Koliko smo blizu vakcine u borbi protiv koronavirusa?

Ova najava dolazi više od tri meseca pošto je od pandemije koronavirusa preminulo 50.000 ljudi, a širom sveta zaraženo više od milion.

Zdravlje

Izvor: B92

Petak, 03.04.2020.

12:35

Koliko smo blizu vakcine u borbi protiv koronavirusa?
Foto:depositphotos/NatashaFedorova

Potencijalna vakcina protiv kovida 19 uspešno je razvijena i testirana na miševima, objavili su istraživači u četvrtak, prenosi Nedeljnik.

“Želeli bismo ovo što pre da primenimo kod pacijenata”, rekla je Andrea Gamboto, vanredna profesorka hirurgije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Pitsburgu i koautorka rada koji najavljuje vakcinu u časopisu “Ebiomedicine”.

Vakcinama su obično potrebne godine i godine da bi bile odobrene od američke Uprave za hranu i lekove. Ipak, 16. marta, prva četiri zdrava dobrovoljca u Sijetlu primila su različitu potencijalnu vakcinu protiv kovida 19 koju je napravila napravila kompanija “Moderna” i koja je primenjena u malom kliničkom ispitivanju u “Kaiser Permanente Washington Health Research Institute”.

Iako vakcina koja se testira u Sijetlu koristi novu, bržu ali neproverenu tehnologiju, pitsburška vakcina koristi virusni protein napravljen u labaratoriji da izgradi imunitet osobe na virus.

Testovi na miševima otkrili su da vakcina podstiče talas antitela za borbu protiv virusa u roku od dve nedelje.

“Postoji mnogo, mnogo kandidata za vakcinu u različitim fazama testiranja”, rekao je Dejvid O'Konor, profesor medicine na Univerzitetu u Viskonsinu.

O'Konor je rekao da to što vakcina stvara imuni odgovor jeste “važan prvi korak u određivanju toga koju vakcinu treba podržati, ali je samo prvi od mnogih koraka na putu do korisne vakcine”.

Potencijalna vakcina prati istraživanja koja su radili Gamboto i Falo iz decembra 2003. godine kada su bili spremni da pređu na klinička ispitivanja vakcine protiv drugog koronavirusa – SARS.

Ali epidemija je tada već stala. Sredstva za istraživanje vakcine su nestala.

Neki naučnici smatraju da bi vakcina protiv jednog od koronavirusa verovatno ponudila bar neku zaštitu od svih njih.

Istraživači iz Pitsburga razvili su vakcinu sa lečenje koronavirusa MERS. Poput SARS-a i kovida 19, MERS je prešao sa životnja na ljude, inficirajući skoro 2.500 osoba i usmrtivši gotovo 860 od 2012. godine, kada je otkriven.

Gamboto je rekao da su prilagodili tehnike koje su razvili za prethodne koronaviruse da bi stvorili onu posebno dizajniranu za virus koji izaziva kovid 19.

Početkom pandemije, zdravstveni zvaničnici su govorili da će biti potrebno verovatno do 18 meseci da bi se razvila vakcina, testirala i bila spremna za upotrebu kod ljudi.

Naučnici intenzivno rade na razvoju dveju mogućih metoda lečenja: upotrebom plazme kod oporavljenih pacijenata sa kovidom 19 i lekova za koje je potvrđeno da su bezbedni po ljude kao što je antimalarijski lek hlorokin.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

14 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: