Miša Aleksić i Riblja Čorba: Preminuo legendarni basista i autor pesme „Amsterdam“

Poslednjih nedelju dana bio je na respiratoru u bolnici , gde je primljen 13. novembra pošto se zarazio korona virusom
Misa Aleksic
Marina Pešić
Miša Aleksić

Basista čuvene jugoslovenske i srpske rok grupe Riblja čorba - Miroslav Miša Aleksić, preminuo je u Beogradu od posledica Kovida-19, objavila je Radio-televizija Srbije..

Poslednjih nedelju dana bio je na respiratoru u beogradskoj bolnici Bežanijska kosa, gde je primljen 13. novembra.

Jedan je od osnivača rok grupe Riblja čorba sa kojom je snimio više od 20 studijskih i živih albuma, odsvirao veliki broj koncerata i turneja i pobrao brojne nagrade.

Publika će ga pamtiti po energičnim nastupima, vedrom duhu, kao i hitovima koje je stvarao - Amsterdam, Ostaću slobodan, Ja ratujem sam.

Od Rojala, preko Amerike, do Riblje čorbe

Muzičku karijeru započeo je pre pola veka u bendu Rojali, gde se kao 17-godišnji školarac latio bas gitare i mikrofona.

Sa njima je 1970. godine osvojio drugo mesto na takmičenju u organizaciji urednika emisije „Veče uz radio" Radio Beograda.

Aleksić je sledeću školsku godinu proveo u Pajksvilu u Sjedinjenim Američkim Državama gde je sa drugim učenicima oformio rokabili bend Ši-ma-fa (SHI-MA-FUH).

Oduševljen hard rok zvukom bendova Led Cepelin, Dip Parpl i Grend Fank Rejlroud, po povratku u Jugoslaviju osniva grupu SOS.

„Redovno su svirali tako da je Miša u to vreme komotno mogao da bude profesor domaće geografije budući da je nastupao u mestima koja postoje samo na vojnim kartama", napisao je rok kritičar Petar Janjatović u knjizi „Eks ju rok enciklopedija".

Grupi se 1977. godine pridružuju Rajko Kojić na gitari i Vicko Milatović za bubnjevima, i ne sluteći, postavljaju temelje Ribljoj čorbi, zvanično formiranoj leta iduće godine, kada se trojci pridružio Bora Đorđević.

Zvezda potkrovlja, suterena, stadiona...

Riblja čorba je već na početku stekla veliku popularnost, a koncerte su imali „od Vardara, do Triglava".

Na njihovom prvom albumu Kost u grlu iz 1979. godine Aleksić je uradio muziku za pesmu „Zvezda potkrovlja i suterena", dok je „Ostani đubre do kraja" komponovao sa Borom Đorđevićem.

Aleksićev potpis na trećem albumu Mrtva priroda, koji je prodat u 450.000 primeraka, stoji na pesama „Prevara" i „Odlazak u grad".

Autor ili koautor, bio je i kod pesmama „Amsterdam", na kojoj gostuje rege pevač Edi Grant, „Dobro jutro", „Lud sto posto", „Priča o Žiki Živcu"...

Na svirkama je uvek bio pokretan i poletan, pa je tako krajem sedamsedestih u zanosu promašio binu i slomio nogu na koncertu u Dolovu.

Redovno je sa Ribljom čorbom gostovao na stadionima, a ostaće upamćeni nastupi na Maksimiru, domu fudbalera Dinama u Zagrebu 1987. na zatvaranju Univerzijade i na Omladinskom stadionu OFK Beograda 2002. godine.

Međutim, sudbina nije htela da za Aleksićevog života održe koncert na beogradskoj Marakani, iako je godinama najavljivan.

Svirali su i na političkim skupovima, a prošle godine u aprilu nastupili su na beogradskom mitingu Srpske napredne stranke ispred Narodne skupštine.

Pored matičnog benda, Aleksića su angažovali i drugi muzičari.

Sa Bajagom je 1983. komponovao muziku za pesme Zdravka Čolića „Afrika" i „Tvoje oči", dok su iste godine imali saradnju i sa Biljanom Petrović.

Aleksić se često hvatao i producentske palice, pa je pored nekih albuma Riblje čorbe, producirao izdanja grupa Jazzy Bell, Warriors, Milorada Mandića Mande i druge.

Objavio je i autobiografsku knjigu Uživo!, bio je jedan od pokretača muzičkog studija „Kazablanka" i držao je prodavnicu instrumenata u centru Beograda.

korona virus
BBC
Banner
BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Janis

    29.11.2020 13:53
    Duga
    Odrastala sam i starim uz vase pesme.Neka ga andjeli cuvaju .Veliki gubitak za sve nas koji volimo njihove pesme.Neka ti je vecna slava i hvala veliki covece.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zlatne vize: Šta predstavljaju i zašto su kontroverzne

Više od 60 zemalja nudi programe „zlatne vize” koji stranim ulagačima omogućavaju dobijanje prebivališta ili čak državljanstva po ubrzanom postupku. Za mnoge koji podnose zahtev to je prilika za početak novog života, ali problem ovakvih programa su korupcija i cene nekretnina.