Biznis After hour
8 veština koje će vam biti NEOPHODNE za rad nakon pandemije

8 veština koje će vam biti NEOPHODNE za rad nakon pandemije

Svima nam je postalo jasno kako je pandemija promenila mnogo toga u poslovnom svetu. I sada, nakon vremena u kojem smo gotovo "pustili korenje" radeći od kuće, dolazi vreme u kojem ćemo se postepeno vraćati u kancelarije. No, to novo poglavlje koje je pred nama zahtevaće od nas i nove veštine.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
posao shutterstock 522883786 Foto: shutterstock
posao shutterstock 522883786

Istraživanje kompanije Monster otkrilo je da 82 odsto kompanija u SAD-u planira ove godine da zaposli nove ljude. Ovo su dobre vesti za one koji će dobiti nove prilike u karijeri. Ali za to će im trebati i neke nove veštine, jer kao što kaže izreka: "Ono što nas je dovelo ovamo, neće nas odvesti tamo". Evo na koje veštine budućnosti treba da obratimo pažnju, piše Forbs.

Suočavanje sa neizvesnošću

Možda najvažnija veština koja će nam trebati je sposobnost prihvatanja neizvesnosti i suočavanje sa njom. Promene se događaju sve većom brzinom, a to znači da će neizvesnost postati nešto uobičajeno. Razmislite o vožnji automobila. Instruktori vožnje reći će vam da je vidljivost glavni uzrok zbog čega ljudi usporavaju brzinu. Kada vozite velikom brzinom, imate manje vremena za procenu i analizu situacije.

Zbog toga teško možete znati šta sledi. Istovremeno, neuronauka je potvrdila da mi, ljudi, najviše od svega priželjkujemo sigurnost.

Foto: shutterstock

No, sada se od nas traži da prevladamo svoj prirodni instinkt za jasnoćom i izvesnošću, da se “sprijateljimo” s neizvesnošću i uprkos nedostatku celih informacija donosimo ispravne odluke i nastavljamo samopouzdano dalje.

Interes za širok spektar tema

U sveopštoj neizvesnosti, biće potrebe da tokom dana budemo vođeni nezasitom znatiželjom. Što više budemo znali o različitim temama, to ćemo bolje moći povezati detalje u celinu.

"Onaj ko prvi napravi sintezu, pobeđuje" Otvorenost i želja za učenjem su dobri, ali treba snažno želeti doznati što više o celmo nizu različitih područja.

Nije više dovoljan samo opšti interes za usko područje stručnosti jer je celovite uvide moguće dobiti jedino ako posedujemo snažan interes za širok spektar tema kao i sposobnost uočavanja obrazaca i trendova.

Foto: Foto: Shutterstock / RAS Srbija

Otvorenost za različite stavove

Tokom poslednje decenije među ljudima je došlo do velikih podela u mišljenju oko različitih tema. Podaci pokazuju da sve manje verujemo ljudima koji imaju mišljenje različito od našeg. Uz to, sve veće oslanjanje na vesti i informacije na društvenim mrežama stvara efekat “eho-komore”. Prijavljujemo se za newslettere koji se podudaraju s našim stajalištima, a algoritmi funkcionišu tako dobro da retko vidimo informacije koje nisu u skladu s našim trenutnim stavovima. Time sami sebi uskraćujemo priliku da čujemo različita stajališta, učimo, širimo svoje poglede i rastemo. (Ako želite više znati o ovoj temi, pogledajte dokumentarni film The Social Dilemma). No, nove veštine podrazumeva će traženje različitih mišljenja i učenje iz različitih iskustava.

Budućnost će zahtevati otvorenost, sposobnost učestvovanja u građanskoj diskusiji i kompromis. Napredovanje u karijeri (i opšte u životu) neće biti moguće ako ostanete kruti u svojim stavovima. Uspeh će dolaziti sa sposobnošću da slušate, aktivno sudelujete i učite.

Pročitajte još

Povezivanje poduzetničkog duha i empatije

Sposobnost uočavanja učestalih promena potreba na tržištu, duboko razumevanje potreba potrošača i suosećanje s njihovim korisničkim potrebama, “gorivo” su za inovacije. Da bi zaposlenici u budućnosti mogli uočiti nove prilike, od njih će se zahtevati celovito razumevanje svih okolnosti nekog problema i izazova koje oni generišu.

Iz te tačke biće potrebno preduzeti odgovarajuće rizike i dodati novu vrednost tržištu.

Te veštine moguće je primeniti na mikronivou – za rešavanje nekog konkretnog problema na poslu ili pronalaženje novog pristupa projektu – ili za osmišljavanje novih poslovnih poduhvata.

Fleksibilnost

Zbog sve učestalijih promena na tržištu, jedna od veština bez koje će poslovanje u budućnosti biti nezamislivo je fleksibilnost. Od zaposlenih će se očekivati da 1) budu u toku s novim informacijama, 2) dobro ih razumeju i 3) budu inovativni i kreativno rešavaju probleme. Fleksibilnost i pronalaženje novih rešenja koje se temelje na uvidima biće srž uspeha.

Foto: Goran Šurlan / RAS Srbija

Optimizam i maštovitost

Napredak je nerazdvojivo povezan s verom u budućnost i fokusom na mogućnosti. Uzrok demoraliziranosti stručnjaka zbog otkrića neke greške često leži u nedostatku maštovitosti. Sposobnost zamišljanja i predviđanja budućih događaja biće ključna za održavanje motivacije, inspiracije i ambicije za pokretanje novih projekata.

Uspostavljanje bliskih odnosa s ljudima

Uspeh je oduviek bio vezan na našu poslovnu mrežu, ali u budućnosti će ostvarenje naših ciljeva još više zavisiti od snage međuljudskih odnosa. Naše prilike, edukacija i socijalna podrška zavisiće u velikoj meri od našeg socijalnog kapitala – primarnim, sekundarnim i tercijarnim odnosima. Od zaposlenika će se tražiti sposobnost da brzo uspostavljaju bliske odnose s ljudima – kako u ličnom kontaktu tako i na daljinu.

Budući da će budućnost karakterisati brzina i neizvesnost, nećemo imati luksuz da polako gradimo dobre međuljudske odnose tokom brojnih zajedničkih večera ili rasprava na koktelima. Verovatnije je da ćemo imati mnogo manje vremena za izgradnju međuljudskih odnosa, a često će to biti samo virtualni kontakti. Uspeh će u velikoj mjeri zavisiti od razvijenosti veštine uspostavljanja poverenja, prijateljstva i osećaja povezanosti s ljudima.

Foto: shutterstock

Sposobnost realizacije ideja

“Budućnost neće pripadati cinicima koji sede sa strane” kaže poznata izreka. Jedna od vrlo traženih veština budućnosti biće sposobnost realizacije ideja što podrazumeva spremnost da se preuzme odgovornost u nekom projektu te volju da se u njega uloži mnogo vremena i energije. To se može opisati kao “trčanje prema vatri.” Cenimo one koji ‘uskaču u ring’, angažuju se i sposobni su provesti ono što su zacrtali. Osim toga, takav trud inspiriše i druge zaposlene da daju više (što potvrđuju i naučna istraživanja). Stoga, budite angažovani i finiširajte projekte jer to je još jedna veština bez koje će budućnost biti nezamisliva.

Zaključak

Sutrašnji uspjeh zahtevaće, uz jučerašnje kompetencije koje su polazna tačka, neke nove veštine koje treba kontinuirano razvijati. I to je dobro jer tako održavamo svežinu i budnost. Te veštine će u budućnosti činiti razliku između izvrsnosti i osrednjosti. Budućnost posla je tik pred nama i trebamo se za nju pripremiti.