"Vruć krompir" iz Rusije putuje u Ameriku; Da li to Putinu ponestaje opcija?

Ruske vlasti nedavno su zapretile.

Izvor: B92

Četvrtak, 29.04.2021.

21:55

EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Navodno, odrediće Fondaciju za borbu protiv korupcije, Fondaciju za zaštitu prava građana i kancelarije tima opozicionara Alekseja Navaljnog kao "ekstremističke organizacije".

U ruskoj hijerarhiji "unutrašnjih neprijatelja" svaka povezanost sa "ekstremističkom organizacijom" može imati još teže posledice od povezanosti sa "nepoželjnom organizacijom" ili "stranim agentom“, prenose mediji.

Označavanje Navaljnovih organizacija ekstremističkim donelo bi sa sobom talas represije koji bi pogodio mnoge ljude koji su pomagali tim grupama, bilo ličnim učešćem ili novčanim prilozima.

Ruske vlasti su pretnju uputile odmah nakon što je američka vlada objavila nove sankcije protiv Rusije.

Zbog toga mnogi veruju da bi trenutni pritisak na Navaljnog i njegove saradnike mogao biti novi način Moskve da, u odsustvu drugih opcija, sprovede "kontrasankcije".

"Igra"

Amerika i Sovjetski Savez su čitavu drugu polovinu 20. veka proveli u sukobu, izbegavajući direktnu vojnu konfrontaciju.

Svaka strana koristila je agresivnu retoriku pokušavajući da ubedi svog protivnika da je upotreba sile moguća.

U ovom slučaju, prinudna diplomatija je bila efikasna, jer su obe strane imale snagu i dokaze da se ona može stvarno upotrebiti.

U takvoj vrsti konfrontacije važno je proučiti ponašanje protivnika.

Na kraju krajeva, poenta takmičenja nije u razmeni izjava, koje mogu biti neiskrene ili obmanjujuće, već u razmeni radnji, prenosi "Blic".

Ponestaje opcija

Kako prenose mediji, gomilanjem trupa na ukrajinskoj granici i eskalacijom u regionu, akcije Rusije podsećaju na poteze Sovjetskog Saveza u Berlinskoj krizi - izgradnja zida, slanje tenkova, a zatim traženje pregovora o statusu teritorije.

Takođe, praktično svake godine Rusija "pripreti" da će oružane snage postati operativne, kao i izveštaji o novom nuklearnom oružju i druge vojne najave.

Ali mnogo se toga promenilo od doba Hladnog rata.

Sukobljavanje je postalo mnogo teže i mnogostranije, dok su se metode uticaja na protivnike umnožile.

Oružje se uglavnom smatra previše sirovim za rešavanje današnjih spoljnopolitičkih pitanja. Političke, ekonomske, tehnološke i digitalne sfere uticaja stvaraju se dominacijom na tržištu, a ne vojnim zastrašivanjem, piše "Meduza", a prenosi "Blic".

Zahvaljujući američkoj finansijskoj i tehnološkoj dominaciji, Vašington ima na raspolaganju mnogo načina da utiče na Rusiju mimo upotrebe vojne sile.

Pored sankcija koje je nedavno najavio Vašington, a koji se pozivaju na dokaze o ruskom sajber napadu i rusko mešanje u američke izbore, moguće je da će Amerika nametnuti nova ograničenja Rusiji.

Na primer, ona može da blokira pristup Rusije određenim tehnologijama i mogućnostima na globalnom finansijskom tržištu kao što su razni zajmovi, može da oteža život oligarha bliskim predsedniku Vladimiru Putinu i može da nastavi da objavljuje svoje podatke o ruskim obaveštajnim aktivnostima u inostranstvu.

Rusija zavisi od uvezene robe, uključujući tehnologiju i automobile, kao i od inostrane infrastrukture, uključujući finansijsku i digitalnu.

Кada zemlja u tom položaju proglasi tradicionalne kontrasankcije, obično njeni građani pretrpe najteži udarac.

Prema procenama, gotovo sve kontrasankcije koje Rusija može da primeni imale bi katastrofalne posledice za stanovnike Rusije, a ne za Amerikance ili Evropljane.

Slično tome, ometanje evropskog snabdevanja gasom prvenstveno šteti Moskvi, dok istovremeno jača želju EU da diverzifikuje svoje isporuke nafte i gasa.

Sudbina Navaljnog - oruđe za pregovaranje

U međuvremenu, Кremlj nema ni izbliza uporedive mere na raspolaganju.

U želji da se kreću ka obračunu u stilu Hladnog rata, ruski lideri ostaju bez opcija. Ruska vlada je u protekle dve decenije mogla da stvori temelje za istinsko samoopredeljenje u 21. veku - jačanje svog finansijskog sistema, podsticanje tehnološkog razvoja i ulaganje u digitalnu infrastrukturu.

Ali jedina relativno uspešna ruska reforma ostaje vojna, koja je neophodan deo razvoja velike države, ali nedovoljan sam za sebe.

U svetlu ovoga, planovi ruske vlade da Navaljnove organizacije označe kao "ekstremističke“ mogu se smatrati još jednim odgovorom na novi paket američkih sankcija.

S obzirom na to da zapadni mediji sada često govore o Navaljnom i njegovim saradnicima, a zapadni lideri i diplomate počeli su redovno da podsećaju Putina na sudbinu opozicionara, proglašavajući ove ljude "ekstremistima“ i na taj način ih efikasno stavljajući mimo zakona, ruska vlada prebacuje barem deo odgovornosti za njihovu sudbinu na svoje zapadne protivnike.

Suštinska poruka Кremlja je da, ako zapadne zemlje nastave da pojačavaju pritisak, one neće povrediti Rusiju - povrediće sopstvene "agente“ unutar Rusije.

Insistirajući na tome da je Navaljni "strani agent“, a možda i "ekstremista“, ruska vlada ga pretvara u taoca kojim se teoretski može trgovati za ruske agente pritvorene u Americi i drugim zapadnim zemljama.

Sudbina Navaljnog i njegovih saradnika, prema tome, može biti oruđe za pregovaranje, prenosi "Blic".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

13 h

Podeli: