Remdesivir: Od škarta do uspešnog leka?

Remdesivir je u Evropi odobren kao prvo sredstvo za lečenje Kovida-19. Radi se o aktivnom sastojku u leku koji se zove Veklury.

Lek je u EU odobren po hitnom postupku - za manje od mesec dana. Sjedinjene Države su već početkom maja odobrile ograničenu upotrebu Remdesivira u bolnicama. I u Nemačkoj je lek bio dostupan u okviru specijalnog programa lečenja i testiran je u kliničkim studijama, piše DW.

Evropska agencija za lekove (EMA) preporučuje lečenje Remdesivirom pacijentima starosti najmanje 12 godina, koji imaju upalu pluća i moraju da primaju dodatni kiseonik. Sredstvo se daje infuzijom i inhibira enzim virusa, koji je neophodan za njegovo razmnožavanje. Prvog dana se daje infuzija od 200 mg, a zatim infuzija od 100 mg dnevno - najmanje četiri, ali najviše devet dana.

Lekari Remdesivir vide kao olakšanje za pacijente, ali ne i kao ultimativni lek za Kovid-19. Međunarodna studija sa više od 1000 učesnika krajem aprila pokazala je da Remdesivir kod korone može da skrati lečenja - u proseku - za četiri dana, sa 15 na 11 dana. Pacijenti sa teškim oblikom Kovida-19, koji su činili otprilike 90 odsto pacijenta u kliničkoj studiji - bili su izlečeni za 12 dana u odnosu na 18 dana bez tog leka.

Ovaj efekat međutim nije primećen kod blagog do umerenog toka bolesti: oporavak je sa i bez Remdesivira trajao 5 dana. Takođe nije bilo razlike kod najtežih pacijenata koji su počeli da primaju Remdesivir ili placebo, a koji su već bili na respiratoru, navodi DW.

U Vuhanu je početkom godine Remdesivir korišćen u kombinaciji sa Hlorokinom, lekom protiv malarije. Kineski naučnici su u publikaciji početkom februara napisali da je „veoma efikasan". S obzirom da je Svetska Zdravstvena organizacija obustavila ispitivanja Hlorokina za lečenje korona-virusa iz bezbednosnih razloga, za sada Remdesivir i Deksametazon ostaju kao najperspektivnija sredstva za skraćivanje toka infekcije virusom SARS-CoV-2.

Tekst u celini pročitajte na sajtu DW.

  • BulevarEvrope

    05.07.2020 07:52
    A sta bi na kraju sa onim Hlorokinom (Chloroquine)? Koliko se samo pominjao kada je pocela pandemija. Secam se i onih slicnih 'studija' o 90% izlecivosti.
    A u medjuvremenu korona luduje, ljudi umiru a naucnici buncaju.
  • Dragan

    05.07.2020 06:44
    A
    Meni prošle godine u domu zdravlja železnice u Novom Sadu Signal u oktobru rekli da vakcine nema,niti će je biti iako sam registrivani hroničar i dijabetičar bez terapije.Drugo prof dr Dikić je pre tri dana rekao da se kiriste tri leka i da smanjuju smrtnost za 30%.Ali je problem-lekar koji treba da zna kada i šta da se primeni.Imate na you tube nazivi lekova ukucajte Dikić Ivan -covid
  • PreferansNS

    05.07.2020 01:43
    @Marko
    Bice ga ali kako za koga !!!!
    Kao i sto za neke zasluznije gradjane od nas obicnih gradjana postoje i apartmani u kojim se omi lece. I dobiju rezultate tedtiranja maltene odmah. Dok neki manje zasluzni padaju u nesvest ispred Covid ambulanti !!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija