BiH

"Sjećanjem na Boljanić čuvamo slavnu srpsku istoriju"

"Sjećanjem na Boljanić čuvamo slavnu srpsku istoriju"
Foto: Srna | Dodik: Sjećanjem na Boljanić čuvamo slavnu srpsku istoriju

Poslije 76 godina ovdje smo, kao dokaz da se istina ne može sakriti. Istina je da je ovdje u Boljanićima, uz podršku Јugoslovenske vojske u otadžbini, koji su učestvovali u borbi protiv fašizma, spasili brojne pilote, istakao je Milorad Dodik, srpski član predsjedništva BiH, na obilježavanju 76 godina od operacije "Halijard", kojom je na Ozrenu spaseno 60 američkih pilota.

"Srbi su uvijek bili na strani pobjednika. Tada su rizikovali svoje živote da bi spasili savezničke pilote, i to je ostalo duboko usuđeno narodu ovih krajeva. Ovo je bila najveća operacija spašavanja pilota na okupiranoj teritoriji", naglasio je Dodik, prenosi RTRS.

On je poručio da su Srbi imali dvije vojske u borbi protiv fašizma i nacizma.

"Pod okriljem Draže Mihailovića i pokret NOB-a, koji je na kraju pobjedio, ali u oba Srbi su bili najznačajniji faktor te borbe. Nećemo ih nikada zaboraviti", istakao je Dodik.

Dodik izjavio je da će u Boljaniću, mjestu gdje je bio improvozovani aerodrom sa kojeg je spaseno 60 savezničnih avijatičara tokom 1944. i 1945. godine, biti izgrađen prošireni memorijalni centar i da će obilježavanje kao što je današnje biti uvršteno u kalendar obilježavanja važnih događaja u Republici Srpskoj.

Dodik je naglasio da je srpski narod u Boljaniću potpomognut Jugoslovneskom vojskom u otadžbini pod komandom Draže Mihailovića organizovao spašavanje savezničkih pilota koji su učestvovali u borbama protiv Nijemaca, da ih srpski narod u ovom mjestu na Ozrenu organizovano dočekivao, kao i u Pranjanima u Srbiji, te organizovao da se vrate svojim kućama, prenosi Srna.

Dodik je naglasio da je to bila najveća operacija spašavanja američkih vojnika izvan linija fronta.

Takođe, podsjetio je da su Srbi stradalnici u prošlom vijeku, da su vodili nametnute ratove, bili pod ankcijama, a krajem 20. vijeka i satanizovani.

U svom obraćanju srpski član Predsjedništva BiH je naglasio da su Srbi na ovim prostorima imali dvije savezničke vojske, Jugoslovensku vojsku u otažbini pod komandom đenerala Draže Mihajlovića i partizanske jedinice koje su bile dio pobjedničke koalicije. On je naveo da su u Boljaniću danas potomci i jednih i drugih, da su prevazišli podjele, a da su ostala gorka sjećanja na žrtve.

Dodik je podsjetio da prethodni režim ništa nije učinio da se Jasenovac okvalifikuje kao mjesto genocida nad Srbima, te istakao da tamo gdje su bili četnici nisu ulazile ustaše, što je bio spas za srpski narod.

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je selo Boljanić na Ozrenu mjesto na kojem su prije 76 godina ispisivane najljepše stranice srpsko-američkih odnosa.

"Želim da sa ovog mjesta pošaljemo snažnu poruku mira i još jednom ukažemo na potrebu stvaranja stabilnog okruženja u kojem ćemo konflikte i razmirice trajno zamijeniti saradnjom i boljim razumijevanjem. Duboko smo svjesni činjenice da samo miran i stabilan region može da omogući ekonomski razvoj, napredak svih zemalja pojedinačno, a time i bolju i izvjesniju budućnost za generacije koje dolaze", istakla je Cvijanovićeva.

Istakla je da se ovim obilježavanjem odaje priznanje antifašistima i hrabrom narodu Ozrena, ali i svima onima koji su dijelili zajedničke vrijednosti i uzvišene ideale u borbi protiv ideologija zla koje su prijetile cijelom čovječanstvu."

Predsjednik Fondacije "Halijard" Džon Kapelo zahvalio se na svemu što je srpski narod u Boljaniću učinio za savezničke pilote  omogućio im da se vrate kućama.

"Ovdje smo ne samo da učestvujemo na komemoraciji nego i da vam se zahvalimo", rekao je Kapelo u obraćanju na obilježavanju 76 godina od operacije "Halijard" i dodao da je srpski narod rizikovao živote da bi pomogao savezničkim pilotima.

Potomak Vaskrsija Janković, jedan od onih koji se sjeća polijetanja aviona sa improvizovanog aerodroma u Boljaniću, zahvalio je svima koji su se danas, poslije 76 godina, okupili na ovom mjestu.

U Boljaniću su danas uručene i zahvalnice koje su spašavale američke i ostale savezničke pilote biće dodijeljene zahvalnice. Riječ je o Vaskrsiju Jankoviću, koju mu je uručio vojni ataše pri ambasadi SAD u BiH, a Kapelo je dodijelio zahvalnice Savi Jankoviću, čija je porodica čuvala i hranila pilote, te članovima porodice Luke Panića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije