LEVANDOVSKI NIJE DOŠAO NA PRVENSTVO: Slovaci šokirali Poljake sa igračem više VIDEO

evropsko prvenstvo

Fudbal -

Fudbaleri Slovačke savladali su Poljsku rezultatom 2:1 (1:0) u utakmici prvog kola grupe E Evropskog prvenstva

Slovaci su u 18. minutu zasluženo poveli.

Robert Mak je napravio sjajnu solo akciju po levoj strani, nanizao je dvojicu čuvara, gađao prvi ugao, lopta se od stative odbila do Ščesnog i od njega u mrežu. Bio je to istorijski prvi autogol nekog golmana na Evropskom prvenstvu.

Drugo poluvreme tek što je počelo, posle 29 sekundi, Poljska je izjednačila. Ribus je vratio povratnu, Lineti je uz malo sreće savladao Dubravku za 1:1.

Ključan trenutak koji je odredio tok utakmice dogodio se u 62. minutu kada je Krihovjak nespretnim potezom napravio prekršaj za drugi žuti karton i isključenje. Poljaci su u tim trenucima bili u totalnoj ofanzivi, pa ih je ovo isključenje šokiralo.

Brojčanu prednost Slovaci su iskoristili već posle sedam minuta, Hamkšik je bio asistent, a Škrinijar bio precizan za novo vođstvo - 2:1.

TOK MEČA

POLJSKA - SLOVAČKA 1:2 (0:1)

Strelci: Lineti (46) - Ščesni (18 ag), Škriniar (69)

Sankt Peterburg, stadion Gazprom arena

Sudija: Ovidiju Hacegan (Rumunija)

POLJSKA (4-3-1-2): Ščensni – Berešinski, Glik, Bednarek, Ribus (od 74. Frankovski) – Lineti (od 74. Puhač), Krihovjak, Klih (od 85. Moder) – Zjelinski (od 85. Sviderski) – Jozvjak, Levandovski.

SLOVAČKA (4-4-2): Dubravka – Pekarik (od 79. Koščelnik), Šatka, Škrinijar, Hubočan – Haraslin (od 87. Đuriš), Kucka, Hromada (od 79. Hrošovski), Mak (od 87. Suslov) – Hamšik, Duda (od 90. Greguš).

Drugo poluvreme

68. minut - GOOOL! Škrinjar je doveo Slovačku ponovo u vođstvo - 2:1!

62. minut - CRVENI KARTON! Gžegorž Krihovjak je dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. U jeku napada Poljaci su ostali sa igračem manje.

56. minut - Gledamo sasvim drugu utakmicu u drugom poluvremenu. Poljaci apsolutno dominiraju. Okušao je i Levandovski šut!

51. minut - Razmahali su se Poljaci na startu drugog poluvremena, ponovo je Lineti pokušao.

49. minut - Inicijativa Poljaka, Zjelinski šutira sa oko 20 metara, pored gola.

46. minut - GOOOL! Poljaci su izjednačili posle samo 29 sekundi igre u drugom poluvremenu! Strelac je Lineti - 1:1!

Prvo poluvreme

32. minut - Slovačka daleko konkretnija u ovoj utakmici. Ponovo je Kucka pokušao, ovog puta glavom.

27. minut - Mogli su Slovaci lako da dupliraju vođstvo. Kucka je raspalio po lopti sa oko 25 metara, ona je krenula naglo da pada i umalo prevarila Ščesnog.

22. minut - Krihovjak je prvi fudbaler Poljske upisan u beležnicu sudije Hacegana.

20. minut - Tomaš Hubočan iz Slovačke je prvi upisani igrač sa žutim kartonom.

18. minut - GOOOL!!! Slovačka vodi sa 1:0 autogolom golmana Ščešnjog! Mak je prošao po levoj strani, prošao trojicu protivničkih igrača, a zatim šutirao u bliži golmanoj ugao. Lopta je udarila u stativu, a zatim se od golmana odbila u gol.

14. minut - Opasan nalet Slovaka, Duda je šutirao sa 15-tak metara, ali je lopta pored stative otišla u gol-aut.

5. minut - Levandovski, očekivano, najveća opasnost po rivala u uvodnim mintuama. Dva puta je pokušao, ali je oba udarca izblokirao neko od defanzivaca Slovačke.

POLJSKA - SLOVAČKA

Stadion: Krestovski, Sankt Peterburg

POLJSKA: Ščesni – Berešinski, Glik, Bednarek, Ribus – Lineti, Krihovjak, Klih – Zjelinski – Jozvjak, Levandovski.

SLOVAČKA: Dubravka – Pekarik, Šatka, Škrinijar, Hubočan – Haraslin, Kucka, Hromada, Mak – Hamšik, Duda

Sastavi

Poljskoj je ovo četvrto učešće na Evropskim prvenstvima, a Slovačka je dolazila do nokaut faze na poslednja dva velika nastupa, na Svetskom prvenstvu 2010. i na Evropskom prvenstvu 2016, pa je ne treba potcenjivati.

Poljski selektor Paulo Souza je u najavi utakmice rekao kako oseća dvostruku odgovornost.

"Nisam Poljak, ali se osećam kao Poljak", započeo je:

"Osećam odgovornost jer znam kroz šta je Poljska prošla da bi stigla ovde. Mi moramo biti na ponos naciji. Želim da budemo kompaktna ekipa koja se brani i napada s 11 igrača. Ovo je ključna utakmica, naš prvi cilj je prolazak grupe."

Poljski mediji su optimistični uoči susreta. Nadaju se da će na krilima Roberta Levandovskog stići do prve pobede.

S druge strane, Slovaci u susret ulaze kao autsajderi prema kladionicama.

"Za ovo se pripremamo dugo. Sada smo na vrhuncu priprema i nestrpljivi smo da sve počne. Jako sam srećan što su testovi na koronu negativni, to me najviše brinulo. Poljska je 15 mesta ispred nas na FIFA listi i imaju igrače iz najjačih svetskih liga. Najveća snaga im je u napadu i moramo biti spremni na sve", rekao je uoči utakmice njihov selektor Štefan Tarkovič