29. februar  2020. 18.48  →  21.58 | Izvor: Tanjug

Selaković: Vučić pogodio pravo u metu

BEOGRAD -

U rečima predsednika Srbije Aleksandra Vučića nema ni populizma ni politikanstva, a gorčina i nervoza kršitelja ljudskih prava u Crnoj Gori pokazuje da je Vučić pogodio pravo u metu, krajnje biranim rečima, na pristojan način ukazujući na mere koje Vlada Crne Gore preduzima protiv vekovne imovine srpske crkve u Crnoj Gori, poručio je večeras generalni sekretar predsednika Nikola Selaković.

"Srbi u Crnoj Gori nisu nacionalna manjina, već konstitutivni narod. Njihova konstitutivnost predstavlja istorijsku potvrđenu činjenicu, a jezikom brojki u sadašnjem vremenu ogleda se u tome da su Srbi, posle Crnogoraca, drugi po brojnosti narod u Crnoj Gori sa 28.73 odsto udela u njenoj ukupnoj populaciji", istakao je Selaković.

On je ukazao da uprkos tome, Srbi u Crnoj Gori nemaju prava ni kao nacionalna manjina i da su izloženi procesu brutalne asimilacije, pod izgovorom da žive u građanskoj državi „koja štiti i čuva politički, pravni i kulturni položaj svih naroda", osim srpskog.

"Svaki pokušaj Vlade Crne Gore da svojim saopštenjima ubedi javnost da ona dosledno štiti ravnopravnost, evropske vrednosti i demokratske principe, pada u vodu kada se suoči sa činjenicom da se srpski jezik sistematski progoni u Crnoj Gori od obrazovnog sistema u kome se srpskoj deci onemogućuje obrazovanje na jeziku kojim govore, u kome se iz nastave književnosti izbacuju srpski pisci, u kome srpska deca treba da uče da su Srbi i Srbija okupirali Crnu Goru, a da je u Jasenovcu ubijeno do 80.000 Srba, Jevreja, Roma i Hrvata", ističe Selaković.

On je upitao da li se ravnopravnost i kulturni položaj Srba štite tako što im se organizovano zabranjuje da koriste svoje nacionalne simbole, iako je svima drugima, osim njima, u Crnoj Gori dozvoljeno da upotrebljavaju i ističu svoje?

"Štiti li se kulturni položaj Srba kada država Crna Gora sa svim crkvama i verskim zajednicama zaključi temeljne ugovore, osim sa Srpskom pravoslavnom crkvom, za koju donese zakon kojim joj ugrožava vekovni status, oduzima imovinu optužujući je da je „infrastruktura Velike Srbije", što ističe kao dežurni argument koji treba da pokrije svaki postupak prema Srbima", upitao je Selaković.

On ukazuje da u rečima predsednika Srbije nema ni populizma ni politikanstva, već poziva na primenu onoga što jesu demokratske i pravne tekovine kojima se suštinski štiti pravni, politički i kulturni položaj srpskog naroda.

"Na pitanje zašto Srbi sa svojih 28.73 odsto u Crnoj Gori nemaju prava koja u Republici Severnoj Makedoniji imaju Albanci sa svojih 25.17 odsto, niko nema razuman odgovor", konstatuje Selaković.

On poručuje da Srbi jedino traže da budu ravnopravni, ne na papiru već u realnom životu i svaki apel predsednika Srbije, čija je ustavna obaveza da brine o pravima i interesima pripadnika srpskog naroda, apel je kojim se za Srbe traži ništa više nego za svaki narod koji u Evropi ima faktički status kao i Srbi u Crnoj Gori.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Crne Gore ranije danas optužilo je predsednika Srbije za populističko-politikantstvo, zbog zahteva da Srbi u Crnoj Gori imaju ista prava koja su zagarantovana svim građanima koji pripadaju nacionalnim manjinama.

U saopštenju koje je objavilo na svom sajtu ministarstvo navodi da je Crna Gora građanska, a ne nacionalna država, i srpski narod u Crnoj Gori nije nacionalna manjina, nego ravnopravan društveni činilac, a na zahtev predsednika Vučića da Srbi imaju prava kakva imaju Albanci u Severnoj Makedoniji, odgovara tvrdnjom da je srpska zajednica u Crnoj Gori odbila da bude manjinska, i na taj način sebe onemogućila da koristi prava iz principa pozitivne diskriminacije.

Đurić: Umesto da štite ljudska prava napali predsednika Srbije

Potpredsednik Glavnog odbora SNS Marko Đurić izrazio je večeras zaprepašćenje zbog činjenice da Vlada Crne Gore u svom sastavu ima Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, imajući u vidu, kako kaže, aktuelni ekonomski i politički položaj srpkog i raznih drugih naroda, pojedinaca, profesija i društvenih grupa u toj državi.

"Ohrabren sam saznanjem da ovakvo Ministarstvo u nama prijateljskoj državi postoji, bez obzira na činjenicu što je svoje postojanje umesto zaštitom ljudskih prava građana Crne Gore obnarodovalo napadom na predsednika Republike Srbije. Nema veze, naši smo", naveo je Đurić u saopštenju.

On je izrazio uverenje da će "početna nesnalaženja" u radu tog ministarstva i izboru tema ubrzo biti prevaziđena.

"Kada se to bude desilo, uveren sam da će se Državno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava najnaprednije demokratije, ne samo na zapadnom Balkanu, nego i na čitavom jugoistoku Evrope, bez odlaganja pozabaviti i "sitnim" problemima, kao što su hapšenja političkih disidenata i njihovih porodica, hapšenje novinara, otimanje privatne svojine crkve koja je starija i od moderne države Srbije, i od moderne države Crne Gore, kojoj čak ni u vreme fašističkih integracija za vreme drugog svetskog rata nije otimana imovina", naveo je Đurić.

Prema njegovim recima, možda će tada biti prilike da se ova institucija "nesumnjivog međunarodnog prestiža" pozabavi i problemom zabrana vokalno-instrumentalnih predstava, crteža na tarabama i igralištima, repovanja, pevanja i drugačijeg razmišljanja uopšte.

"Do tada, predlažem uvaženim kolegama iz Državnog Ministarstva za ljudska i manjinska prava nezavisne, suverene i samostalne države Crne Gore, da predmet vezan za navodnu velikosrpsku agresiju proslede kolegama iz Ministarstva zdravlja, sektor za mentalnu higijenu", zaključio je Đurić.

Odsustvo volje CG za razumevanje stava dela svojih građana

Začuđujuće je i zabrinjavajuće da resorno ministarstvo za ljudska i manjinska prava jedne države koja je, pored Srbije, označena kao prednjačeća u pregovorima za EU, reaguje na način koji pokazuje suštinsko odsustvo volje za razumevanjem da je jedan značajan deo građana CG nezadovoljan statusom dela svojih ljudskih i manjinskih prava, ocenila je danas ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Povodom saopštenja crnogorskog Ministarstva za manjinska i ljudska prava, ona je u saopštenju za javnost navela da su to pojave koje zahtevaju ozbiljnu pažnju i međunarodnih organizacija, posebno OEBS-a, čiji jedan od mehanizama predviđa instrumente rane detekcije ukoliko se krše prava jednog dela građana zemlje UČESNICE OEBS-a.

Podsećam da je sada jasno koliko je važno naglasiti po koliko zahtevnoj metodologiji pregovara Srbija, koja je jedina, za razliku od CG, mogla da otvara poglavlja samo ukoliko se očita napredak u poglavljima 23 i 24.

Dodatno, Srbija je jedina morala da sačini obavezujući akcioni plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u okviru poglavlja 23, što smo posvećeno odgovorno i u najboljoj volji sačinili i ispunjavamo.

Nakon ovakve situacije i izjava iz CG, jasno je da bi EK i zemlje članice morale da u okviru nove metodologije pregovora unesu i obavezujuće Akcione planove za prava nacionalnih manjina, baš onako kako to i Srbija ima već obavezu da sprovodi, da bi se svi u regionu dozvali pameti i shvatili da ne može da se umanjuju i zakidaju ljudska, manjinska i verska prava nijednoj manjinskoj zajednici, navela je ministar Joksimović.

Tagovi