Kontroverzni tvorac prvog komercijalnog antivirusnog softvera Džon Mekafi pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji

Vesti, 24.06.2021, 09:30 AM

Kontroverzni tvorac prvog komercijalnog antivirusnog softvera Džon Mekafi pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji

Kontroverzni tvorac prvog komercijalnog antivirusnog softvera Džon Mekafi pronađen je mrtav u zatvorskoj ćeliji u Barseloni gde je čekao izručenje u SAD koje su ga optužile za utaju poreza.

Mekafi je uhapšen u Španiji u oktobru 2020. godine dok je čekao let za Tursku. Španske vlasti su ga uhapsile po poternici Sjedinjenih Država gde je optužen da četiri godine nije podnosio poreske prijave iako je zarađivao milione od brojnih poslovnih aranžmana, konsultantskih poslova, govora koje je držao, kriptovaluta i prodaje prava na njegovu životnu priču.

Američke vlasti su tvrdile da je Mekafi svoje prihode uplaćivao na bankovne račune i račune za kriptovalutu drugih ljudi. On je optužen za prikrivanje imovine, jahte i nekretnina.

Nekoliko sati nakon što je španski sud u sredu ujutru odobrio izručenje, El Pais je objavio da je Mekafi počinio samoubistvo. Lokalne katalonske vlasti su rekle da pokušaji reanimacije zatvorskih lekara nisu uspeli da ga ožive i da sve ukazuje na samoubistvo.

„Zatvorski službenici pronašli su ga kako visi u svojoj ćeliji, prema policijskim izvorima, koji kažu da se prema događaju odnose kao prema samoubistvu“, izveštava El Pais.

Mekafi je godinama tvrdio da vlada SAD želi da ga ubije, međutim, španski sud je rekao da nema dokaza da je Mekafi optužen u SAD zbog političkih ili ideoloških razloga. Na saslušanju održanom početkom meseca, Mekafi je rekao da su optužbe protiv njega politički motivisane i da će, ako bude vraćen u SAD, ostatak života provesti u zatvoru.

Mekafi je rođen u Kinderfordu, u Glosterširu, u Velikoj Britaniji, u američkoj vojnoj bazi. Odrastao je u SAD, ali je govorio da se oseća Britancem koliko i Amerikancem. Kada je imao 15 godina, njegov otac je izvršio samoubistvo. Diplomirao je 1967. matematiku na Roanouk koledžu koji mu je 2008. godine dodelio titulu počasnog doktora nauka.

Karijeru je započeo kao programer NASA Instituta za svemirske studije u Njujorku, gde je radio 12 godina, posle čega je radio u nekoliko poznatih kompanija dok osamdesetih, dok je bio zaposlen u Lockheedu, nije dobio kopiju računarskog virusa Brain i počeo da razvija softver za borbu protiv virusa.

Mekafi je 1987. osnovao antivirusnu kompaniju McAfee Associates, koju je Intel kupio 2010. godine za 7,6 milijardi dolara.

Po odlasku iz kompanije McAfee Associates 1994. godine, Mekafi je osnovao kompanije TribalVoice, QuorumEx i Future Tense Central, između ostalih, radio je u Zone Labs, a nedavno i u kompaniji za kriptovalute Luxcore.

2012. godine uhapšen je u Gvatemali, posle bekstva iz Belizea, gde je policija vodila istragu zbog smrti njegovog komšije. Tri godine pre toga, on se preselio u Belize zbog poreskih olakšica, živeći tamo životom pustinjaka na dobro čuvanom imanju. Mekafi je negirao da je umešan u ubistvo.

Mekafi je bio i politički aktivista. Bezuspešno je tražio nominaciju Libertarijanske stranke za predsednika SAD 2016. i 2020. godine.

Mekafijev način života, politička uverenja i žudnja za kriptovalutom učinili su ga kultnom figurom za mnoge.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje