Okončan slučaj koji je zapalio Ameriku; policajac osuđen za ubistvo Džordža Flojda FOTO

Bivši policajac Derek Šovin osuđen je na 22 i po godine zatvora zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda u Mineapolisu prošle godine.

Izvor: B92

Petak, 25.06.2021.

22:26

Okončan slučaj koji je zapalio Ameriku; policajac osuđen za ubistvo Džordža Flojda FOTO
EPA-EFE/ERIK S. LESSER

On je usmrtio Flojda u maju prošle godine u Mineapolisu držeći mu koleno na vratu oko devet minuta, posle čega je došlo do velikih nereda u SAD.

Tužilaštvo je tražilo 30 godina zatvora, a AP dodaje da bi sa dobrim vladanjem Šovin (45) mogao da bude pomilovan nakon odslužene dve trećine kazne, što je oko 15 godina.

Derek Šovin osuđen je zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda prošlog maja u Sjedinjenim Američkim Državama.

Porota je više od 10 sati većala i na kraju donela presudu na suđenju Dereku Šovinu, proglašavajući bivšeg policajca iz Mineapolisa krivim za ubistvo drugog i trećeg stepena.

Šovin je proglašen krivim po sve tri tačke optužnice, a presudu je dočekao mirno, bez većih emocija. Šovinova majka: Derek neće izaći živ iz zatvora

Majka bivšeg policajca Dereka Šovina, osuđenog na 22 i po godine zatvora za ubistvo Afroamerikanca DŽordža Flojda, Karolin Polenti, izjavila je danas da se plaši da će njen sin biti mrtav pre nego što izađe iz zatvora.

"Derek je posvetio 19 godina policiji Mineapolisa. Bilo mi je teško da čujem od medija, javnosti i tužilaštva da je Derek agresivan, bezosećajan i nepažljiv.

To je daleko od istine", izjavila je njegova majka pre izricanja zatvorske kazne, prenosi "Independent". Ona je dodala da je identitet njenog sina "sveden na rasistu".

"Želim da ovaj sud zna da ništa od toga nije tačno i da je moj sin dobra osoba", rekla je ona.

Flojd je preminuo u maju 2020. godine u Mineapolisu nakon što mu je Šovin kolenom pritisnuo vrat više od devet minuta tokom hapšenja zbog navodnog korišćenja lažne novčanice od 20 dolara.

Po pojavljivanju video snimka usledili su veliki nemiri u SAD u kojima su građani protestovali žaleći se na policijsku brutalnost i rasizam. Flojdova smrt zapalila Ameriku

Smrt Afroamerikanca Džordža Flojda izazvala je dramatične proteste širom Sjedinjenih Američkih Država. Šta se zapravo dogodilo 25. maja u Sent Polu u Minesoti? Džordž Flojd je imao 46 godina, bio je Afroamerikanac, rođen je u Severnoj Karolini, a odrastao je u Hjustonu u Teksasu, gde je kao mladić bio dobar sportista, pre svega u američkom fudbalu i košarci. Pre šest godina doselio se u Minesotu, gde je radio kao čuvar u noćnim klubovima i restoranima. Bio je krupne građe, a prijatelji ga opisuju kao „nežnog džina“. Imao je dve kćerke, od 6 godina i od 22 godine, koje žive u Teksasu.

Zbog čega je uhapšen

Flojd je zbog pandemije ostao bez posla i poštovao je mere ograničenog kretanja. 25. maja Flojd je hteo da kupi cigarete u lokalnoj prodavnici i prodavcu je za njih dao novčanicu od 20 dolara. Prodavcu se novčanica učinila sumnjivom, odnosno lažnom, pa je pozvao policiju.

Kako je izgledalo hapšenje

Na lice mesta došla su četiri policajca koji su Flojda zatekli kako sedi u kolima „pod dejstvom“ neke supstance koja se ne imenuje, verovatno alkohola. Tako su barem policajci naveli u izveštaju. Informacije o hapšenju su kontradiktorne. Policajci tvrde da se opirao hapšenju i da su ga na silu izveli iz automobila i odveli do policijskih kola. Neki očevici tvrde da nisu videli to opiranje, što potkrepljuju video-snimcima. Iz kola ga je konačno izvukao policajac Derek Šovin. Zašto su ga policajci bacili na zemlju

Svi snimci pokazuju da je Flojd dva puta posrnuo na putu do policijskog automobila, gde su ga sprovodila četiri policajca. Stavili su mu lisice na ruke, ali se on navodno opirao da u automobil uđe. U tom trenutku su ga policajci oborili na zemlju, a budući da je krupan, sva četvorica su ga držala u tom položaju, sa stomakom na zemlji

Kako je umro

Flojd je imao kardioloških problema i visok pritisak. Dok je ležao fizički onemogućen da se pomeri Šovin mu je kolenom pritisnuo vrat i u tom položaju Flojd je proveo gotovo devet minuta.

Flojd je zapomagao da ga puste jer ne može da diše, potvrdio je da će ući u kola ako bude mogao da se pomera, molio je policajce da ga ne ubiju i dozivao majku. Posle šest minuta prestao je da se opire u potpunosti i da daje glas od sebe. Policajci su ga držali u tom položaju naredna tri minuta, uprkos protestima okupljenih građana koji su sve snimali mobilnim telefonima.

Kada su neki od građana posumnjali da mu nije dobro i tražili da mu policajci opipaju puls, ovi su to uradili i kako pulsa nije bilo pozvali su hitnu pomoć. Hitna pomoć ga je bezuspešno reanimirala i odvezla u bolnicu, gde je sat vremena kasnije proglašen mrtvim.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: