Maljkovićeva: Da pređemo granice mentalnog bola i rešimo neke stvari u glavi

Vreme čitanja: 3min | čet. 29.07.21. | 13:42

Selektorka Srbije detaljno prokomentarisala poraz od Španije

(Od specijalnog izveštača Mozzart Sporta iz Tokija)

Protiv Španije mora da se igra 40 minuta dobro da bi se došlo do pobede. Znale su to košarkašice Srbije, igrale su odlično 25 minuta, a onda popustile i prepustile rivalkama pozornicu. Na nju je izašla Alba Torens i pogurala tim ka veoma ubedljivoj pobedi – 85:70. Španija je uspela da se revanšira za poraz na EP pre mesec dana, pa će sada izabranice Marine Maljković plasman u četvrtfinale tražiti u poslednjem duelu grupne faze sa Južnom Korejom, koji se igra u nedelju od 21.00 po srpskom vremenu.

Izabrane vesti

Ne treba biti posebno mudar, rekla sam i posle utakmice sa Kanadom. Vrlo jasno smo znali sa kakvom će Španija izaći željom i energijom na teren da bi nas pobedila. Nažalost u tome su uspele“, rekla je posle meča Marina Maljković. „Mi smo u prvom poluvremenu pokazale da znamo šta nas čeka, da igramo, da radimo stvari kako treba. Međutim, u drugom poluvremenu smo dozvolili njima da daju 40 poena, a mi nismo dali 26 možda za dve četvrtine. To aposlutno nije naša igra i što nama ne priliči. Skroz smo odstupili od plana i dogovora. Španija je potpuno zasluženo pobedila, pokazali su protiv kakvog ozbiljnog tima smo mi trijumfovali na njihovom terenu u Valensiji na EP“.

Nisu skidale osmeh s lica košarkašice Španije. Mnogo više su se dale na ovom meču, nego u prethodnom kada im je rival bila Južna Koreja.

Videli ste kako su odigrale. Uporedite utakmicu protiv Koreje i protiv nas. Potpuno normalno, to je ekipa sa ogromnom tradicijom u ženskoj košarci, sa ozbiljnom domaćom ligom, sa jednom pričom koja traje, isti selektor, isti sistem. Dugi niz godina, i mnogo pre nas, pre nego što smo mi počeli našu priču kad je ženska košarka u pitanju. One su najbolji tim, i sa mlađim kategorijama i sa svim. Ovo ih je mnogo, mnogo zabolelo. Tako da ljudi su koji imaju karakter, tako da se vidi kakav je to tim, posebno sa povratkom prve njihove zvezde Albe Torens u ekipu. Na pravim utakmicama pravi igrači se bude“.

U četvrtfinale će ući po dve najbolje ekipe iz sve tri grupe, kao i dve najbolje trećeplasirane. Rivali će biti određeni žrebom, a u prvi šešir će ići tri prvoplasirane i jedna najbolja drugoplasirana. Za našu selekciju i dalje postoji šansa da se nađu na tom mestu i tako izbegnu najjače timove u četvrtfinalu. Zbog svega toga bilo je bolje da razlika protiv Španije nije narasla na plus 15.

Izgubili smo koncept u poslednjim minutima, treba reći stvari onakve kakve jesu. Izgubili smo neke lopte, primili koševe iz čudnih situacija. Nema mnogo šta da se priča, sem da se spremamo za utakmicu koja sledi, biće izuzetno teška. Stalno govorim o nečemu što je na Olimpijskim igrama posebno važno. Evropski tim ako izgubi dve utakmice, slabije će ući u treću vrlo verovatno. Tim iz Azije neće, jer je to diciplina, igramo svih 40 minuta i na trećoj. Biće veoma teška i opasna utakmica protiv Koreje. Možemo da pobedimo, ali apsolutno ne sa greškama iz obe utakmice. Dobili smo Kanadu, ali mnogo smo i na tom meču grešili, kao i protiv Španije. To sve mora da se očisti, imamo dva dana, imamo vremena da se spremimo“.

Izgubljena utakmica u grupi, ne znači i skretanje sa puta koji vodi ka medalji. Marina veruje da će njene igračice narednih dana popraviti sve što bi trebalo.

Imali smo teško leto, znate i sami šta sam pričala pred EP. Prvi put u ženskoj košarci igračice se susreću sa ovako nečim. Dva teška takmičenja za mesec i po dana. Njima je sve ovo nepoznato, naporno i teško. Trudimo se da pređemo sve granice bola i mentalnog bola, napora, pritiska... Fizički napor je manji jer imamo dva, tri dana pauze između, to je opet neki mentalni napor u čekanju i isčekivanju utakmica. Moramo da rešimo neke stvari u glavama, da se postavimo kako treba za treću utakmicu ukoliko želimo da pobedimo“, zaključila je Maljkovićeva.