Izbori na Kosovu: Još jedno vanredno glasanje za poslanike

Budući saziv kosovske skupštine biće izabran među 28 lista koje su kandidovale svoje predstavnike.
Gračanica, 4. oktobar 2019.
BBC
Na Kosovu se glasa na 888 biračkih mesta

Peti put zaredom, poslanici kosovskog parlamenta biraju se na vanrednim izborima.

Nešto manje od milion i osamsto hiljada glasača biraće 120 predstavnika, od kojih je deset mesta rezervisano za srpsku zajednicu, a deset za manjinske zajednice koje žive na Kosovu.

Na 28 lista, čija se imena nalaze na glasačkom listiću, kandidovalo se 1079 potencijalnih poslanika, a birači zaokružuju dvaput - jednom stranku koju biraju, a drugi put kandidata iz te stranke kome daju svoj glas.

U biračkom spisku više nije oko 143 hiljade birača koji su imali pravo glasanja na prethodnim izborima u oktobru 2019. godine, a Centralna izborna komisija (CIK) saopštava da je birački spisak ažuriran uklanjanjem preminulih, kao i osoba koje su do sada glasale sa identifikacionim dokumentima koje je izdala međunarodna misija Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Dijaspora je glasačko pravo mogla da ostvari slanjem pisma, ali je veliki broj onih sa pravom glasa ipak došao na Kosovo.

CIK je saopštio da je pravo da glasaju obezbeđeno i zaraženima korona virusom koje posećuju mobilni timovi.

Zbog čega se na Kosovu ponovo glasa posle samo 16 meseci

Za koga glasaju Srbi na Kosovu

Ko je ko na političkoj sceni Kosova

Na izborima održanim u oktobru 2019. godine, na glasanju je pobedila stranka Samoopredeljenje Aljbina Kurtija koji je u dogovoru sa Demokratskim savezom Kosova (DSK) postao premijer, ali su ga partneri srušili posle nekoliko meseci vlasti.

Premijer nove koalicije, koju su činile gotovo sve stranke sem izborne pobednice, postao je Avdulah Hoti iz DSK, ali je Ustavni sud proglasio da je glas jednog poslanika koji je podržao vladu nelegitiman - pa je i ta vlada pala, a izbori su ponovo raspisani.

Prema kosovskim izborim pravilima, prednost u sastavljanju vlade i mesto mandatara dobiće prvoplasirana stranka u većinskoj zajednici, dok je pobednicima u srpskoj zajednici garantovano mesto u budućoj Vladi Kosova.


Ko je ko na izborima na Kosovu

Na glasačkom listiću nalazi se 28 lista:

  • Demokratski savez Kosova Ise Mustafe, Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, NISMA Fatmira Ljimaja deo su poslednje vladajuće većine;
  • Samoopredeljenje Aljbina Kurtija je pobednica prethodnih izbora;
  • Demokratska partija Kosova Kadrija Veseljija jedina nije učestvovala u vlasti od prethodnih izbora;
  • Za glasove većinske zajednice nadmeću se i Partija balista i Fjala;
  • Za deset mandata garantovanih srpskoj zajednici, nadmeću se Građanska inicijativa za slobodu, pravdu i opstanak, Srpski demokratski savez i Srpska lista;
  • Ostale manjinske zajednice imaju ukupno deset garantovanih mandata, a među njima su bošnjačke liste: Koalicija Vakat, Socijaldemokratska unija, Ujedinjena zajednica, Nova demokratska stranka, Naša inicijativa;
  • Liste romske zajednice: Partija ujedinjenih Roma, Napredna stranka kosovskih Roma, Romska inicijativa i Kosovska nova romska partija;
  • Aškalijske stranke: Partija Aškalija za integraciju, Demokratska partija Aškalija Kosova i Aškalijska partija za integraciju;
  • Goranske partije: Koalicija Zajeno i Jedinstvena goranska partija;
  • Partije turske zajednice: Kosovska demokratska turska partija, Nova stranka turskog pokreta;
  • Egipćanske partije: Nova demokratska inicijativa Kosova i Liberalna partija Egipćana.

Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?