02. jun  2020. 13.45  →  17.58 | Izvor: Tanjug, RTV

Evropska komisija traži povećanje IPA fondova na 14,5 milijardi evra

BRISEL -

Evropska komisija predložila je da se iz predstojećeg sedmogodišnjeg EU budžeta za Instrument pomoći za zemlje u procesu pristupanja EU (IPA) izdvoji 14,5 milijardi evra.

video icon

Zemljama regiona će na raspolaganju biti i Evropski fond za održivi razvoj u visini od 96, 4 milijarde evra, uključujući i 10, 5 milijardi evra garancija za saniranje ekonomskih posledica COVID19 što su sredstva koja bi trebalo da budu povučena iz novog Evropskog instrumenta za oporavak.

Evropska komisija je dodatno predložila da se iz trenutnog budžeta EU do kraja godine za zemlje Zapadnog Balkana, istočnog i južnog susedstva obezbedi još jedna milijarda evra.

"Ovo je pomoć koja će biti mobilisana, ukoliko se slože Evropski Savet i Parlament, i biće ne raspolaganju još tokom ove godine. Naš prioritet je da radimo sa partnerskim zemljama, ali i međunarodnim finansijskim institucijama, kako bi doprineli stabilnosti lokalnih finansijskih sektora i radili na spašavanju ali i stvaranju uslova za privredni rast i nova radna mesta nakon krize COVID19 ", kaže komesar za proširenje Oliver Varheji.

Oliver Varheji je prilikom predstavljanja predloga Evropske komisije za celokupan budžeta za oblast spoljnih poslova EU u narednom sedmogodišnjem periodu poručio da se u narednom periodu očekuju značajnije investicije za zemlje evropskog susedstva i Zapadni Balkan.

On je naveo da je Evropska komisija zadržala početni predlog iz 2018. godine kada je predloženo povećanje od 13 procenata za pomoć zemljama u procesu pristupanja EU.

Prethodni paket pretpristupne pomoći (IPA) za period od 2014 do 2020. godine iznosio je 11, 7 milijardi evra.

"Kada je reč o pretpristupnoj pomoći predložili smo da se za to izdvoji 14, 5 milijardi evra u okviru sledećeg budžeta, a sva ova sredstva će nam omogućiti da na jesen predstavimo značajan ekonomsko razvojni plan za Zapadni Balkan zasnovan na trasportnoj i energetskoj povezanosti, zelenoj i digitalnoj agendi i da ove zemlje što brže i što više približimo našim ekonomijama”, objašnjava Varheji.

Oliver Varheji navodi da su zemlje u procesu proširenja u različitoj poziciji u odnosu na zemlje članice koje ”imaju punu solidarnost svih zemlja članica oko stvaranja finansijskih i ekonomskih mogućnosti”, ali dodaje da Evropska komisija na ”značajan i pojačan ” način uključuje Zapadni Balkan u evropske procese planiranja budžeta i ekonomskog oporavaka.

”To se radi upravo da bi izbegli širenje ekonomskog jaza, a sam ekonomsko investicioni paket koji ćemo predstaviti na jesen namenjen je što bržem smanjivanju razlika u ekonomijama Zapadnog Balkana i EU27”, zaključuje Varheji.

Evropska komisija predložila je da ukupna budžet za spoljne poslove EU, koji podrazumeva i politiku proširenja i saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana, u narednom sedmogodišnjem periodu bude 118, 2 milijarde evra.

Predloženi ukupan budžet EU sa Instrumentom za oporavak iznosi 1850 milijardi evra.