Dostupni linkovi

Tri europske sile traže da Iran odustane od proizvodnje uranija u obliku metala


Iransko nuklearno postrojenje, Qom (novembar 2019.)
Iransko nuklearno postrojenje, Qom (novembar 2019.)

Njemačka, Francuska i Velika Britanija su 16. januara pozvale Iran da odustane od najnovijeg planiranog kršenja međunarodnog nuklearnog sporazuma s velikim silama, navodeći da Teheran nema vjerodostojnu civilnu upotrebu za uranij u obliku metala.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopćila je 14. januara da ju je Iran obavijestio da je počeo instalirati opremu za proizvodnju uranija u obliku metala.

IAEA je tada navela da Iran ostaje pri planovima da istražuje i razvija proizvodnju uranija u metalnom obliku, u skladu s "proklamiranim ciljem da dizajnira poboljšanu vrstu goriva".

Uranij u metalnom obliku može se koristiti i za izradu atomske bombe, a istraživanje njegove proizvodnje posebno je zabranjeno međunarodnim sporazumom Teherana i velikih sila iz 2015. godine kojim se Iran obavezao da ograniči razvoj nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje sankcija.

Njemačka, Francuska i Velika Britanija, koje su potpisale taj sporazum uz Sjedinjene Države, Rusiju i Kinu, navele su 16. januara da su "duboko zabrinute" najnovijom objavom Irana.

"Iran nema vjerodostojnu civilnu upotrebu za uranij u obliku metala. Njegova proizvodnja ima potencijalno ozbiljne vojne implikacije. Snažno pozivamo Iran da obustavi ovu aktivnost i da bez odlaganja ponovo počne poštovati obaveze iz sporazuma ako je ozbiljan u namjeri da ga sačuva", navele su tri sile u saopćenju.

Otkako je SAD jednostrano napustio sporazum 2018. godine, ostale potpisnice teže da ga sačuvaju.

Krajnji cilj sporazuma je sprječavanje Irana da razvije atomsku bombu, iako Iran insistira da to ne namjerava.

Novoizabrani američki predsjednik Joe Biden, koji u 20. januara stupa na dužnost, rekao je da želi da SAD ponovo postane dio sporazuma.

XS
SM
MD
LG