Suđenje Harviju Vajnstinu: Skandal zbog kog je Holivud izgovorio #MeToo

Više od 80 žena optužilo je osramoćenog holivudskog mogula za neprimereno seksualno ponašanje, od uznemiravanja do silovanja. Šta znači presuda na njujorškom suđenju?

BBC

Izvor: B92

Utorak, 25.02.2020.

12:18

Suđenje Harviju Vajnstinu: Skandal zbog kog je Holivud izgovorio #MeToo
Harvi Vajnstin je decenijama bio jedan od najmoænijih ljudi u filmskoj industriji/Getty Images

Bilo je to jedno od najpraćenijih suđenja u SAD poslednjih godina. Harvi Vajnstin, nekada jedan od najmoćnijih muškaraca u Holivudu, proglašen je krivim po dve tačke optužnice pošto mu je suđeno za seksualne napade.

Bivši filmski producent osuđen je po lakšim optužbama - za silovanje trećeg stepena i krivično delo seksualnog čina prvog stepena.

Ali, šezdesetsedmogodišnji Vajnstin je oslobođen najozbiljnije optužbe - za seksualno napastvovanje i silovanja prvog stepena.

Vajnstin se i dalje suočava sa optužbama za silovanje i seksualno zlostavljanje dve žene 2013. godine u Los Anđelesu.

Porota sastavljena od sedam muškaraca i pet žena morala je jednoglasno da odluči da li je Vajnstin kriv za optužbe koje su iznele dve žene.

Mediji i pravni eksperti smatraju ovaj slučaj ključnim trenutkom za pokret #MeToo - globalnu reakciju na zlostavljanje žena koja je postala viralna zahvaljujući učestalim navodima protiv Vajnstina iznetim od 2017. godine.

Više od 80 žena izašlo je u javnost s optužbama protiv njega, poput brojnih slavnih ličnosti.

Evo nekih pitanja koja će vam pomoći da malo bolje razumete ovaj slučaj.

Ko je Harvi Vajnstin?

Film Zaljubljeni Šekspir je 1999. dobio sedam Oskara/Getty Images
Šezdesetsedmogodišnji filmski producent suosnivač je kompanije za zabavu Miramaks, koja je ugrozila dominaciju velikih holivudskih studija i postala sila koja ne može da se ignoriše.

Vajnstin i njegov brat Bob stajali su iza niza uspešnih filmova devedesetih, uključujući Seks, laži i video trake, Igra plakanja, Petparačke priče i Zaljubljeni Šekspir - ovaj poslednji osvojio je sedam Oskara 1999. godine, među kojima je i onaj za Najbolji film.

Njegov uticaj u filmskoj industriji najbolje može da ilustruje studija tokom koje su analizirani govori dobitnika Nagrada akademije.

Analiza iz 2015. godine, pokazuje da je Vajnstin dobio zahvalnice ili reči hvale u 25 govora - jednako kao Bog, a manje samo od slavnog režisera i producenta Stivena Spilberga.

Za šta je bio optužen?

Glumica Rouz Mekgouan takoðe je iznela optužbe na raèun Vajnstina/Getty Images
Prvi navodi o nedoličnom seksualnom ponašanju protiv Vajnstina isplivali su na površinu u oktobru 2017. godine.

Dnevni list Njujork tajms i časopis Njujorker objavili su članke u kojima su desetine žena optužile mogula za seksualno nedolično ponašanje, napad i silovanje.

Glumice Rouz Mekgovan i Ešli Džad među prvima su izašle s tim optužbama u javnost.

Između ostalih optužbi, žene su tvrdile da ih je Vajnstin prisiljavao da ga masiraju i gledaju golog. On je i obećavao da će im pogurati karijere u zamenu za seksualne usluge.

To je pokrenulo niz drugih svedočenja - javno su o iskustvima sa Vajnstinom govorile i najveće holivudske zvezde kao što su Anđelina Džoli i Gvinet Paltrou.

Tu su i bile i izjave članica Vajnstinovog osoblja - poput navoda bivše asistentkinje u njegovoj firmi Lise Rouz.

Šta je bila suština suđenja u Njujorku?

Mimi Haleji je jedna od žena koja je optužila Vajnstina/Getty Images
Vajnstin je bio optužen za seksualni napad na dve žene, Džesiku Man i Mimi Haleji.

Man, bivša glumica, tvrdila je da ju je producent silovao u hotelskoj sobi na Menhetnu 2013. godine.

Haleji, koja je radila kao asistentkinja produkcije, rekla je da ju je Vajnstin prisilio na oralni seks u njegovom stanu u Njujorku 2006. godine.

Tvrdi da nije kriv

Dona Rotuno, èlanica Vajnstinovog pravnog tima/Getty Images
Vajnstinovi advokati istakli su da su obe žene nastavile da se druže s njim i posle navodnih napada.

Advokati su pozvali nekoliko svedoka da potkrepe njihov argument da su ti odnosi bili na uzajamno dobrovoljnoj bazi.

Međutim, tužioci su predstavili holivudskog mogula kao nekoga ko se posebno ostrvio na žene sa finansijskim poteškoćama ili žene koje su tražile posao u filmskoj industriji.

"Moć koju je on prepredeno iskorišćavao, nije bila samo fizička. Bila je i profesionalna i duboko psihološka", rekla je Megan Hast, jedna od tužilaca, u uvodnoj reči na suđenju.

Kako se Vajnstin branio?

Dona Rotuno, èlanica Vajnstinovog pravnog tima/Getty Images
Vajnstin negira "svaki uzajamno nedobrovoljni" seksualni odnos.

On se izvinio i priznao da je "naneo mnogo bola" 5. oktobra 2017. godine - ali je i tada poricao navode o nedobrovoljnim odnosima.

Na suđenju u Njujorku, tim odbrane je rekao da tužilaštvo "nije uspelo da dokaže ništa van osnovane sumnje".

Vajnstin se na suđenju pojavio sa hodalicom, vidno oslabljen posle operacije leđa.

Da li mu je narušena reputacija?

Producentova supruga Džordžina Čepmen u oktobru 2017. godine saopštila je da ga napušta.

Istog meseca, članovi Akademije filmske umetnosti i nauke, organizacije koja dodeljuje Oskare, glasali su da se Vajnstinu oduzme članstvo.

On je izbačen i iz Kompanije Vajnstin, koju je osnovao sa bratom 2005. godine, posle napuštanja Miramaksa.

Međutim, skandal je ozbiljno pogodio kompaniju: otišla je u stečaj u martu 2018. godine.

Da li je ovo jedini put da će Vajnstin završiti na sudu?

Skup pokreta #MeToo u Južnoj Koreji/Getty Images
https://www.instagram.com/p/BbNSxQ5HYeR/

Malo je verovatno. Tužioci iz Los Anđelesa su 6. januara najavili novu krivičnu optužnicu protiv osramoćenog holivudskog tajkuna.

Optužnice variraju od nasilnog silovanja do seksualnog nasilja zauzdavanjem.

Jedna od tužiteljki u losanđeleskom slučaju, model i glumica Loren Mari Jang (može se videti na Instagram postu iznad), svedočila je i na suđenju u Njujorku.

Ona je tvrdila da je Vajnstin skinuo odeću sa sebe, njoj strgao haljinu i ščepao je za grudi u kupatilu hotelske sobe u Kaliforniji 2013. godine - dok joj je govorio da je njegovo ponašanje "sastavni deo toga kako stvari funkcionišu u Holivudu".

Slučaj je na čekanju dok se ne okonča suđenje u Njujorku.

Producent se suočava i sa više građanskih tužbi koje je podnelo desetine tužiteljki.

U decembru prošle godine, saopšteno je da je Vajnstin postigao načelno poravnanje u vrednosti od 25 miliona dolara sa 30 žena koje su ga optužile za nedolično seksualno ponašanje - od tada je, međutim, najmanje njih četiri odustalo od tog sporazuma, koji se sada nalazi pod velikim znakom pitanja.

Zašto su ovi navodi toliko povezani sa pokretom #MeToo?

Skup pokreta #MeToo u Južnoj Koreji/Getty Images
Ovaj izraz prvi put se pojavio internetu još 2006. godine, kad ga je Tarana Burk, žena koja je preživela seksualno zlostavljanje, upotrebila na društvenim mrežama.

Ali ovaj hešteg je postao viralan - i globalan - tek posle skandala sa Vajnstinom.

Aktivisti i pravni stručnjaci takođe vide njujorško suđenje holivudskom mogulu kao test za pokret i ne samo u slučajevima slavnih.

Sa velikom pažnjom je praćeno kako se porota odnosila prema nedostatku fizičkih forenzičkih dokaza, kao i to da li svedočanstva žena mogu biti dovoljna da se neko proglasi krivim za seksualna krivična dela. Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: