19. oktobar  2020. 15.09  | Izvor: Tanjug

"Vatreno oko": Manje uzoraka nego tokom drugog pika, ali više pozitivnih

BEOGRAD -

U poslednje dve nedelje u laboratoriji ''Vatreno oko'' Kliničkog centra Srbije dnevno stiže između 700 i 900 uzoraka na Kovid-19, kaže rukovodilac te laboratorije Snežana Jovanović i navodi da se obrađuje manje uzoraka nego u vreme drugog pika epidemije, ali da raste broj pozitivnih testova.

Kako ističe, od oko 800 uzoraka na dnevnom nivou, u proseku je između 10 i 20, čak i do 50 pozitivnih.

''Broj uzoraka nije porastao u odnosu na jun, jul ili avgust, ali jeste broj pozitivnih testova'', rekla je Jovanović Tanjugu.

Najviše uzoraka stiže iz epidemiološke službe KCS i Klinike za infektivne i tropske bolesti, kao i drugih ustanova sa područja Beograda, a zatim iz Valjeva, Užica, Novog Pazara, Smedereva, Žablja...

kovid, 19, korona, testovi

Jovanović podseća da je kapacitet ''Vatrenog oka'' 2.500 uzoraka dnevno i dodaje da od dana prijema do izdavanja rezultata prođe najviše 48 sati.

''Obično ne prođe duže od 24 sata, u zavisnosti od toga da li uzorak treba da se retestira'', objašnjava Jovanović.

Laboratorija ''Vatreno oko'' nedavno je dobila još dve PCR mašine koje su, kaže Jovanović, značajno ubrzale obradu podataka i skratile vreme od uzimanja uzorka do izdavanja rezultata.

''Govorimo o periodu kada uzorak uđe u laboratoriju, jer ne mora istog dana da bude dostavljen laboratoriji. Zahvaljujući tim mašinama, u jednom trenutku četiri ploče sa po 94 uzorka mogu da se stave u rad i da očitaju rezultat '', objašnjava Jovanović.

U sobi 1 radi se prijem uzoraka i pregled dokumentacije u uslovima negativnog pritiska i trećeg nivoa bezbednosti, a ako je sve u redu uzorak se, pojašnjava Jovanović, šalje na dalju na dalju obradu, odnosno, na inaktivaciju virusa, koja se obavlja u tzv.pećnicama.

Uzorci se do obrade čuvaju u frižideru, odakle se prebacuju u sobu 3, u kojoj se radi ekstrakcija nukleinske kiseline, takođe u uslovima negativnog pritiska i sa kompletnom zaštitnom opremom.

Između ta dva procesa, u sobi 2 priprema se tzv.master miks, što je, objašnjava Jovanović, neophodna stavka za samu reakciju lančanog umnožavanja, odnosno PCR.

''Posle toga, u sobi 4 radi se amplifikacija i na kraju se dobija krajnji rezultat koji se analizira i izdaje u kovid bazu'', objašnjava Jovanović.

Laboratorija ''Vatreno oko'' ima ukupno 36 zaposlenih, od kojih je nedavno u radnih odnos stupilo njih 15 - četiri doktora medicine, šest molekularnih biologa i biologa i pet laboratorijskih tehničara.

''Prošle sedmice počelo je da radi njih 13, a do kraja ove nedelje će još dvoje'', kaže Jovanović.

Osim osoblja službe za mikrobiologiju KCS, tim ''Vatrenog oka'' čine i zaposleni Klinike za endokrinologiju i bolesti metabolizma i Klinike za hematologiju KCS.

 

Tagovi