BBC

Sreda, 29.07.2020.

19:47

Internet i Turska: Usvojen zakon o društvenim mrežama, kritičari kažu - gušenje slobode govora

Predstavnici Fejsbuka, Tvitera i Jutjuba još nisu komentarisali ovu odluku.

Izvor: BBC

Internet i Turska: Usvojen zakon o društvenim mrežama, kritičari kažu - gušenje slobode govora
Getty Images

Turski parlament usvojio je zakon kojim se kontrolišu društvene mreže, što organizacije za zaštitu ljudskih prava tumače kao ozbiljnu pretnju slobodi izražavanja.

Zakon traži od kompanija koje stoje iza platformi na kojima je više od milion Turaka da osnuju lokalne kancelarije i da u skladu sa zakonom uklanjaju sadržaje.

Ako to odbiju, prete im kazne i mogućnost da im bude smanjena brzina interneta.

Predstavnici Fejsbuka, Tvitera i Jutjuba još nisu komentarisali ovu odluku.

Predsednik Redžep Tajip Erdogan opisuje društvene mreže kao "nemoralne" i nije krio želju da ih stavi pod kontrolu.

Zakon je u sredu usvojila vladajuća stranka AKP zajedno sa koalicionim partnerima, sa kojima imaju većinu u parlamentu.

Turske vlasti su ranije privremeno umanjivale protok interneta kako bi ljude sprečili da koriste društvene mreže, posle terorističkih napada.

Prema novom zakonu, protok podataka bi na društvenim mrežama mogao da bude smanjen za 95 odsto, što bi ih učinilo neupotrebljivim.

"Drski napad"

Internet ostaje ključno oružje disidenata u Turskoj, a kritičari kažu da će najnovija odluka vlasti pojačati cenzuru.

U utorak je nastao i hešteg #SansurYasasinaDurDe (Reci stop zakonu o cenzuri) koji je veoma brzo postao izuzetno popularan na Tviteru.

Amnesti Internešnal, međunarodna organizacija koja se bavi ljudskim pravima, saopštila je da je ovaj poslednji događaj "možda i najdrskiji napad na slobodu izražavanja u Turskoj".

"Ovaj zakon omogućava vladi još veći nadzor i cenzuru onlajn sadržaja, izlažući još većem riziku one koji su već na meti napada samo zato što izražavaju drugačije mišljenje", rekao je Endru Gardner, koji je ispred Amnestija zadužen za analizu stanja ljudskih prava u Turskoj.

Ibrahim Kalin, portparol predsednika negirao je optužbe da će ovaj zakon dovesti do cenzure.

On je kazao da je cilj novog zakona uspostavljanje komercijalno-pravnih odnosa sa društvenim mrežama. Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Nemci, prekinite": Ustale članice EU

Grupa srednjoevropskih zemalja traži od Evropske komisije da Nemačkoj naloži ukidanje nameta na izvoz gasa, jer potkopava njihovu energetsku sigurnost, prema dokumentu koji je Rojters dobio na uvid.

19:17

29.5.2024.

1 d

Nova pravila

Putnici iz Srbije neće moći u EU bez ovog odobrenja

Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije (NATAS) podsetila je danas da će srpski putnici od 2025. godine morati da se prijave na Evropski sistem za odobravanje putovanja ETIAS kako bi dobili neophodno "putno odobrenje" za ulazak u zemlje članice EU.

13:35

30.5.2024.

1 d

Podeli: