U Italiji 90.000 barova i restorana za sada NE OTVARA vrata

Novosti Online / Milica Ostojić

22. 05. 2020. u 18:24

Oko 90.000 barova, restorana, poslastičarnica, laboratorija sladoleda neće sada otvoriti svoju delatnosti jer nema nade da se pokriju troškovi

У Италији 90.000 барова и ресторана за сада НЕ ОТВАРА врата

AP Photo/Antonio Calanni

RIM:Specijalno za "Novosti"


U Italiji ima 333.000 barova, restorana, poslastičarnica, laboratorija sladoleda, po proceni Nacionalne Konfederacije za profesionalne aktivnosti i samostalne radnike njih oko 90.000 neće sada otvoriti svoju delatnosti jer nema nade da se pokriju troškovi.


Na kasi uzajamne pomoći čeka u redu da dobije ono što se pre koji mesec zvala plata njih 7,2 miliona radnika, i još 4 miliona njih iz privatnog sektora, sanitarni cunami je eksplodirao u zahtev za traženje takve pomoći za 835 miliona autorizovanih sati samo za april mesec jer su delatnosti i proizvodnja bili zatvoreni, na to se dodaje još 3,8 miliona lica iz malih firmi, do 6 zaposlenih, trgovaca, iz oblasti hotelijerstva, restorana i iz raznih servisnih usluga a koji ne potpadaju pod redovnu kasu uzajamne pomoći.


Koliko je Italija ušla u crveno svetlo jasno pokazuje računica da je reč o cifri od 35,7 milijardi evra koje treba da nadoknadi država iz godišnjeg bilansa. I pored toga mnogo je njih koji su ostali kratkih rukava, 4 miliona zaposlenih u turizmu, banjama i brojnim drugim delatnostima koje su i dalje van funkcije.


Najmanje 30 posto barova i restorana ne otvara i rizikuje da nikada više i ne otvori, razlozi su tako jasni: nema navale klijenata, mnogo zaposlenih radi i dalje od kuće, potom se izlazi veoma malo, nema tirusta, zatvoreni hoteli, sve je mrtvo. Neko je i probao od ponedeljka da otvori, 4 dana probe, zarada je iznosila 100 evra dnevno a zakup bara kod Fontane di Trevi u srcu Rima 5.000 evra mesečno, 6 saradnika, svi su očevi familija, vlasnik zatvorio sinoć, možda u septembru ako se vrati nešto malo turista. Ko ima sopstveni prostor možda nekako preživi. Sada tu čuješ samo "Devičansku vodu" kako pljušti i sliva se niz mermerne figure Fontane. Plaši koliko je pusto.



U Firenci čuveni "Ponte vekjo", samo zlatarske radnje, neće ni otvoriti, zna se da su tamo kupovali u ogromnom procentu samo stranci, nema turista, nema otvorenih hotela, možda u septembru ako se nešto promeni, ni u to ne veruju samo se nadaju, možda na proleće; posle 150 godina gotovo se čuje zastrašujuća tišina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije