Svetska banka: Srpska ekonomija u recesiji

Region zapadnog Balkana skliznuo je usled pandemije Covida-19 u duboku recesiju, uz pad kako domaće tako i inostrane tražnje i poremećaja lanaca vrednosti, što je u svih šest zemalja regiona dovelo do prelaska ekonomskog rasta u 2020. u negativnu teritoriju, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske banke.
Svetska banka: Srpska ekonomija u recesiji
Foto: Pixabay
Prema najnovijem Redovnom ekonomskom izveštaju Svetske banke, u 2020. se predviđa pad ekonomske aktivnosti za 4,8 odsto, što je 1,7 odsto niže od stope prognozirane u aprilu.
 
Naredni snažniji talas pandemije prisutan od sredine juna, dodatno je omeo ekonomski oporavak u regionu.
 
Ograničenja putovanja i mere distanciranja negativno su uticale na rast u zemljama koje se u većoj meri oslanjaju na turizam.
 
Zaključno sa junom, nezaposlenost u regionu porasla je za 0,5 odsto i ugasila 139.000 radnih mesta.
 
Procenjuje se da je još 300.000 građana zapalo u siromaštvo na Kosovu i u Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji - što je značajan broj, ali je više nego dvostruko manji nego da mere reagovanja na pandemiju nisu bile uvedene, navodi se u izveštaju.
 
Prema nalazima izveštaja, svih šest zemalja regiona brzo je uvelo mere u cilju zaštite života i prihoda svojih građana.
 
Uvođenje obimnih mehanizama za očuvanje radnih mesta, uključujući i subvencije za zaposlene, pomoglo je da se preduprede neke od najtežih posledica pandemije po zaposlenost, dok su programi socijalne pomoći, poput gotovinskih transfera, pomogli da se najosetljivije grupe u ovom regionu zaštite tokom trajanja mera izolacije i drugih ograničenja.
 
Uprkos svim ovim merama, kriza je poništila poboljšanja ostvarena u pogledu učešća radne snage, a preti da ugrozi i napredak postignut na polju smanjenja siromaštva.
 
Sve te izazove dodatno komplikuje dramatičan rast fiskalnih deficita širom regiona, jer države nastavljaju da troše više da bi ublažile pad ekonomske aktivnosti dok im javni prihodi istovremeno strmoglavo padaju.
 
Uz neizvesnost završetka ekonomske krize, pritisci na tržišta rada i prihode biće verovatno prisutni mesecima, upozorava Svetska banka.
 
U izveštaju se navodi i da će brzina oporavka, na kratak rok, zavisiti od toka pandemije, dostupnosti vakcine koja bi omogućila normalizaciju ekonomske aktivnosti i stabilnog oporavka glavnog trgovinskog partnera regiona - Evropske unije. 
  • Dragan

    27.10.2020 12:00
    Eh
    Jesu to oni koji su nas do juče tapšali kako napredujemo.Najuriti iz ove države MMF i SB.Dok im plaćamo rate nemaju šta da traže u državi.Imamo minidtra finansija,ekonomije,guvernera doduše svi sa falš diplomama al tražili ste gledajte.
  • /

    25.10.2020 09:34
    /
    1000 dm je bilo tek tih par godina uz antu markovica.
    to je sadasnjih 500e

  • Piško

    23.10.2020 22:46
    ...
    Embargo je naš nacionalni identitet.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.