Američki istoričar o ratu u Jugoslaviji: Naravno da nisam objavljivao sve činjenice, već samo one koje su bile naklonjene našem predstavljanju rata

Novosti Online

01. 03. 2020. u 16:21

Jedan od uticajnih savremenih istoričara i profesor na Univerzitetu Jejl Semjuel Mojn kaže da je za vreme bombarodavnja Jugoslavije radio u Beloj kući kao stažista i da je „sejao“ priče

Амерички историчар о рату у Југославији: Наравно да нисам објављивао све чињенице, већ само оне које су биле наклоњене нашем представљању рата

Foto: Ilustracija

Jedan od uticajnih savremenih istoričara i profesor na Univerzitetu Jejl Semjuel Mojn kaže da je za vreme bombarodavnja Jugoslavije radio u Beloj kući kao stažista i da je „sejao“ priče objavljivane u „Vašington postu“.

„To je bilo prodavanje rata i objašnjavanje njegovih vrlina. Moj trenutak istine je došao malo kasnije“, navodi Mojn za „Politiku“.

„Moje pisanje o ljudskim pravima je i način samorefleksije o svim tim događajima„, navodi Mojn koji je napisao četiri knjige o ljudskim pravima.

On navodi da je u vreme bombardovanja Savezne republike Jugoslavije /SRJ/ imao zadatak, što se zvalo „javna diplomatija„, da novinarima dostavi pojedine fakte o ratu.

„Naravno da nisam objavljivao sve činjenice, već samo one koje su bile naklonjene našem predstavljanju rata. Problem je što je bilo malo nezavisne novinarske potrage za činjenicama. U vreme Vijetnama novinari su tražili više sopstvene istine, što sada nije slučaj sa američkim ratovima„, ocenjuje profesor.

On smatra i da je tačno to da bombardovanje Jugoslavije nije imalo svog Simona Herša koji je svojim istraživanjem rušio dominantni narativ o vijetnamskom ratu. Govoreći o tome da su se intervencije u svetu dešavale bez podrške UN, on kaže da je situacija posle 1989. godine priča o sve manjem ograničenju rata velikih sila.

On smatra i da je bilo malo uspešnih humanitarnih intervencija u svetu koje su doprinele tome da se smanje problemi i patnja i da su u tom smislu političari doživeli neuspeh, preneo je Tanjug.

Mojn ocenjuje i da su intelektualci devedesetih propustili da vide šta se zapravo dešava, a to je bilo buđenje imperijanog sveta nakon kraja bilateralnog uređenja Hladnog rata.

„Intelektualci su doprineli stvaranju mita da će biti moralnog kraja istorije. Danas možemo da vidimo da su mračnije sile bile na delu„, zaključio je istoričar.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Gresni pop Milorad

01.03.2020. 19:37

Da si ovo uradio Jevrejima davno bi ti mirisao travu sa druge strane.Ali tako rade ozbiljne drzave a ne one "banana" .

e vala dosta više

01.03.2020. 19:54

Naravno i da će njihova verzija biti u našim udžbenicima da ispiraju mozgove srpske dece. Šta je postigla ministarka Mihajlović sa svojim američko-srpskim kongresom za svo vreme postojanja na poboljšanju odnosa SAD i Srbije? Ništa. Oni i dalje se isto ponašaju prema Srbiji. To mora da se menja odmah.

NISTA DRUGACIJE NIJE NI GEBELS RADIO

01.03.2020. 20:03

TO JE ISTO RATNI ZLOCIN, onaj zlocin kiji se obavlja za pisacim stolom.

gile

02.03.2020. 10:19

šta kaže vajni istoričar, da li treba da plate debelu ratnu odštetu za varvarsko divljanje i ubijanje nedužnog naroda?????????????????

SouthPruga7

03.03.2020. 11:05

Posle 30god nista nam vise ne znaci to smo svakako znali i bez da si rekao

Hranislav

03.03.2020. 14:32

Ko o cemu k*rva o postenju. Ispiranje mozga lvl -99. Iskreno to mozete pricati utucanin narodima npr Albancima ili Crnogorcima. Mi koji smo isto utucani od rata ali mnogo manje od gore pomenutih.Ljudima koji razumeju ovo jasno je koja je ovo manipulacija ljudi i da su Amerikanci najvece zlo koje se pojavilo do sada.Tu titulu su imali turci dok nisu propali a danas su to Zloamedikanci kojima brojim dane mesece godine kada ce i oni zavrsiti popraseni bombama