Sa "čvarenja" naglo buć u vodu: Burne reakcije u organizmu, moguća i smrt

Nagli ulasci u vodu nakon vremena provedenog na suncu mogu da budu sa fatalnim ishodom, naglasila je dr specijalista opšte medicine Mila Škurtić. Savetuje se pažnja i kod najzdravijih, jer odgovor vitalnih organa na sunčanje donosi rizik, a posebno i kod grupe ljudi koji imaju određene kožne bolesti.

Zdravlje

Izvor: B92

Petak, 25.06.2021.

13:30

Sa
Ilustracija: Profimedia/Sebastian Kahnert/dpa-Zentralbild/dpa

Dr specijalista opšte medicine Mila Škurtić objasnila je da smo posredno ili neposredno izloženi suncu, koliko će to da utiče na ljude zavisi u kom delu dana i koliko dugo se izlažu sunčevim zracima.

"Samo sunčanje je zbog velikog uticaja UV zračenja manje štetno kada se izbegne rizičan period u toku dana, od 10 do 16 sati. I van tog perioda, preporučljivo je provoditi izvesno vreme u hladovini. Vremenski dozvoljen interval je 20-30 minuta , tada je izlaganje suncu dakle najbezbednije, pod uslovom da govorimo o zdravim osobama i osobama bez kožne problematike", objasnila je Škurtić za B92.net.

Škurtić objašnjava da je neophodan postepen ulazak u hladnu vodu, jer je neophodno signalizirati telu da se pripremi. Naglašava i da nekada nagli ulazak u vodu može da se završi sa fatalnim ishodom.

"Nagli ulazak u hladnu vodu osunčanog tela, pokreće niz burnih reakcija u organizmu. Potreba srca, mozga i drugih velikih organa za cirkulacijom je otežana, jer, krvno sudovna mreža naše kože menja svoj fiziološki tok izazvan naglom promenom temperature u vidu jedne vrste šoka i kao odgovor daje sve znake jednog cirkulatornog šoka", rekla je ona.

Duži boravak na suncu izaziva glavobolje.

"Glavobolja je, takođe česta reakcija na sunce. Krvni sudovi su naglo prošireni zbog prisustva toplote, ne vrše ravnomerno distibuciju krvotoka u svim delovima moždanih struktura, i pojava u vidu sunčanice ili samo glavobolje je odgovor i kod najzdravijih osoba", objasnila je Škurtić.

Oprez, oprez i oprez.

"Dakle, savet, skoro svima poznat.Osobe sa određenim bolestima izrazito moraju da budu oprezne u svemu navedenim. Zdrave osobe, hidriranje tečnošću, zaštita glave šeširom, izbegavanje sunčanja u navedenom periodu, korišćenje što prirodnijih preparata sa UV faktorom i postepen ulazak u vodama", savetovala je Škurtić

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

1 d

Podeli: