');
Najnovije vesti
Blic Vesti Društvo

KO KONTROLIŠE BEZBEDNOST U LUNA PARKOVIMA Za svaki šraf na spravama postoji atest, a boja šrafa otkriva da li je sprava sigurna ili bi trebalo da ZABRANITE DETETU DA SE VOZI

Sezona vašara, uprkos novom buktanju korona virusa širom Srbije, nezamisliva je bez luna parkova. Bezbednost prostora u kom uživaju najmlađi posetioci nije uvek zavidna, što se nedavno dokazalo i u selu kod Sombora kada je zbog pucanja glavnog stuba na ringišpilu povređeno osmoro dece.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
Nesreća na ringišpilu kod Sombora Foto: B.V. / RAS Srbija
Nesreća na ringišpilu kod Sombora
Pročitajte još

Da li je veći problem masovno okupljanje u vreme korone ili to što zapravo ne postoji zakon koji reguliše ovu oblast, pa je lanac odgovornosti i nadležne nemoguće utvrditi?

Kako piše RTS, nema zakona koji bi regulisao samo ovu oblast, već se to radi na osnovu različitih zakona i podzakonskih akata, posebno za privremene luna parkove

Za one koji su stalno postavljeni pravila su malo jasnija. Za luna park koji već 70 godina stoji kod Zoo vrta pribavljene su dozvole od Zelenila, Sekretarijata za urbanizam, Kalemegdanske tvrđave i Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Uz sve to neophodni su i atesti. Jednom godišnje licencirane firme pregledaju sve sprave i izdaju potvrde o ispravnosti. Zaposleni kontrolišu sprave svakog dana.

- Svaki dan se vrši prvo vizuelna, a onda i mehanička provera svega. Prvo, nijedan objekat ne može da se pusti u rad dok se ne pusti "na prazno", što mi kažemo, dva tri puta, objašnjava potpredsednik Međunarodnog udruženja zabavnih parkova i cirkusa Aleksandar Županjevac.

Foto: Dejan Živančević / RAS Srbija

U istragu nedavne nesreće u selu kod Sombora, kada je, zbog pucanja glavnog stuba na ringišpilu, povređeno osmoro dece, uključio se i zaštitnik građana. On traži od uprave tog grada celokupnu dokumentaciju - da li je vlasnik luna-parka posedovao dozvolu za postavljanje ringišpila i ateste za bezbedan rad, i ko i kad ih je izdao. Za svaki šraf na spravama postoji atest.

- Svi šrafovi koji se uzimaju uzimaju se u licenciranim šrafovskim radnjama koje imaju ateste, sajla koja stoji na panorami je testirana. Postoji jedna fama gde svi pričaju patinsti, tj. zarđali šrafovi na panorami. Da jednom razbijemo tu zabludu; kaljeni šraf 12 puta 9 mora da ima patinu, ako nema patinu, ako sija, ako je onako galvanizovan, on ne valja - objašnjava Županjevac.

Zdravstvene mere u doba korone

Epidemiološka situacija uticala je i na rad luna parkova. Otvoreni su, ali posetilaca je malo.

- Luna parkovi su isto mesta rizika, tu jednostavno ne može da se odvoje kao i od svih mesta gde je frekvencija kontakata veća, a pogotovu tih bliskih kontakata koji su mogući. Prema tome, ako neko odluči da preuzme taj rizik, u luna parkove obično odlaze sa decom, zaštitne maske su obavezne i uz to treba voditi računa o distanci što je skoro nemoguće ili je bar malo verovatno - rekao je epidemiolog Predrag Kon.

I iz Batuta su preporuke da distanca između dece bude najmanje metar, da u grupi budi najviše petoro dece i da sva deca starija od dve godine nose maske. Roditelji bi, ukoliko su u prilici, trebalo alkoholom da obrišu rukohvate. Takođe, ne treba deci kupovati hranu i piće u luna parku, niti im dozvoljavati da, na primer, jedu kokice iz istog pakovanja.

Da bi se olakšalo održavanje distance iscrtane su oznake na mestima za stajanje, postavljene su dezo barijere, sprave se redovno dezinfikuju i svi zaposleni nose maske.

Od subote uvode i nove mere, pa će maske biti obavezne i za posetioce.