Fukujama: Vučić koristi korona krizu da proširi vlast, Srbija ide ka autoritarizmu

Američki politikolog, ekonomista i pisac Frensis Fukujama je ocenio da predsednik Srbije Aleksandar Vučić koristi korona krizu kao način da poveća svoju izvršnu vlast, isto kao Viktor Orban i neki drugi lideri u regionu i da Srbija ide u autoritarnom smeru.
Fukujama: Vučić koristi korona krizu da proširi vlast, Srbija ide ka autoritarizmu
Foto: 021.rs
Fukujama, koji je jedan od potpisnika apela više stotina intelektualaca protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, rekao je za Glas Amerike da Srbija sada ide sporije ka EU.
 
"U nekom momentu... ili možda smo već došli do te tačke, gde će svaka ideja o članstvu u EU biti nemoguća, jer je EU zasnovana na sistemu vrednosti, koji ne podržava ili ne personifikuje trenutni režim u Beogradu", rekao je Fukujama.
 
On je ocenio da srpska vlada nije previše zainteresovana za EU i da ne želi da radi na ispunjavanju kriterujuma za pristup.
 
"Zaista mislim da će se proces usporiti, možda zaustaviti ili čak krenuti unazad", poručuje Fukujama.
 
On ističe da Srbija igra dvostruku igru.
 
"Želi da predstavi zapadnoj javnosti, Briselu i Berlinu i drugim prestonicama da je i dalje na putu ka članstvu u EU, ali i produbljuje saradnju sa Rusijom i sa Kinom. U stvari, raniji napori da se ostane na strani Zapada, su način da se izbegne kritika sa Zapada", navodi on.
 
Fukujama sumnja da će uskoro biti rešen problem Kosova, dodajući da mu se čini da i sa strane Beograda i sa strane Prištine - postoji otpor tome.
 
Upitan da li Srbija i Crna Gora mogu da slede svoj put ka Evropskoj uniji u svetlu najnovije ocene Fridom Hausa o padu u upravi, slobodi govora i medija, pravosuđa, Fukujama kaže da ne mogu, jer u EU postoji nespremnost za dalje proširenje zbog osećanja da su prerano primili neke zemlje.
 
"Mislim da je jedan od problema koje je EU imala što je pustila druge zemlje iz regiona kao što su Bugarska i Rumunija, da nazaduju nakon što su primljene. Nivo korupcije je počeo da raste...A kada imate zemlju koja ni ne deluje posebno zainteresovano da uđe u Uniju ili ne sprovodi neophodne reforme, to nema smisla sa evropskog stanovišta", kazao je.
 
Osim Fukujame, koji je profesor političkih nauka na univerzitetu Stenford i predsednik uredničkog odbora časopisa "Američki interes", peticiju protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju su, između ostalih, potpisali i renomirani svetski intelektualci Jirgen Habermas, Noam Čomski, Toma Piketi i Džudit Batler.
  • una

    31.05.2020 13:18
    Neko iz mase
    Srbija nije Aleksandar Vucic nego stanivnici Srbije.
  • Veverac

    31.05.2020 11:23
    Fuckuyama
    Mislim, pomenuti Fukujama je svoj "bistar pogled u budućnost" dokazao kada je tvrdio da prihvatanje protestantske verzije demo(no)kratije od strane celog sveta predstavlja kraj istorije. Dobro, pomenuti "mislilac" je bio fasciniran rušenjem Berlinskog zida, misleći da SAD&EU predstavljaju bastion "slobodnog" sveta. Prošlo je od tada više od tri decenije, a u međuvremenu je postalo jasno koliki je to bio promašaj. Koga briga šta misli Fukujama, šta misli fosil Čomski, i tako dalje. Intelektualci tog tipa su najkvarljivija i najpodmitljivija roba na ovoj planeti...
  • Dudule

    31.05.2020 10:18
    Ajmo
    Napraviti kratak dokumentarni film sa izjavama vladalaca Srbije u samo zadnjih par nedelja, gde se otvoreno preti celom narodu...gde samo ON zna o čemu i kome priča...pa puštati onima koji i dalje autobusima za hiljadarku i sendvič daju podršku...i pitati ih gde su nam stotine hiljada dece otišla i zašto??Možda podeliti svima letke sa definicijom demokratije??Naravno,pod uslovom da znaju da čitaju...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija