Dimitrije Levajac (Reuters)

Srpski stonoteniseri ni kao tim nisu odmakli dalje od starta, pali tek posle dramatične završnice

Vreme čitanja: 3min | ned. 01.08.21. | 11:38

I pored odlične igre naši izgubili od Brazila 3-2

Srpski stonoteniseri Dimitrije Levajac i Žolt Pete zaustavljeni su na startu turnira u singlu, a sa Markom Jevtovićem dalje nisu odmakli ni u timskoj konkurenciji. Iako su sveukupno odigrali odlično, vodili 1-0 i 2-1, morali su na kraju prve runde (osmina finala) da čestitaju šestorangiranoj reprezentaciji na svetskoj rang listi - Brazilu.

Žolt Pete i Marko Jevtović sjajno je otvorio seriju mečeva sa Brazilcima. Fantastičniom finišom su dobil prva dva seta protiv Vitora Išija i Gustava Cuboija, koji su daleko iznad na svetskoj rang listi dubl igrača, da bi posle kratke stanke u trećem setu i nešto lošijeg starta čevrtog, mastrealno završili sudar dublova serijom od 7:2.

Izabrane vesti

Potom su stolu prišli mladi Dimitrije Levajac (387. na svetskoj listi) i Ugo Kalderano. Nije se uplašio Srbin sedmog igrača na svetu. Već u prvom setu se videlo da Lejavac ima potencijal, ali da mu nedostaje iskustva, koje je maestralnom igrom nadoknadio u drugom i četvrtom setu. Nije imao snage da u odlučujućem pruži jači otpor Brazilcu.

Naš najiskusniji stonoteniser i jedini koji je pre dolasakl u Tokio imao iskustvo igranja na Olimpijskim igrama, Marko Jevtović (218. na listi), furiozno je krenuo u meč sa Cuboijem (38.). Naslonjen na odličan servis, "počistio" je Brazilca poreklom iz Japana u prva dva seta. Dobro je počeo i treći. A onda je tu stao. Dozvolio je rivalu da se razmahne i izjednači na 2-2, pa je odlučivao pet seti.

Vratio je Jevtović sigurnost pri servisu, samim tim i mirnoću u igri koja je najvidljivija bila u dramatičnoj seta kada je spasavao tri meč lopte, a zatim ostao hladnokrvan i kada čelendž pokazao da (još) nije pobedio jer je loptica jedva okrznula vrh stola. Odigrao je Marko dva gotovo besprekorna poena za vođstvo Srbije od 2-1.

Kalderano je izjednačio na 2-2, ali tek posle žestokog otpora Žolta Peta (153. na listi), posebno u trećem i četvrtom setu koje je dobio. Krenuo je naš stinoteniser silovito i u peti. Imao je prednost od 2:0 i 3:1. Brazilac je međutim nanizao šest poena (3:7) i najavio da će o četvrtfinalisti odlučivati duel Levajca i Išija.

Veliki je teret tada bio na leđima i u rukama mladog srpskog stonotenisera što se primetilo u prvom i drugom setu koje je još jedan Brazilac japanskih korena sigurno dobio. Tek tada kada više nije imalo šansi za popravni, Dimitrije je opustio ruku, samouvereno stigao do 10:6 u trećem setu i četiri uzastopne set lopte, koje nije realizovao. Nije ni petu, ali je spasao prvu meč loptu Brazilaca vrednu četvrtfinala. Ne i drugu...

SRBIJA - BRAZIL 2-3

Ž. Pete / M. Jevtović - V. Išij / G. Cuboi 3-1 (11:7, 11:9, 8:11, 11:8)

Dimitrije Levajac - Ugo Kalderano 2-3 (8:11, 13:11, 5:11, 12:10, 5:11)

Marko Jevtović - Gustavo Cuboi 3-2 (11:8, 11:8, 8:11, 6:11, 15:13)

Žolt Pete - Ugo Kalderano 2-3 (9:11, 4:11, 11:9, 11:9, 8:11)

Dimitrije Levajac - Vitor Išij 0-3 (6:11, 6:11, 12:14)