02. jun  2020. 10.09  →  13.40 | Izvor: Tanjug

Ministar bezbednosti BiH podneo ostavku, zbog neslaganja od migranata do respiratora

SARAJEVO -

Ministar bezbednosti u Savetu ministar BiH Fahrudin Radončić je podnošenje ostavke na tu dužnost najavio najpre izjavom pojedinim medijima, a potom je održao i vanrednu konferenciju za novinare, gde je poručio da je participacija njegovog SBB-a na državnom nivou vlasti "završena priča."

Radončić tvrdi da nije u pitanju nikakav predizborni potez, već nešto, kako je rekao, normalno što se dešava u svim zemljama sveta.

On je novinarima u holu Parlamentarne skupštine BiH ponovio razloge zbog kojih podnosi ostavku i dodao da su oni principijelne prirode, da nema nikakvih tenzija, nikakvih nervoza, polemika.

Zahvalivši Stranci demokratske akcije Bakira Izetbegovića što je SBB i njemu omogućila da budu deo parlamentarne većine i deo Saveta ministara, Radončić je rekao da su se prirodno pojavile političke razlike u odnosu na neka strateška pitanja unutar Bosne i Hercegovine.

Kao prvi razlog je ponovio da je tražio da se migirantska kriza reši legalnim, deportacijama, ali da bi se to sprovelo pojavio se problem sa ambasadorom Pakistan u Sarajevu koji, kako je kazao, ne želi da pomogne u deportaciji više od 9.500 migranata koji su "ogromni bezbednosni rizik".

Ponovio je zamerku bošnjačkom članu Predsedništva BiH Šefiku Džaferoviću i ministarki spoljnih poslova, koji su se nakon odvojenih susreta sa pakistanskim ambasadorom, ogradili od njega kao ministra bezbednosti i njegovog plana.

Haranga na Tužilaštvo BiH, svi tužitelji u ovom predmetu Bošnjaci

Kao jedan od razloga za napuštanje koalicije Radončić je ranije danas istakao aferu "respiratori", zbog koje je između ostalog predložen pritvor za premijera Federacije BiH Fadila Novalića.

"Ja sam podržao tužitelje, policiju i nezavisno pravosuđe da sankcionišu aferu i brutalnu pljačku, a SDA je to protumačila kao udar na Bošnjake i bošnjački politički faktor. Očigledno da različito doživljavamo stvari koje se tiču sistemske korupcije…", objasnio je Radončić.

Dodao je da se ne mogu deliti politički stavovi na način da se pravi haranga na Tužilaštvo BiH, da se proglašava antibošnjačkom aktivnošću, a znamo da su svi tužitelji u ovom predmetu Bošnjaci".

"U svakoj normalnoj zemlji već tada bi svaki ministar sigurnosti podneo ostavku, zato što predsedavajući odnosno šef države staje na stranu jednog ambasadora, a da nije saslušao argumente Ministarstva sigurnosti", naveo je Radončić, preneo je sarajevski portal Avaza.

Radončić je rekao i da je o svom stavu ranije obavestio lidera SDA Izetbegovića i predsedavajućeg Saveta ministara Zorana Tegeltiju, a s obzirom na jednostavnost procedure dodao je da od današnje sednice on više neće biti ministar.

Upitan da li će opstati koalicija na državnom i federalnom nivou, Radončić je rekao da SDA, HDZ BiH i SNSD imaju dovoljno poslanika da u državnom Parlamentu sprovode svoje politike.

Na pitanje da li će njegovim izlaskom iz Saveta ministara, to mesto biti prepušteno Republici Srpskoj, Radončić je rekao da ne treba biti maliciozan.

"Ministarstvo sigurnosti je, prema podeli među strankama, dobila SDA i, to je mesto, na šta sam se ja već zahvalio, prepustila SBB-u. Ne vidim ni jedan razlog da već na prvoj sednici Predstavničkog doma ne bude imenovan Bošnjak iz SDA za mog naslednika", rekao je Radončić.

Drugi razlog, ponovio je, jeste strateško neslaganje u vezi afere 'respiratori', a treći njegovo mišljenje da je Savet ministara talac odnosa SDA, HDZ-a i SNSD-a i da ponekad, kako je rekao, treba "izaći iz priče za koju mislite da nije dobra".

Srodne vesti