Andy Robertson and Paul Pogba

Getty Images
Liverpul i Mančester Junajted dva su najuspešnija kluba u Premijer ligi

Najava osnivanja Evropske superlige (ESL) izazvala je eksploziju negativnih reakcija sa najviših pozicija u svetu fudbala i politike.

Iz vlade Velike Britanije saopštili su da će preduzeti „sve što je neophodno“ kako bi se sprečio početak lige u kojoj treba da učestvuje šest engleskih klubova.

Sekretar za kulturu, medije i sport Oliver Dauden rekao je da se pridružuje „urlicima nezadovoljstva“.

Vojvoda od Kembridža, princ Vilijam, koji je i predsednik Fudbalske asocijacije, takođe je izrazio zabrinutost zbog „štete koja se može naneti igri koju volimo“.

Arsenal, Čelsi, Liverpul, Mančester Siti, Mančester Junajted i Totenhem su među 12 klubova koji bi trebalo da se pridruže novoj Evropskoj superligi (ESL).

U seizmičkom potezu za evropski fudbal, klubovi Premijer lige pridružiće se italijanskim klubovima – Juventusu, Milanu i Interu iz Milana, kao i španskim klubovima – Atletiku iz Madrida, Barseloni i Real Madridu.

Saopšteno je da su se klubovi osnivači saglasili da uspostave „novo takmičenje koje će se održavati sredinom nedelje“ sa timovima koji se i dalje „takmiče u svojim nacionalnim ligama“.

U saopštenju se navodi da bi sezona „trebalo da počne čim to bude moguće“ i „predviđa da će se još tri kluba“ pridružiti.

Iz Evropske superlige je saopšteno da je u planu pokretanje ženskog takmičenja što je pre moguće posle početka muškog turnira.

Ljubitelji fudbala oštro kritikuju ovakvu ideju i tvrde da bi to bilo nefer takmičenje, iz koga bi bili isključeni drugi vrhunski klubovi iz Evrope.

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United and Tottenham club badges

Getty Images

Premijer Velike Britanije Boris Džonson, UEFA i Premijer liga kritikovali su potez kada su vesti objavljene u nedelju.

Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) ranije je saopštila da neće priznati takvo takmičenje, a da bi igrači koji bi u njemu učestvovali mogli da budu uskraćeni da igraju na Svetskom prvenstvu.

UEFA, rukovodeće fudbalsko telo u Evropi, ponovila je upozorenje u nedelju, saopštivši da će igračima koji budu igrali u Evropskoj superligi biti zabranjena sva druga takmičenja na domaćem, evropskom ili svetskom nivou.

Takođe bi moglo da im bude onemogućeno da igraju za nacionalne timove.

Pošto je objavljeno da je osnovana Superliga, FIFA je izrazila „neodobravanje“ predloženog takmičenja i pozvala „sve strane uključene u žučne rasprave da se uključe u smiren, konstruktivan i uravnotežen dijalog za dobrobit igre“.

U saopštenju ESL je navela: „Klubovi osnivači raduju se razgovorima sa predstavnicima UEFA i FIFA kako bi zajedno radili u partnerstvu ka postizanju najboljih rezultata za novu ligu i za fudbal u celini“.

Šta kaže predsednik UEFA?

Superliga Evrope je „sramotan, sebičan“ plan i „pljuvanje u lice ljubiteljima fudbala“, izjavio je predsednik UEFA Aleksander Čeferin.

„Svi smo ujedinjeni protiv ovog besmislenog projekta.

„(To je) ciničan plan, u potpunosti protiv onoga što bi fudbal trebalo da bude. Mi ne možemo i nećemo dozvoliti da se to promeni“, izjavio je.

Rekao je i da će fudbalerima koji igraju za timove uključene u zatvorenu ligu biti „zabranjeno Svetsko i Evropsko prvenstvo“.

„Pozivamo sve da stanu uz nas jer činimo sve što je u našoj moći da ideja nikada ne urodi plodom.“

Ponovio je u ponedeljak da bi klubovima i igračima koji su uključeni u ESL takođe mogla biti zabranjena sva Uefina takmičenja, „što je pre moguće“.

„Još uvek vršimo procene sa našim pravnim timom, ali preduzećemo sve sankcije koje možemo i obavestićemo vas čim budmo mogli.

„Mišljenja sam da klubovima i igračima što pre mora biti zabranjeno nadmetanje u svim našim takmičenjima“, dodao je.

Čeferin je posebno kritikovao izvršnog potpredsednika Mančester Junajteda Eda Vudvarda i predsednika Juventusa Andreu Aginelija, koji su prethodno napustili funkcije u UEFA.

Zašto sada?

O novom takmičenju vrednom oko šest milijardi dolara, koje bi trebalo da zameni postojeću Ligu šampiona, pregovaralo se u oktobru, a u razgovore je bila uključena i banka Džej Pi Morgan.

UEFA se nadala da će planovi za novu Ligu šampiona sa 36 timova, sa reformama koje treba da budu potvrđene u ponedeljak, sprečiti formiranje Superlige.

Međutim, 12 strana uključenih u Superligu Evrope ne misle da reforme idu dovoljno daleko.

Rekli su da je globalna pandemija „ubrzala nestabilnost u postojećem evropskom fudbalskom privrednom modelu“.

„Poslednjih meseci odvijao se opsežan dijalog sa fudbalskim akterima u vezi sa budućim formatom evropskih takmičenja“, dodali su.

„Klubovi osnivači veruju da rešenja predložena posle ovih razgovora ne rešavaju osnovna pitanja, među kojima su potreba za obezbeđivanjem kvalitetnijih utakmica i dodatnih finansijskih sredstava za celokupnu fudbalsku piramidu.“

Koji je predloženi format?

Liga će imati 20 timova – 12 članova osnivača plus tri kluba čija imena sada nisu poznata, kao i pet klubova koji će se kvalifikovati godišnje na osnovu postignuća u domaćim ligama.

Prema predlozima, takmičenje bi započelo u avgustu svake godine, utakmice bi se igrale sredinom nedelje, a klubovi bi bili podeljeni u dve grupe od po 10, igrajući međusobno kod kuće i u gostima.

Prva tri iz svake grupe plasirala bi se u četvrtfinale, a četvoroplasirani i petoplasirani klubovi igrali bi dvomeče u baražu za preostala dva mesta.

Usledio bi nokaut format kakav postoji u Ligi šampiona, a finalni meč bi se igrao u maju na neutralnom terenu.

ESL je saopštila da će generisati više novca od Lige šampiona i da će rezultirati većom raspodelom prihoda tokom takmičenja.

Šta kažu lideri Superlige?

Juventus forward Cristiano Ronaldo (left) dribbles past AC Milan player Diogo Dalot (right)

Getty Images
Juventus i Milan su podržali planove

Predsednik Real Madrida Florentino Peres, prvi predsednik ESL-a, rekao je da će novo takmičenje „pomoći fudbalu na svim nivoima“.

„Fudbal je jedini globalni sport na svetu sa više od četiri milijarde navijača i naša odgovornost kao velikih klubova je da odgovorimo na njihove želje“, dodao je on.

Predsednik Juventusa Andrea Anjeli dao je ostavke u Izvršnom odboru UEFA i na mestu predsednika Asocijacije evropskih klubova, koja je pogurala planirane reforme Lige šampiona.

Rekao je da se 12 klubova „okupilo u ovom kritičnom trenutku, omogućavajući evropskom takmičenju da se transformiše, stavljajući igru koju volimo na održivu osnovu za dugoročnu budućnost“.

Kopredsednik Mančester Junajteda Džoel Glejzer biće potpredsednik Superlige.

Rekao je: „Okupljajući najveće svetske klubove i igrače da igraju jedni sa drugima tokom cele sezone, Superliga će otvoriti novo poglavlje za evropski fudbal, osiguravajući takmičenje i objekte svetske klase i povećanu finansijsku podršku za širu fudbalsku piramidu.“

Kakve su reakcije?

U osnovi, široka osuda svih koji nisu umešani u predloženu ligu.

Britanski premijer Boris Džonson je rekao da će planovi biti „veoma štetni za fudbal“, a francuski predsednik Emanuel Makron pozdravio je odluku francuskih klubova koji su odbili da se pridruže.

UEFA je objavila zajedničku izjavu sa Engleskom fudbalskom asocijacijom, Premijer ligom, Španskom fudbalskom federacijom, La Ligom (španska Primera) Italijanskom fudbalskom federacijom, kao i sa Serijom A (italijanska prva liga), rekavši da će „ostati jedinstveni“ u pokušaju da zaustave otcepljenje, koristeći „sve raspoložive mere“.

Asocijacije evropskog kluba je saopštila da se „snažno usprotivila“ Evropskoj Superligi, dok je Udruženje navijača fudbala reklo da su planovi „motivisani ničim drugim do ciničnom pohlepom“.

Među nekadašnjim profesionalcima, bivši vezni igrač Liverpula i Totenhema Deni Marfi rekao je za BBC Sport da planovi „zvuče bezdušno“.

Bivši kapiten Mančester Junajteda Gari Nevil rekao je Skaj Sportsu da je „apsolutno zgrožen“, dok je njegov bivši saigrač Rio Ferdinand rekao za BT Sport da će predlozi najviše naštetiti navijačima.

Reakcije s ostrva ne jenjavaju

Posle britanskog premijera Borisa Džonsona, kritike na račun Superlige Evrope uputili su i drugi zvaničnici, dok je vlada pokrenula „navijačku reviziju“ fudbala.

Sekretar za kulturu, medije i sport Oliver Dauden rekao je da se pridružuje „urlicima nezadovoljstva“.

Dauden je u Donjem domu kritikovao takozvanu „veliku šestorku“ engleskih klubova jer idu „protiv samog duha igre“.

Rekao je i da bi se „zakon o konkurenciji“ mogao promeniti ukoliko se postigne dogovor u vezi sa takozvanom „zatvorenom radnjom“.

Dodao je da bi i vlasnici „trebalo da imaju na umu da su oni samo privremeni staratelji ovih klubova i da zaboravljaju na navijače što bi im se moglo obiti o glavu“.

Revizija bi trebalo da se održi posle pandemije i ponudiće „temeljnu“ reviziju sporta, obuhvatajući finansije, upravljanje i regulativu, izjavio je engleski zvaničnik.

Vodila bi je bivša ministarka sporta Trejsi Krauč, koja bi „razmatrala kako bi se reči navijača mogle glasnije čuti kod nadzora nad igrom i o modelima kojima bi se to najbolje moglo postići“, dodao je.

Dauden je rekao i da je razgovarao i sa „fudbalskim vlastima“, koji se protive potezu 12 klubova, te da „ako oni ne budu reagovali, mi ćemo“.„Stavićemo sve karte na sto da se ovo ne bi dogodilo“, izjavio je pred poslanicima u parlamentu.

„Ispitujemo svaku opciju od reforme upravljanja do zakona o konkurenciji i mehanizama koji dozvoljavaju fudbalu da se održi.“Laburisti su pozvali ministre da urade više od toga, dok je sekretarka kulture iz senke – Džo Stivens izjavila da je vreme „da se vlada pomeri sa klupe za rezervne igrače i pokaže vođstvo na terenu jer je potrebna reforma fudbala“.

„Nije kao da je došlo do blokade u Parlamentu koja sprečava vladu da preduzme mere u rešavanju ovakvih problema“, dodala je.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari