22. septembar  2021. 13.44  →  20.02 | Izvor: RTV (Vesna Milanović Simičić)

Matić: Staparski ćilim na izložbi "Expo 2020" u Dubaiju

STAPAR -

"Ekonomsko osnaživanje žena u ruralnim sredinama je veoma važno kako bi se Srbija razvijala u svim krajevima, a u planu je i otvaranje izložbenog prostora, gde bi sve rukotvorine i stari zanati imali svoje mesto uz prateće programe i radionice namenje domaćim i stranim turistima, ali i svim zainteresovanima", izjavila je prilikom posete 7. Tkačke kolonije u Staparu Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija. Ona je najavila da će izložbeni prostor prvo dobiti Beograd, nakon čega Novi Sad i Niš.

video icon

Osim finansijske podrške za očuvanje starih zanata, nematerijalna kulturna dobra Srbije, među kojima i staparski ćilim, predstaviće se na Svetskoj izložbi u Dubaiju, najavila je Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.

matic, u, staparu

" Expo 2020 Dubai počinje 1.oktobra i tamo će se predstaviti svi, pa i staparski ćilimi, ali i mnoge druge rukotvorine iz opsega Etno mreže koje će se naći. Drugi program na kojem radimo paralelno sa Ministarstvom prosvete jeste taj da se našoj deci u osnovnim školama približi ova tradicija", kaže Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.

"Zapadnobački okrug je korisnik preko 35.000.000 dinara sredstava, a "Stparska ruža" konkretno je korisnik sredstava za javne radove i ono što je važno da ćemo mi i ubuduće nastaviti tu jasnu podršku", napominje Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam.

"Beograd će uskoro na Bulevaru Kralja Aleksandra dobiti reprezentativan galerijski prostor, gde će biti izloženi proizvodi poput staparskog ćilima, a realizovaćemo i radinice u ovim tehnikama", dodaje Violeta Jovanović, izvršni direktor NALED-a.

"Postoje dva cilja zbog čega Staparski ćilim živi. Osnovni cilj je bio da se sačuva od zaborava, a drugi cilj je bio da dođe do osnaživanja žena i da žene u ruralnim područjima mogu imati i ekonomsku dobit", priča Antonio Ratković, gradonačelnik Sombora.

Na ovogodišnjoj tkačkoj koloniji prvi put su predstavljane tehnike pustovanja, zlatoveza, izrade čipke i pletenja.

"Pustovanje vune to je tehnika valjanja vune sa vodom i sapunom i dovođenje do određenog željenog oblika", kaže Suzana Petrović, tkalja iz Sremske Mitrovice.

"Ovo je izvanredna prilika da naučim tehniku tkanja i pletenja vune koju do sada nisam imao prilike da vidim i naučim", dodaje David Vandekam iz Sokobanje:

U Etno mreži angažovano je oko 400 žena iz 20 opština koje neguju tradicionalne tehnike tkanja.