Simptomi koji ukazuju na kandidu

Kandida je gljivica koja pomaže kod upijanja hranjivih nutrijenata i varenja, ali samo kada se nalazi u odgovarajućim nivoima u organizmu.
Simptomi koji ukazuju na kandidu
Foto: Pixabay
Kada dođe do prekomerne proizvodnje, mogu se pojaviti tipični simptomi kandide.
 
Candida Albicans najčešći je tip gljivičnih infekcija, te se može naći u ustima, digestivnom sistemu i vaginalnom području. Takođe, može uticati na kožu i sluzokožu. Ako imuni sistem dobro funkcioniše, ovaj tip infekcije je retko ozbiljan. 
 
Međutim, šta ako imunitet nije jak?
 
Kada je prirodna pH ravnoteža tela uzdrmana, kandida može izvan kontrole rasti u vašem telu i tako stvoriti problem.
 
Sindrom prekomernog rasta kandide pojam je koji se odnosi na to da je rast kandide u vašem telu van kontrole. Ne zaboravite da se tu radi o hroničnom zdravstvenom stanju.
 
Osobe koji nikad nisu iskusile ozbiljnu gljivičnu infekciju mogu videti promene na drugi način. Odnosno, mogu razviti nove osetljivosti, alergije ili netolerantnost na različite namirnice, kao što su mlečni proizvodi, jaja, kukuruz ili gluten.
 
Šta dovodi do infekcije kandidom?
 
Postoji mnogo mogućih uzroka kandide, uključujući ishranu sa visokim udelom šećera, rafinisanih ugljenih hidrata i alkohola, koji pomažu gljivici da raste. Osim toga, izdvajamo još pet potencijalnih uzroka.
 
Kontraceptivne pilule
 
Za razliku od antibiotika, same kontraceptivne pilule direktno ne uzrokuju gljivičnu infekciju i sindrom prekomernog rasta kandide. Ipak, kada ishrana žene sadrži visok udeo rafinisanih šećera, a u isto vreme je na antibioticima, tada pilule mogu negativno uticati na njeno telo i dovesti do infekcije kandidom.
 
Kod nekih žena moguće je da pilula uzrokuje gljivične infekcije, pa nakon što su se rešile prvobitne infekcije i ponovno počele da koriste pilule, može se pojaviti kandida.
 
Oralna upotreba kortikosteroida
 
Kod osoba koje leče astmu pomoću inhalatora postoji veći rizik za razvijanje kandide u ustima, što može dovesti do prekomernog rasta kandide. Važno je da osobe koje tako leče astmu pažljivo prate uputstva za ispiranje usta nakon svakog korišćenja.
 
Dijabetes
 
Kod osoba s dijabetesom tipa 1 i tipa 2 visina šećera u ustima i ostaloj sluzokoži viša je nego kod ljudi koji nemaju dijabetes. S obzirom na to da je kandida tip gljivice, a šećer hrani gljivice, jasno je da su oni koji imaju dijabetes izloženi većem riziku od razvijanja sindroma prekomernog rasta kandide.
 
Slab imuni sistem
 
Svako ko ima slabiji imunitet ima veće šanse da mu se u telu razvije kandida. Toj populaciji najčešće pripadaju novorođenčad i mala deca, starije osobe, oni kojima su dijagnostikovana razna upalna stanja i autoimune bolesti.
 
Devet simptoma kandide:
 
Hronični umor
 
Poremećaji raspoloženja
 
Ponavljajuće infekcije vaginalnog i urinarnog trakta
 
Oralna kandidijaza
 
Upala sinusa
 
Poremećaji u varenju
 
Zamagljenje svesti
 
Gljivične infekcije kože i noktiju
 
Hormonska neravnoteža
 
Antibiotici
 
Ponekad su antibiotici potrebni za suzbijanje neke infekcije, kako biste se rešili loših bakterija u vašem organizmu. Problem sa antibioticima i njihovim preteranim korišćenjem je to da oni ne ubijaju samo loše bakterije, već se rešavaju i onih dobrih. Dobre bakterije u vašem organizmu odgovorne su za varenje i držanje kandide pod kontrolom. Nakon dužeg perioda konzumiranja ili čestog korišćenja tokom kraćeg perioda, antibiotici mogu vaše telo pretvoriti u područje savršeno za razmnožavanje kandide.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?