30. novembar  2020. 13.37  →  14.17 | Izvor: Tanjug

Crna Gora pozdravila odluku Srbije, ali ne odustaje od svoje; Dačić: Pečat na sve što je uradila vlast Đukanovića

PODGORICA -

Odlazeća crnogorska vlada pozdravila je odluku Srbije da u skladu s merama reciprociteta ne protera ambasadora Crne Gore u Beogradu Tarzana Milošević i poručila da oni neće odustati od odluke o proterivanju srpskog ambasadora u Podgorici Vladimira Božovića.

Iz MVP-a su saopštili da nije bilo ni razloga za proterivanje crnogorskog ambasadora Miloševića.

"Ambasador Tarzan Milošević predstavlja svoju zemlju poštujući Republiku Srbiju, ne mešajući se u njena unutrašnja pitanja, sa uzdržanošću prema zemlji domaćinu čak i onda kada se Crna Gora grubo vređala i ponižavala sa različitih adresa u Srbiji, crnogorski državni simboli skrnavljeni, a zbog toga reagovale i različite međunarodne adrese", saopšteno je iz resora Srđana Darmanovića.

zastava, srbija, crna, gora,

Vlada Crne Gore, koja odlazi s vlasti 2. decembra, kada u parlamentu bude izglasana nova mandatara Zdravka Krivokapića, piše u saopštenju da se za razliku od Tarzana Miloševića, srpski ambasador "u kontinuitetu mešao u unutrašnja pitanja zemlje u kojoj službuje, svojim interpretacijama istorije".

Time je, tvrde, dovodio u pitanje samostalnost i nezavisnost Crne Gore, negirajući Rezoluciju usvojenu u parlamentu o nelegitimnosti Podgoričke skupštne, za koju se, kako kažu, zna šta je predstavljala u crnogorskoj istoriji.

Šćekić: U najskorije vreme otvoriti Konzulat  Srbije u Beranama

Predsednik opštine Berane Dragoslav Šćekić danas je najoštrije osudio proterivanje ambasadora Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića, saopšteno je danas iz te lokalne samouprave.

"Opština Berane izuzetno ceni državničke napore amabasadora Srbije Božovića, i u tom pravcu još jednom pozdravljamo napore da se u najskorije vreme otvori Konzulat Republike Srbije u Beranama", naveo je Šćekić, prenele su podgoričke Vijesti.

To će, istakao je, biti još jedan korak u pravcu snaženja bratskih odnos dve države, koje, kako je naveo, "odlazeća vlast, svojim poslednjim političkim trzajima, pokušava naruši".

"Na ovo mu je iz Ministarstva vanjskih poslova više puta skrenuta pažnja, uz upozorenje da se radi o nedozvoljenom i nediplomatskom ponašanju prema zemlji domaćinu. Nažalost, uzalud i bez razumevanja”, navodi se iz odlazećeg MVP.

Zbog toga, dodaju, ova vlada i i ministarstvo na čelu sa Darmanovićem neće povući svoju odluku.

Navode da odluku neće opozvati tim pre što je, kako kažu, neshvatljiva izjava srpske premijerke Ane Brnabić da je ambasador Božović zapravo prenosio i zvanične stavove Vlade Srbije, a što je, tvrde, potvrda i nastavak grubog mešanja u unutrašnja pitanja Crne Gore.

MVP zamera komesaru Oliveru Verheiju, koji je ranije pozdravio odluku Srbije da ne protera Miloševića, da je propustio da sa partnerima i prijateljima u Crnoj Gori "barem razmeni osnovne informacije i mišljenja o meritumu stvari".

"Verujemo da bi Verheji, posebno kao neko ko dolazi iz Mađarske, zemlje koja ima pojačan senzibilitet za pitanja ovakvog karaktera, kao političar i zvaničnik bolje razumeo naš odnos prema ambasadoru koji se u kontinuitetu meša u unutrašnje stvari i povređuje nacionalne interese zemlje prijema", navode u saopštenju.

Tvrde i da je Crna Gora "u potpunosti i istinski" posvećena regionalnoj saradnji i dobrosusedskim odnosima.

To predstavlja ne samo stub evropske integracije, kako je istakao komesar Varheji, već ključni element naše spljne politike koju godinama promovišemo u svim bilateralnim i multilateralnim okvirima, što je veoma dobro poznato našim evropskim partnerima. Stoga, čvrsto smo uvereni u ispravnost svoje odluke, s obzirom da ne možemo tolerisati ponižavanje crnogorskog državnog i nacionalnog dostojanstva od strane diplomatskih predstavnika u našoj zemlji”, stoji u saopštenju MVP.

Dačić: Odluka Crne Gore pečat na sve što je uradila vlast Đukanovića

Odluku da Srbija ne protera crnogorskom ambasadora iz Beograda treba tumačiti kao dobru volju kojom se pokazuje da naša zemlja ne želi na takav način da rešava probleme u odnosima sa Crnom Gorom, rekao je danas predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, uz napomenu da zapravo i ne zna kakve probleme Srbija ima sa crnogorskim narodom.

"Nikad ti problemi nisu postojali, oni su samo indukovani sa željom da se neko očuva na vlasti. Zato me ne čudi što je odluka ishitrena. Nisu imali kad da čekaju, jer da je prošlo pet dana ne bi bili u situaciji da donose te odluke", rekao je Dačić na konferenciji za novinare u parlamentu.

Dačić je ocenio da je odluka Crne Gore o proterivanju ambasadora Srbije "prolazna", jer će uskoro, kako kaže, biti izabrana nova vlada.

"Ovo je pečat na sve što je uradila administracija Mila Đukanovića do sad. I kako se razvijala…od srpskih nacionalista koji su bili glavni u napadu na Dubrovnik, pa do onih koji pobedu u Prvom svetskom ratu smatraju kao srpsku okupaciju….Ja možda imam malo drugačije mišljenje, mislim da se okupacija više kretala ka Beogradu nego ka Crnoj Gori", rekao je Dačić.

Dačić, koji je bio i šef srpske diplomatije smatra da je to ministarstvo na čelu sa ministrom Nikolom Selakovićem donelo ispravnu odluku u skladu sa diplomatskom praksom, u smislu da naša država odgovori na akt kakav je u ovom slučaju donela Crna Gora.

On je naveo da je predsednik Srbije, po njegovoj oceni, ispravnog stanovišta da odnosi sa Crnom Gorom ne treba da zavise od odlazeće administracije Mila Đukanovića i da Srbija treba da povuče potez koji oni ne očekuju.

"A to znači da povučemo potez koji bi išao u pravcu jačanja odnosa. Šta sad mogu da zamere zbog ovakve odluke Srbije?", upitao je Dačić.

Kada je reč o odluci Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore, Dačić napominje da bi, ako bi to tako bilo, Srbija svaki dan trebalo da proteruje nekog ambasadora.

"Pa čekajte, šta sve oni govore o Kosovu? Nije valjda Mojkovačka bitka i podgorička skupština nešto što je teže nego narušavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, odnosno priznavanje Kosova", dodao je Dačić.

Kaže da je očigledno reč o političkom činu i da je pre uskraćivanja gostoprimstva Božoviću, ako neko misli da je izašao iz okvira Bečke konvencije, bilo drugih diplomatskih poteza koji su mogli da uslede pre ovog.

Dačić je naglasio da je stav Srbije da želi dobre odnose sa svima u regionu i da ne želi da koristimo bilo koju pojedinačnu situaciju za zaoštravanje odnosa.

Tagovi
Srodne vesti