Najbolja igračica Koreje Jeon Kung Kim (©Reuters)

Šok u Tokiju: Kim nezaustavljiva za Tursku, Koreja posle spektakla u polufinalu

Vreme čitanja: 2min | sre. 04.08.21. | 06:27

Aktuelne vicešampionke Evrope eliminisane

Imamo prvo iznenađenje u četvrtfinalu olimpijskog turnira za dame u odbojci! Južna Koreja je posle spektakularnog meča savladala Tursku u pet setova (17:25, 25:17, 28:26, 18:25, 15:13) i ima šansu bar da izjednači najbolji rezultat dosad što je bronzana medalja osvojena u Montrealu 1976. godine.

Fantastičan meč odigrala je najbolja igračica Južne Koreje i kapiten Jeon Kung Kim! Nezaustavljiva je za Tursku bila nekadašnja odbojkašica Fenerbahčea i Ezačibašija, neuhvatljiva! Odigrala je meč u ravni sa najboljim danima dosadašnje klupske karijere, osvojila čak 28 poena i održala živom šansu da se domogne prve olimpijske medalje sa svojom zemljom.

Izabrane vesti

Turska je pretrpela pravi šok. Očekivalo se da će Turska stići do polufinala, ali se Južna Koreja ipak osvetila za onaj četvrtfinalni poraz u junu u Ligi nacija, posle čega su turske odbojkašice uzele bronzu. Meč je trajao dva sata i sedam minuta, a Južna Koreja pokazala je mišiće i pobednički mentalitet.

Treći set je po mnogo čemu bio preloman za konačni ishod susreta. Iako su Korejke vodile i sa četiri poena u ranoj fazi, Turska je uspela da se vrati u život i čak bude bliža osvajanju seta. Bilo je 25:24 za Turkinje i samo ih je jedan poen delio od vođstva s rezultatom 2:1, ali je Južna Koreja uspela da smogne snage da napravi preokret. Prvo je Džeonga Park uspela da izjednači na 25:25, zatim Hedžin Kim da dovede svoju ekipu do vođstva. Merijem Boz, koja je susret završila sa 24 poena, nakratko je sprečila da Koreja uzme set, što se desilo ubrzo posle novih poena Kim i Park.

Turska je uspela da produži meč do petog seta i činilo se tada da Južna Koreja gubi dah. Jeon Kung Kim zaradila je drugi žuti karton zbog protesta, što je dalo momentum rivalkama koje su lako stigle do petog seta. Čak su bolje započele odlučujući deo igre i povele sa 6:3, ali je voda polako opet išla na vodenicu Koreje. Vratila se napadačka rutina iz ranije faze susreta. Posle rezultata 10:10 Korejke su napravile seriju 4:1 gde je Jeon Kung Kim osvojila tri poena, da bi upravo ona stavila tačku na sva nadanja Turske!

U pobedničkom sastavu Džeonga Park osvojila je 16, a Hjo Džin Jang 11 poena, dok je na drugoj strani Eda Erdem Dundar imala 15, a Zehra Guneš 14 poena. Jedna od najboljih igračica Ebrar Karakurt odigrala je jedan od najlošijih mečeva i osvojila samo sedam poena.

Južna Koreja u polufinalu ide na pobednika susreta Brazil – Rusija, dok će se od 10 časova sastati Srbija i Italija od 10 časova, dok su odbojkašice SAD već dobile Dominikansku Republiku maksimalnim rezultatom.