Gde su sportisti provodili slobodno vreme pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o devojkama koje su odlučile da se oprobaju u obućarskom zanatu i o jedinoj devojci u Beogradu koja je radila isključivo mušku obuću. U listu Pravda istog dana pisalo je da sportisti svoje slobodno vreme najviše vole da provode u pozorištu.

List Vreme je jedan od tekstova posvetio devojkama koje se bave obućarskim zanatom.

Gde su sportisti provodili slobodno vreme pre 80 godina? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Mnoge devojke, kako list Vreme piše, ne samo da izrađuju obuću u brojnim obućarskim radnjama, već su i izuzetno vešte u svom poslu, te se mnoge od njih mogu pohvaliti da su bolje izučile zanat od svojih muških kolega.

„Žene pokazuju najviše sposobnosti za doterivanje gornjeg dela cipele i za taj posao su mnogo sposobnije od muškaraca. Zato se u velikim obućarskim radionicama, gde su pojedine vrste poslova podeljene među stručnjake, nalaze gotovo isključivo žene na tom poslu“, objašnjava list Vreme.

Iako su se žene izveštile u obućarskom zanatu, Vreme ističe da posebno iznenađenje predstavlja jedina devojka u Beogradu koja radi isključivo mušku obuću.

Osamnaestogodišnja Kosovka Pavlović, rodom sa Kosova, za Vreme je kazala da je oduvek želela da se bavi obućarskim zanatom, ali da se slučajno desilo da počne da se zaposli u radionici muške obuće.

„Ja sam se slučajno zaposlila u radionici sa isključivo muškom obućom i tu sam provela tri godine učenja. Ali ja isto tako mogu da radim i žensku obuću, pa sam čak i ispit polagala i iz jednog i iz drugog“, objašnjava Kosovka Pavlović, jedina devojka u Beogradu koja radi u radionici muške obuće.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

listu Pravda na današnji dan 1940. godine pisalo je da sportisti svoje slobodno vreme najčešće provode u pozorištu.

Gde su sportisti provodili slobodno vreme pre 80 godina? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Eto, sada vam je sve jasno: sport je osvojio sve! Poljane, ulice, bioskope, kafane i sve ostalo, samo se jedna društvena ustanova za zabavu hrabro držala – to je bilo pozorište! Kažem „bilo je“ jer i ono je sada položilo oružje i otvorilo srce, odnosno vrata, sportistima“, piše list Pravda.

Fudbaleri su se, kako list Pravda objašnjava, usaglasili oko toga da najviše slobodnog vremena vole da provode na baletskim predstavama. Međutim, nisu oni jedini stalni gledaoci baleta, već im se pridružuju i drugi sportisti.

Prema pisanju lista Pravda, brojni su sportisti koji posećuju pozorišne predstave, ali isto tako su brojni i glumci koji vole da navijaju na utakmicama. Oni na utakmice idu zajedno iako navijaju za suparničke ekipe, pa se međusobno zadirkuju, ali i časte nakon pobeda.

„Eto, tako je sport prodro u pozorište“, zaključuje list Pravda.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari