio, međutim odvjetnica Jurić podsjeća da do odluke višeg suda o ovoj žalbi mogu proteći mjeseci, pa i puna godina, a svo to vrijeme vrijedit će zabrana pisanja o Poliklinici i njenoj ravnateljici.

Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara osudili su ovu sudsku odluku i apelirali da svi hrvatski mediji u znak potpore h-alteru objave sve tekstove Jelene Jindre na tu temu što ih je h-alter do sada objavio.

XS
SM
MD
LG