Najnovije vesti
Vesti Politika
borelj srbija kosovo aleksandar vucic najnovije

Kod kuće izdajnik, u Evropi vodi GLAVNU REČ: Ko je Katalonac Borelj koji će danas sa srpskim vrhom razgovarati o BUDUĆNOSTI KOSOVA

Đuzep Borelj danas je u prvoj zvaničnoj poseti Beogradu - sastaje se sa našim najvišim državnim zvaničnicima - Aleksandrom Vučićem i Anom Brnabić. I dok srpska javnost veća oko toga koji su povodi za njegov dolazak i šta nas čeka nakon njegovog odlaska malo ljudi zapravo zna o kakvoj je političkoj ličnosti reč.

Đuzep Borelj 20200114 epa patrick seeger strasbourg Di018105248 Foto: Patrick Seeger / EPA;
Đuzep Borelj 20200114 epa patrick seeger strasbourg Di018105248

Današnji šef diplomatije Evropske unije španski je i katalonski političar koji je bio dugogodišnji predsednik Evropskog parlamenta od 2004. do 2007. godine.

Na novoj funkciji, Borelj bi mogao da odigra značajnu ulogu u rešavanju kosovskog pitanja. Kako je "Blic" već pisao u evropskoj ekipi za dijalog i rešavanje spora Beograda i Prištine u prve redove su istaknuta dvojica njihovih zvaničnika: Borelj i Oliver Varhelji. Zato je za očekivati da je glavna tema na stolu tokom današnih razgovora sa srpskim državnim vrhom biti upravo - Kosovo. Sam Borelj u Beograd stiže pravo iz Prištine.

Kod kuće - "izdajnik"

Ovaj 73-godišnji Katalonac sada je na jednoj važnoj funkciji u Evropskoj uniji, a sa druge strane u svojoj domovini i selu odakle je spada u red ne baš omiljenih osoba.

Tamo mu je, kako je to naveo u jednom svom intervjuu ranije gotovo zabranjen pristup jer se oštro zalaže za jedinstvenu Španiju, pa katalonci separatisti na njega gledaju kao na izdajnika.

Brnabić I BorelJ uoči sastanka u Španiji
Foto: Slobodan Miljević / Tanjug
Brnabić I BorelJ uoči sastanka u Španiji

Ipak i pored nesuglasica sa svojim zemljacima, znanje mu ne manjka - studirao je u Stanfordu i Parizu, a sa više od četiri decenije randog iskustva, jedan je od vodećih političara kako u španskoj, tako i u evropskoj politici.

Ipak, više se smatra da bi prepreka političkim dometima mogle da budu njegove godine – sledeće godine će napuniti 73. Takođe, diplomatija kao umetnost brušenih reči i subliminalnih poruka nije uvek njegov stil.

Važne osobine u ključnim vremenima

Ipak, da bi se u strateški ključnim vremenima Evropska unija etablirala kao nezavisna sila između SAD i Kine, a uz to još i suprotstavilo Putinu koji neprestano ispituje gde su granice, jasne reči i samopouzdanje ne mogu da škode. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, šefica Evropske centralne banke Kristin Lagard i konačno Đuzep Borelj, podržani francuskim predsednikom Makronom i nemačkom kancelarkom Merkel – tako je formiran jak tim sačinjen od iskusnih ljudi. Međutim, moraće veoma da se prati kako će Borelju poći za rukom da napravi politički balans sa specifičnim interesima istočne i srednje Evrope.

Foto: Pixabay / Promo

Nada postoji i za ljude koji pate u preostalim diktaturama u Latinskoj Americi, jer bi Borelj, kao novi šef evropske diplomatije, mogao da poveća pritisak na te režime. On je recio u znatnoj meri doprineo tome da Španija prizna venecuelanskog opozicionog lidera Guada Guaida kao legitimnog privremenog predsednika. Španija je oduvek za Latinsku Ameriku bila najvažniji igrač u Evropi – ono što se dogovori u Madridu, često se potom može naći u rezolucijama Evropskog parlamenta i u politici glavnih gradova Evropske unije.

Osovina Berlin-Pariz-Madrid

Španija sada želi više i s tim ciljem bi Borelj mogao da bude pravi čovek, u pravo vreme i na pravom mestu. Zbog Bregzita i otuđivanja Italije od Brisela, postoji nada da bi osovina Berlin-Pariz mogla da bude upotpunjena Madridom. To bi za Evropu bila pozitivna stvar.

Pročitajte još

Južnoevropske zemlje-članice EU bi na taj način, uprkos velikim političkim izazovima na unutrapnje planu, konačno dobile solidnog, proevropskog, multilateralno orijentisanog advokata kakvog i zaslužuju. Integracijom u sve to Portugalije, Iberijsko poluostrvo u potpunosti bi postalo treći najjači centar moći u Evropi. Solidna budžetska i finansijska politika, udružena sa liberalnom socijalnom politikom – teško da se može poželeti više čak i na evropskom severu. Borelj će se u Evropi zalagati za Španiju, upravo tako se može razumeti kandidatura premijera Sančeza.