Biznis After hour
PROPAST NA JADRANU! Riba je odjednom nestala, a ono što pecaroši misle nikako nije dobro: "Ma nema je, kao da je u zemlju propala"

PROPAST NA JADRANU! Riba je odjednom nestala, a ono što pecaroši misle nikako nije dobro: "Ma nema je, kao da je u zemlju propala"

Ostaje li hrvatsko more bez ribe? Ovog leta više nego ikada pitaju se to i prodavci i kupci, ali više od njih i ribari duž celog Jadrana koji tvrde da godina i sezona nikada nisu bile čudnije. Gotovo da kukaju da je ulov desetkovan, a razloge nalaze u zemljotresima koji su ove godine celu Hrvatsku, pa i obalu u nekoliko navrata dobro "prodrmali".

Slušaj vest
0:00/ 0:00
riba mreza shutterstock 513364243 Foto: shutterstock
riba mreza shutterstock 513364243

- Jednostavno, nema je. Znao sam svako jutro izvući i po 100 kila mola, liganja, lignjuna, dobrih komada orade, brancina... Sada izvučem i po nekoliko puta manje, ma ništa, prazne mreže... Ima nešto srdela, ali svi mi na moru ribari ne pamtimo ovako lošu sezonu. Pričamo svaki dan šta se dešava, i jedini logičan odgovor je da su su nam potresi oterali ribu - priča nam jedan ribar koji na šibenskom moru lovi decenijama.

U omanjoj ribarnici ista priča. Prodavačica Mirela, kaže da se umorila koliko kupcima govori nema mola, nema liganja...

- Svako jutro dobijem po šest, sedam kila po vrsti, a dobijala sam i po 50. Sve rasprodam za sat, do 8 sati i pre, a ribari kažu nema je Mirela, nema, džaba trud... Pričaju da su potresi razlog, ali to nam niko ne može i potvrditi - kaže nam sagovornica.

Foto: shutterstock

Da postoji povezanost prirodnih nepogoda sa nedostakom ribe u moru i rekama, potvrđuju i alasi sa Dunava u Srbiji, a i naučno je dokazano da podrhtavanje tla među prvima osete najpre životinje.

Iskusni alas Ljubodrag Savić, koji iz reka po Srbiji vadi kapitalce, kaže da je riba vrlo osetljivo biće na koju utiče priroda.

- Znam da zemljotresi strahovito utiču na ribu. Ona reaguje na sve vremenske uslove, sunce, kišu, a slušao sam i od ljudi sa mora da prilično vremena prođe posle zemljotresa dok se riba ne vrati tamo gde je bila - priča za "Biznis Blic" Ljubdrag Savić koji se decenijama bavi pecanjem.

Foto: Snežana Krsitć / RAS Srbija

O tome da zemljotresi ostavljuju velike posledice po ribu i da ona nestane posle potresa potvrđuju i u udruženje pecaroša Vukova sa Dunava.

- Na osnovu 35 godina iskustva tvrdim da zemljotres ima itekakvog uticaja na vodeni svet. Uglavnom se prekine svaka aktivnost ribe i to traje 2-3 dana. Na ulov u Srbiji utiču čak i zemljotresi čiji su epicentri u regionu, a nešto se osete i u Srbiji - napisao je jedan od korisnika njihovog foruma.

Treba reći i da i danas postoje navodi ribara o tome da je veliki potres u Banjaluci 1969. godine doveo do toga da je riba bukvalno iskakala iz vode.

Pročitajte još

Odavno je poznato i da životinje mogu da predosete zemljotrese. Istraživanja pokazuju da one i po 20 sati pre potresa mogu da budu neuobičajeno nemirne. Takođe, naučnici tvrde da je ponašanje životinja neobičnije što su bliže epicentru.

Hrvatsku je, podsetimo, ove godine više puta pogodio snažan zemljotres. pojedini gradovi poput Petrinje bili su razoreni, a podrhtavanje tla jako se osetilo i na Jadranu, pa i u regionu. Pojedini potresi koji su zadesili komšije po jačini su se svrstavali u kategoriju razornih.