');
Najnovije vesti
Blic Vesti Republika Srpska

ZALJUBLJENICI U PRIRODU OVO DUGO ČEKAJU Orjen i Bijela Gora postaju zaštićeno područje

Planina Orjen i Bijela gora na teritoriji Trebinja uskoro bi trebalo da dobiju status zaštićenog područja i da postanu park prirode. Uz utvrđene mere zaštite koje podrazumeva ovakvo područje, prirodni biser u blizini najjužnijeg grada u Republici Srpskoj biće i formalno priznat i prepoznat kao vrednost i nasleđe od republičkog značaja.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
Divcibare, miholjsko leto na planini, kuća Foto: Nenad Mihajlović / RAS Srbija
Divcibare, miholjsko leto na planini, kuća

Ovakva odluka koja bi trebalo da bude donesena do kraja godine je i nova razvojna šansa u ekološkom, seoskom, zdravstvenom i sportsko-rekreativnom turizmu.

Zaljubljenici u prirodu u Trebinju već duže vreme zagovaraju ovaku ideju, a inicijativu je zvanično pokrenuo Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, piše Srpskainfo.

Studija

U Zavodu su uradili i obimnu studiju zaštite ovog graničnog područja RS i Crne Gore, a Vlada RS nedavno je utvrdila predlog odluke o proglašenju Parka prirode „Orjen“.

Budući park prirode prostiraće se na površini od oko 16,7 hiljada hektara, od granice sa Crnom Gorom do doline reke Trebišnjice, dela toka između Bilećkog jezera i naselja Arslanagić Most kod Trebinja.

Prema ovim predlozima, Parkom prirode „Orjen“ upravljaće trebinjsko preduzeće „Centar za gazdovanje kršom“, područna jedinica „Šume Srpske“, a novac za zaštitu i razvoj parka biće obezbeđen iz budžeta Republike Srpske, jedinica lokalne samouprave i drugih izvora.

Zainteresovani Trebinjci u narednim danima u prostorijama gradske uprave mogu da pogledaju Predlog odluke o proglašenju Parka prirode “Orjen”, kao i studiju zaštite ovog lokaliteta.

Među onima koji su bili najglasniji u ideji da Orjen postane zaštićeno prirodno dobro je Planinarsko društvo “Vučji zub” iz Trebinja, koje osim što odavno vodi računa o padinama ove planine, već godinama upoznaje i turiste sa lepotama graničnog pojasa dve susedne zemlje.

Članovi ovog društva pomogli su i u izradi elaborata i učestvovali u projektu za mapiranje svih planinarskih staza, vidikovaca i izvorišta na tom planinskom masivu.

Nadaju se nacionalnom parku

-Ranije je urađen niz elaborata vezanih za endemske biljne i životinjske vrste ovog masiva, a sve to je neophodno zaštititi od izumiranja. Orjen je zbog svih svojih specifičnosti zaslužio da bude proglašen parkom prirode. Potrebno ga je što bolje zaštititi i očuvati njegovu endemičnu i bogatu floru i faunu - kaže Igor Škero, predsednik trebinjskog planinarskog društva.

On dodaje da se radi o prirodnoj lepoti ogromnih razmera, koje nisu svesni ni mnogi Trebinjci, kao ni brojni posetioci ovog grada, od kojih se tek po neko odluči za pešačenje na Orjen.

-U Trebinju je svake godine sve više takozvanih hajking turista, koji nisu klasični planinari, već šetaju planinom, razgledaju je i u potpunosti uživaju u svim njenim lepotama – ističe Škero.

U “Vučijem zubu” se nadaju da će nakon parka prirode Orjen za kratko vreme postati i nacionalni park, a njegovo ucrtavanje na turističke karte susednog Dubrovnika i Herceg Novog dovesti nove turiste na jug Srpske.

Tri zone parka

Područje Parka prirode “Orjen”, prema predloženoj odluci, biće podeljeno na tri zone. U prvom području je zabranjeno skoro sve, čak i nekontrolisani ulazak. U drugom delu je dozvoljeno organizovano i individualno posećivanje, ispaša, košenje, kontrolisano skupljanje određenog bilja, lov divljači. U trećoj zoni biće omogućen razvoj infrastrukture namijenjene ekološkom, ruralnom, zdravstvenom i sportsko – rekreativnom turizmu.