Pred 8. mart: I dalje velika razlika u platama žena i muškaraca, sprema se novina u EU

U Srbiji kao i širom Evropske unije i dalje postoje značajne razlike u nivou plata između žena i muškaraca, a taj problem je još više produbljen tokom krize izazvane kovidom19, ukazala je Sekcija žena Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Pred 8. mart: I dalje velika razlika u platama žena i muškaraca, sprema se novina u EU
Foto: Pixabay
"Uprkos odredbama Direktive 2006/54/EZ, nejednakost u platama je i dalje prisutna, dok je pandemija ogolila i jasno pokazala istorijsko i kulturno potcenjivanje posla kojim se pretežno bave žene, poput zdravstva i nege", navodi se u saopštenju Saveza samostalnih sindikata.
 
Dodaje se da je zato Sekcija žena, uoči Međunarodnog dana žena pozvala naše i sva druga socijalno odgovorna društva da obezbede i podstiču jednakost tretmana i mogućnosti žena i muškaraca u svim oblastima, uključujući i učešće na tržištu rada, uslove rada, zapošljavanja i napredovanja u karijeri, kao i da svi imaju pravo na jednaku platu za rad jednake vrednosti, što je priznato i Konvencijom o jednakim primanjima Međunarodne organizacije rada iz 1951. godine, napominje Savez samostalnih sindikata.
 
Skreće se pažnja da procena vrednosti rada mora biti oslobođena rodnih predrasuda, pri čemu se mora voditi računa da se ne previde ili potcene karakteristike i veštine povezane sa poslom koji pretežno obavljaju žene.
 
EU uvodi obavezu izveštavanja o zaradama žena i muškaraca
 
"Jednakost plata zahteva transparentnost. Žene moraju da znaju da li se njihovi poslodavci prema njima pošteno odnose", rekla je predsednica EK Ursula fon der Lajen prilikom predstavljanja nacrta te regulative, prenosi agencija AP.
 
Od svog osnivanja 1957. godine, EU nastoji da "stane na kraj" rodnoj pristrasnosti, ali je napredak u toj oblasti spor decenijama unazad. Kada su u pitanju penzijska prava, koja odražavaju radne uslove u proteklih 30 do 40 godina, rodna razlika još uvek iznosi 30 odsto.
 
Uslovi i vrednovanje rada muškaraca i žena u Evropi odavno je obavijeno velom tajne, što je doprinelo produbljivanju nejednakosti i pokazalo se kao velika prepreka za one koji traže pravdu po pitanju plata.
 
Potpredsednica EU Vera Jurova kaže da kompanije nisu pružile očekivanu pomoć da se taj jaz premosti.
 
"Imamo dovoljno snažne argumente da su potrebna obavezujuća pravila, a ne samo da se oslanjamo na društvenu odgovornost kompanija, jer vidimo da to nikuda ne vodi", rekla je ona. 
 
Dodala je da se u proteklih sedam godina jaz smanjio tek za nešto više od dva procentna poena.
 
"Možete da zamislite, ako tako nastavimo rodnu jednakost u platama ćemo postići tek za nekoliko decenija. Zato ne možemo tako da nastavimo", poručila je Jurova.
 
Prema predlozima Komisije, poslodavci bi morali da daju informacije o početnim nivoima plata u oglasu za konkurs i uoči razgovora za posao, tokom kojeg neće moći da pitaju kandidate o njihovim prethodnim primanjima. Zaposleni će moći da pitaju poslodavce o visini prosečne zarade žena i muškaraca koji rade isti posao.
 
Da bi se izvršio veći pritisak na velike kompanije, predlogom regulative se predviđa uvođenje obaveze za firme sa više od 250 zaposlenih da objavljuju informacije o bilo kojoj razlici u platama među polovima.
 
Ako plate žena i dalje budu potcenjene, poslodavac bi, prema predlogu Komisije, morao da im refundira razliku u primanjima u odnosu na muške kolege i to retroaktivno, a u slučaju sudskog spora zbog nejednakih zarada teret dokazivanja bi bio na poslodavcima, a ne na ženama koje ih tuže.
 
Evropska konfederacija sindikata pohvalila je ova zalaganja Komisije, ali je ocenila da u predlogu nedostaju sankcije koje bi primorale kompanije na odlučnu akciju. Takođe zameraju što su mala i srednja preduzeća, gde je takva diskriminacija često prisutna, isključena iz ove vrste obaveza.
 
Predlog Komisije sada ide na dalju raspravu u Evropski parlament i u zemlje članice EU kako bi mogao da bude usvojen.
  • YYY

    07.03.2021 10:49
    Ma dokle više trabunjanja.Za isti posao je plata ista bez obzira na pol.
  • Nem

    07.03.2021 10:15
    Kakve lazi
    Plate su iste, ne znam kako mozete da tvrdite drugacije. Gde su dokazi? Isto tako naprimer, sto muski deo ne bi dobio po 1000 ili koliko vec za dan muskaraca? Gluposti. Nama ne treba? Mi ne zivimo? Iz mog ugla imaju ista prava ako ne i bolja.
  • Stari novosađanin

    07.03.2021 08:13
    Gde tačno? Studija, dokaz? Ako je tako onda bi kompanije samo žene zapošljavale, profit je uvek bio iznad svega. Ovako ako je neko nekompetentan treba da ima istu platu ili veću samo zato što žensko?

    Društvo treba da se zasniva na hijerarhiji kompetencije a ne usiljene ravnopravnosti. Zamislite da vam je potreban hirurg. Da li bi ste voleli najboljeg mogućeg ili nekog ko je tu postavljen zahvaljujući sns članarine, rodnoj ravnopravnosti ili zbog "raznolikosti"?

    nestručni ljudi na odgovornim pozicijama su nas i doveli tu gde jesmo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.