Biznis Vesti
NIKAD MANJE ISPORUKE NAFTE U EU Korona zaustavila saobraćaj

NIKAD MANJE ISPORUKE NAFTE U EU Korona zaustavila saobraćaj

Članice Evropske unije od sredine marta preduzimale su restriktivne mere kako bi usporile širenje korona virusa. Tako su, na primer, ograničavanja u međunarodnom vazdušnom saobraćaju i preporuke da ljudi ostanu i rade od kuće doveli do primetno manje upotrebe goriva, piše portal SEEbiz.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
nafta gorivo Foto: Profimedia
nafta gorivo

Preliminarni podaci za mart, koje je objavio statistički zavod Evropske unije Eurostat, otkrivaju značajne promene u isporuci nekoliko vrsta goriva koja se obično koriste u prevozu. Naime, isporuke benzinskih goriva i kerozina (koji koriste avioni na mlazni pogon) u 25 članica EU-a (bez Grčke i Estonije) pale su za 15 odsto, odnosno 27 odsto u poređenju sa februarom, te za 24, odnosno 22 odsto u odnosu na prosečnu martovsku vrednost u poslednjoj deceniji (2010-2019).

Foto: shutterstock

Iako se u Evropskoj uniji u martu isporuka ostalih goriva poput dizela, tečnog naftnog gasa (LNP) i lož ulja, blago povećala u poređenju sa februarom, primećuje se snažan pad u nekoliko članica, piše Energetika-net.

Uvedene mere zbog pandemije razlikovale su se u članicama po trajanju i ozbiljnosti. Prva zemlja koja je uvela stroge mere bila je Italija, a efekti su posebno vidljivi u njenim podacima, odnosno padu isporuke benzina za čak 40 odsto. Italiju slede Španija s padom od 33 odsto, i Francuska (20 odsto). Pritom valja naglasiti da su isporuke benzina u posmatranom mesecu pale u gotovo svim članicama Evropske unije.

Zatim, u nekim državama su isporuke gasa i dizela smanjene, dok su u drugim povećane. Najveća smanjenja zabeležena su u Italiji (-26 odsto) i Španiji (-11 odsto). Slične rezultate pokazuje i tržište LNP-a. Naime, isporuka utečnjenog naftnog gasa smanjila se za 27 odsto u Italiji, gde se LNP naširoko koristi kao pogonsko gorivo.

U Hrvatskoj su, pak, isporuke benzinskih goriva u martu bile manje za 3,1 odsto u odnosu na februaru. Takođe, beleže se i za 2,8 odsto manje isporuke gasa i dizela, LNP-a (-18,2 odsto) i lož ulja (-33,3 odsto).

Dalje, državna i međunarodna ograničenja u vazdušnom saobraćaju, koja su uvedena u martu, imala su veliki uticaj na potražnju za kerozinom. Zato su i isporuke tog avio goriva pale na najniže vrednosti.

Pročitajte još

Najveće smanjenje isporuka u odnosu na februar zabeleženo je u Švedskoj (-57 odsto) i Italiji (-52 odsto), a slede Španija (-35 odsto), Francuska (-28 odsto) i Nemačka (-20 odsto).

Eurostat javlja da je i unos sirove nafte u rafinerije u Evropskoj uniji u martu bio manji za pet odsto u odnosu na februaru, a najveći pad zabeležen je u Francuskoj (-31 odsto) i Italiji (-24 odsto). U poređenju sa prosečnom martovskom vrednošću iz poslednje decenije, rafinerijski unos sirove nafte smanjio se u ove dve države za 58 odsto, odnosno 33 procenata.