Ljajić: Kinezi otkazali turističke aranžmane do polovine aprila 1Foto: BETAPHOTO/ MILOS MISKOV

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da su zbog zabrane putovanja iz Kine državljani te zemlje masovno otkazali ranije ugovorene turističke aranžmane za februar, mart i do polovine aprila.

Ljajić je gostujući na TV Prva rekao da za sada nema otkazivanja poslova i ugovora koji su potpisani, ali da ima izvesnog usporavanja realizacije tih dogovora, kao i da je u ovom trenutku usporen izvoz drveta i drvne građe.

On je rekao i da u Srbiji nije zabeležena povećana prodaja određenih životnih namirnica, kao u nekim delovima Evrope zbog straha od epidemije korona virusa, i da mu je na sastanku sa predstavnicima najvećih trgovinskih lanaca rečeno da postoje dovoljne količine zaliha i roba, i da nema potrebe da građani stvaraju lične zalihe.

„Niko ne minimizira opasnost od korona virusa ali kod nas nema nikakve potrebe za takvom vrstom panike i histerije. Nema podataka o povećanoj prodaji određenih vrsta robe a istina je najbolji argument u ovakvoj situaciji koja u čitavom svetu nije jednostavna i najvažnije je da imamo stalnu komunikaciju sa građanima i da ih informišemo na vreme“, kazao je Ljajić.

Ljajić je rekao i da do danas nije bilo otkazivanja avionskih letova iz Srbije prema bilo kojim destinacijama.

Ljajić: Srbija dnevno gubi više od milion evra zbog takse, a Kosovo tonu pšenice plaća 20 evra više

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je Srbija spremna za ukidanje svih barijera koje postoje u trgovini između centralne Srbije i Kosova, ali da nije dovoljno polovično rešenje, već da se takse od 100 odsto koje je uvela kosovska strana potpuno ukinu.

Ljajić je gostujući na TV Prva rekao da je odluka o uvođenju taksi na robu iz Srbije bila politička a ne ekonomska, zato što je „kosovska privreda u velikoj zavisnosti od trgovine i nabavke repromaterijala iz Srbije“, dok u isto vreme privreda Srbije zbog takse od 100 odsto dnevno gubi 1.012.000 evra.

„Po kosovskim podacima 83 odsto od ukupne količine uvezenih žitarica dopremi se iz Srbije, 56 odsto bakra i proizvoda od bakra, 60 posto skroba, slada, kao i trećina hartije“, kazao je Ljajić navodeći da su to podaci pre uvođenja taksi i da je to obrazloženje zašto se najavljena odluka kosovskog premijera Aljbina Kurtija odnosi pre svega na ukidanje taksi na sirovine.

On je rekao da je Kurti tu odluku najavio na veliki pritisak Amerike, zato što se „EU ne bavi toliko zapadnim Balkanom iako su im usta puna zapadnog Balkana“, ali i da je ta odluka nedovoljna zato što je „ono što je potrebno regionu slobodan protok roba u jednom i drugom pravcu“.

„Oni sada plaćaju pšenicu 10 do 20 evra po toni skuplje nego kada su je nabavljali od Srbije. Najedno rešenje nije dovoljno dobro osim da se takse potpuno ukinu i da počnu razgovori. I ovi politički a mi smo spremni i za deo trgovinskih razgovora i za ukidanje svih barijera koje postoje u trgovini između centralne Srbije i Kosova“, rekao je Ljajić.

Prema njegovim rečima, i uz takse od 100 odsto Srbija je Kosovu prodala robu u vrednosti od 730.000 evra, dok je iz Kosova u Srbiju stiglo robe u vrednosti od 217.000 evra.

Ljajić je rekao da će Srbija „prihvatiti svaki sertifikat robe koji je statusno neutralan i u skladu sa Briselskim sporazumom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari