08. jun  2020. 04.00  →  21.34 | Izvor: Tanjug

Danas sahrana Džordža Flojda u Hjustonu

HJUSTON -

Kovčeg sa telom Afroamerikanca Džordža Flojda koji je ubijen pre desetak dana u policijskoj akciji u Mineapolisu dopremljeno je u Teksas gde će danas biti održana treća komemoracija i sahrana, rekao je šef policije u Hjustonu Art Asevedo.

On je na Tviteru naveo da je u Teksas stigla i Flojdova porodica. Za danas je predviđeno da njegovo telo bude javno izloženo šest sati u Hjustonu na komemoraciji nakon čega će biti sahranjen, prenela je AP.

Flojd je preminuo 25. maja tokom privođenja kada mu je policajac kolenom pritisnuo vrat više od osam minuta, a njegova smrt izazvala je proteste protiv rasne diskriminacije i policijske brutalnosti u SAD, ali i širom sveta.

Prethodno su komemorativne službe Flojdu održane u Mineapolisu, gde je ubijen i Redfordu, njegovom rodnom mestu u Severnoj Karolini.

Demokratski kongresmeni klečali skoro 9 minuta u čast Flojdu

Oko 20 demokratskih poslanika u američkom Kongresu, uključujući predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, održali su minut ćutanja i simbolično klečali na jednom kolenu osam minuta i 46 sekundi kako bi odali poštu Afroamerikancu Džordžu Flojdu.

Flojd je preminuo 25. maja nakon što ga mu je jedan policajac kolenom pritiskao vrat osam minuta i 46 sekundi u Mineapolisu, što je izazvalo proteste protiv rasizma i policijske brutalnosti širom SAD.

Demokratski poslanici klečali su noseći šalove sa motivima tradicionalne afričke odeće, a potom predstavili predlog zakona za reformu policije, prenosi Si-En-Bi-Si.

Među onima koji su klečali u Holu emancipacije bili su i lider demokratske manjine u Senatu Čarls Šumer i bivši demokratski predsednički kandidati Kori Buker i Kamala Haris, dodaje Skaj njuz.

Pelosi je pročitala imena Flojda i drugih ljudi koji su ubijeni tokom policijskog pritvora u SAD, nazvavši Flojda "mučenikom".

"Mučeništvo Džordža Flojda napravilo je promenu u svetu", rekla je kasnije na brifingu.

Ona je dodala da demokrate u Kongresu stoje uz one koji se bore za pravdu i akciju, pomenuvši i druge Afroamerikance za koje je rekla da su "mučenici" koji su preminuli zbog "policijske brutalnosti", dodaje Dejli mejl.

Srodne vesti