Ilon Mask: Upoznajte Gertrudu - svinju sa čipom u mozgu

Interfejs bi mogao da dozvoli ljudima koji imaju neurološke probleme da upravljaju računarima ili koriste telefone uz pomoć misli.

 

screengrab from webcast
BBC

 

Poznati bisnismen Ilon Mask predstavio je prasicu Gertrudu sa kompjuterskim čipom veličine novčića u mozgu.

"To je poput Fitbita u lobanji sa malim žicama", rekao je milijarder tokom internet prenosa.

Njegov startap "Neuralink" započinje istraživanja na ljudima sledeće godine. Interfejs bi mogao da dozvoli ljudima koji imaju neurološke probleme da upravljaju računarima ili koriste telefone uz pomoć misli.

Mask kaže da bi čipovi u nekom trenutku mogli da leče bolesti, poput demencije, Parkinsona ili povrede kičmene moždine.

Ovakvi uređaji bi trebalo da pomognu ljudima da se bolje nose sa veštačkom inteligencijom za koju Mask smatra da je "egzistencijalna pretnja" čovečanstvu.

Gertruda je jedna od tri svinje u oboru koja je učestvovala u vebkastu. Trebalo joj je vremena da se pokrene, ali kada je jela i njuškala slamu, na grafikonu se moglo videti da ima neurološke aktivnosti.


Pogledajte video o beogradskim osnovcima i neuronauci


Uglavnom je ignorisala ono što se dešavalo oko nje.

Procesor u njenom mozgu slao je bežične signale, pokazujući da ima neurološke aktivnosti u njenoj njušci kada traži hranu.

Mask je rekao da je originalni Neuralink uređaj, predstavljen pre godinu dana, sada manji i jednostavniji.

"Sada lepo staje u njenu lobanju. Može da bude ispod vaše kose i ne biste ni znali", naveo je Mask.

Neuralink je osnovan 2017. godine mnogo je radio da angažuje naučnike, nešto što Mask reklamira na Tviteru poslednjih nekoliko meseci.

 

Brain with interface
Getty Images

 

Uređaj koji kompanija razvija sadrži sićušne sonde sa 3.000 elektroda prikačenih na fleksibilne niti ljudske dlake, koja može da prati aktivnost hiljadu moždanih neurona.

Pre početka internet prenosa, Ari Bendžamin sa univerzitetske Kordin laboratorije u Pensilvaniji rekao je BBC Njuzu da bi kamen spoticanja za ovu tehnologiju bila složenost ljudskog mozga.

"Kada ih snimi, Neuralink mora da ih dekodira i jednom će udariti u barijeru što je naš nedostatak osnovnog razumevanja kako mozak radi, bez obzira na to iz koliko neurona snimaju. Dekodiranje i planovi kretanja su teški kada ne razumete neurološki kod u kome ove stvari komuniciraju".

Maskova kompanija i Tesla izazvali su veliku pažnju javnosti svojim pokušajima da unaprede letove u svemir električnim vozilima. Obe kompanije često daju hrabre izjave o projektima koji traju mnogo duže nego što planiraju.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.