27. maj  2020. 02.55  | Izvor: Tanjug

Kako je svet "žrtvovao" stare u pandemiji koronavirusa

LONDON -

CNN danas piše o tome da je svet generalno sporo reagovao u zaštiti starih osoba u pandemiji korona virusa, te da je praktično "žrtvovao" stare fokusirajući se na zaštitu bolnica.

Rezultat je, konstatuje američki servis vesti, katastrofa u domovima za brigu o starima.

Pre tri meseca, kada je korona virus počeo da se širi zemljama Evrope, britanska vlada je naredila bolnicama da se pripreme za priliv pacijenata, ali njen savet nekim od najugroženijih ljudi u zemlji - stanovnicima staračkih domova - bio je da je "malo verovatno" da će biti zaraženi.

Te smernice će ostati na snazi tokom naredne dve i po nedelje, kada je broj slučajeva korona virusa u Velikoj Britaniji "eksplodirao", podseća CNN .

U vreme kada je taj savet povučen, 13. marta i zamenjen novim smernicama potvrđena su bila već 594 slučaja i bilo je prekasno, konstatuje CNN .

Do 1. maja, od ukupno 33.365 potvrđenih smrtnih slučajeva u Engleskoj i Velsu, najmanje 12.526, ili 38 odsto bili su stanari staračkih domova, pokazuje poslednja procena Kancelarije za nacionalnu statistiku ( ONS ).

Osoblje domova i stručnjaci smatraju da barem deo krivice za najveći broj smrtnih slučajeva u Evropi snosi vladina odluka da primat u zaštiti imaju bolnice a ne ustanove za stare.

Drugi su okrivili sporo masovno testiranje, vladinu navodnu želju da se stekne "imunitet stada" (što ona negira) i neuspeh u nameri da dovoljno brzo naredi zatvaranje zemlje.

CNN , međutim, primećuje da Velika Britanija nije u ovome usamljena, jer su, kako navodi, mnoge države sporo reagovale na pretnju u ustanovama za negu starih, a posledice su bile pogubne.

Tagovi