EURO 2020 i fudbal: Nemačka razbila Portugal, Mađare delilo pola sata od senzacije protiv Francuza

Mašarska vodila protiv Francuske, Grizman sprečio iznenađenje. Nemačka odigrala sjajan meč protiv Portugala.

Izvor: BBC

Subota, 19.06.2021.

17:07

Getty Images

"Znate već šta kažu za fudbal i Nemce", prokomentarisao je legendarni engleski fudbaler Gari Lineker, posmatrajući kako nemačka mašina melje Portugal u derbiju 2. kola Grupe F na Evropskom prvenstvu.

Spektakularan meč su odigrali Nemci, uprkos vođstvu Portugalaca, koji brane titulu evropskog prvaka.

Ali za samo za četiri minuta na semaforu je pisalo 2:1 za Nemačku i to zahvaljujući autogolovima portugalskih fudbalera.

Na kraju, 4:2 za Nemačku.

Mađari su bili na 30 minuta od senzacije pred punim stadionom u Budimpešti, ali su tako nešto sprečili Kilijan Mbape i Antoan Grizman, uz pomoć mađarskog defanzivca Vilija Orbana.

Mađarska i Francuska odigrale su nerešeno, 1:1, u drugom kolu Grupe F, rezultat koji odgovara svetskom prvaku, mada su verovatno očekivali sva tri boda i plasman u nokaut fazu takmičenja.

U Grupi E večeras su u Sevilji reprezentacije Španije i Poljske takođe odigrale 1:1 i obe ekipe će u poslednjem kolu juriti plasman u osminu finala.

Pregled današnjih utakmica

- Grupa F -

Ako se za neku utakmicu može reći: 'E, zbog ovoga volimo fudbal', onda je to svakako duel Nemačke i Portugala, pogotovo u prvih 45 minuta.

Fudbaleri obe reprezentacije dali su nam sve moguće od fudbala, pogotovo Nemci koji su odigrali najbolji meč u proteklih nekoliko godina.

Od starta meča na Alijanc areni u Minhenu, Nemci su igrali izvanredno, a nije ih pomeo ni vodeći gol Portugala.

Nemci su prvi dali gol, već u 6. minutu, ali je poništen posle video asistencije (VAR) - sudije su utvrdile da je golu prethodio ofsajd.

Desetak minuta kasnije, u jeku potpune domincije Nemačke, Portugal je poveo. Strelac- ko drugi nego Kristijano Ronaldo, koji je stigao do novog rekorda - to mu je bio 19. gola ukupno na evropskim i svetskim prvenstvima.

Diogo Žota je ostao usamljen u napadu, Portugal je pokrenuo sjajnu kontru i lako stigao do prednosti. Bernanrdo Silva je uposlio fudbalera Liverpula, a ovaj samo odložio loptu kada je bio na petercu. Pronašao je najboljeg igrača tima, Kristijana Ronalda i to je bila lagana egzekucija.

A onda, u samo četiri minutalj, potpuni raspad odbrane Portugala.

Najpre je štoper Mančester Sitija Ruben Dijaš poslao loptu u sopstvenu mrežu, posle udarca Kaija Haverca, da bi samo par minuta kasnije drugi fudbaler Portugala, Ruben Dijaš, nespretno reagovao u nameri da otkloni opasnost od gola - dao je gol, ali u pogrešnu mrežu.

Portugal je tako postao prva evropska repreentacija koja je postigla dva autogola na jednoj utamici nekog velikog turnira (evropska i svetska prvenstva).

Portugalci su u samo jednoj utakmici postigli onoliko autogolova koliko su ukupno u prethodnih 130 mečeva u svim takmičenjima.
Isticao je peti minut drugog poluvremena, a Nemci su dali novi gol.

Lopta je išla od noge do noge oko šesnaesterca, da bi Gosens ubacio po zemlji, a Kai Haverc potpuno neometan samo je ubacio u mrežu.

Možda najbolji komentar utakmice u tom trenutku dao je legendarni engleski fudbaler, BBC sportski komentator Gari Lineker.

On je poznat po ranijoj izjavi da je "fudbal jednostavna igra u kojoj 22 čoveka jure loptu 90 minuta, a na kraju uvek pobede Nemci".

Posle trećeg gola Nemačke, duhovito je prokomentarisao na Tviteru: "Znate već šta kažu za fudbal i Nemce".

Nemačka mašina je nastavila da melje.

Deset minuta posle trećeg, eto i četvrtog gola.

Haverc je odložio loptu na desno, Himik je idealno centrirao, a Robin Gosens glavom pogađa mrežu.

Ako je neko zaslužio da se upiše u strelce, bio je to Gosens - krunisao je fenomenalnu igru.

Portugal, iako praktično nije postojao na terenu, nekako je uspeo da postigne drugi gol - strelac Diago Žota.

Mađarska - Francuska 1:1
Antoan Grizman imao je fenomenalnu priliku već u 14. minutu utakmice protiv Mađarske, ali je promašio.

Onaj "stari" Grizman bi takvu šansu svakako pretvorio u gol.

Ali ono što je promašio u 14. nije u 67. minutu, posle odlične akcije i pre svega upornosti Kilijana Mbapea koji se dokopao lopte između dvojice mađarskih defanzivaca i prosledio je u srce šesnaesterca.

Mađarski odbrambeni igrač Vili Orban samo je liznuo loptu kopačkom, pravo na nogu Grizmanu koji je zakucao u mrežu na oduševljenje nekoliko hiljada francuskih navijača na stadionu u Budimpešti.

Pogledajte ovde gol za izjednačenje.

Mađari su uz snažnu podršku sa tribina odigrali bez straha od renomiranog rivala i favorita.

Hrabru igru krunisali su vođstvom u nadoknadi prvog poluvremena.

Atila Fiola je sa centra igrališta dodao loptu glavom do Nađija, koji mu je prosledio u prazan prostor, a 31-godišnji igrač je izdržao trku sa francuskim odbramnenim fudbalerima i savladao Iga Lorisa.

Pogledajte gol Mađara ovde.

Kakvo oduševljenje mađarskih navijača!
Fiola je sa 31 godinom i 122 dana postao najstariji igrač koji je dao gol Francuzima na evropskim prvenstvima još od Portugalca Ruija Košte koji je to učinio 1984. godine kada je imao 31 godinu i 319 dana.

To je ujedno bio i prvi gol koji su Francuzi primili na poslednjih šest utakmica u svim takmičenjima. Prekinut je niz od čak 527 minuta tokom kojih su Francuzi sačuvali mrežu.

Desetak minuta pre kraja, Francuska je mogla do pobede.

Razigrani Mbape se stuštio u šesnaesterac sa leve strane, šutirao slabijom, levom nogom, ali golman Mađarske Peter Gulači odlično intervenisao.

Pogledajte šansu ovde.

- Grupa E -

Španija - Poljska 1:1

Fudbaleri Španije još jednom su razočarali navijače u Sevilji, pošto ni drugu utakmicu na šampionatu nisu uspeli da reše u sopstvenu korist.

"Crvena furija" je bila bolja ekipa i više je napadala, ali ponovo je platila danak zbog velikog broja promašaja pred protivničkim golom.

Napadač Španije Alvaro Morata ponovo je bio "gospodin promašaj".

Iako je u 25. minutu postigao vodeći gol, koji je potvrđen posle upotrebe VAR tehnologije, Morata je u drugom poluvremen propustio nekoliko dobrih šansi da donese pobedu Španiji.

Najbolja je bila u 58. minutu, pošto je Đerar Moreno pogodio stativu posle penala, a Morata je natrčao na odbitak i poslao ga pored gola.

Tri minuta ranije, Robert Levandovski je iz neposredne blizine doneo izjednačenje Poljskoj.

• Mađarska - 1 bod (dve utakmice)

U poslednjem kolu, u sredu, 23. juna igraju: Nemačka - Mađarska i Portugal - Francuska (obe utakmice počinju u 20 časova).

• Poljska - 1 bod (jedna utakmica)

U poslednjem kolu, u sredu, 23. juna igraju; Slovačka - Španija i Švedska Poljska (obe utakmice počinju u 17 časova). Pogledajte video-anketu: Za koga će ljudi u Srbiji navijati na EP Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.