• Search form

29.01.2020 | 22:55

Srpski modernizam iz kolekcije GMS u Ljubljani

Izložba “Srpski modernizam 1880-1950. iz kolekcije Galerije Matice srpske”, koja predstavlja dela 50 umetnika, svečano je otvorena 29. januara u Narodnoj galeriji u Ljubljani, u prisustvu ministara kulture Slovenije i Srbije Zorana Pozniča i Vladana Vukosavljevića, koji su istakli značaj saradnje u oblasti kulture.

Srpski modernizam iz kolekcije GMS u Ljubljani

“Ova izložba govori o zajedničkim naporima, istim mislima, aspiracijama, snovima koje su sanjali kako srpski, tako i slovenački umetnici u vreme kada su delili zajedničku državu i jezik. Gledajući u prošlost i razmišljajući o njoj stvaramo pogled u budućnost”, rekao je Poznič, koji je zvanično otvorio izložbu sa 86 umetničkih dela koja sveobuhvatno ilustruju srpsku likovnu umetnost, njene uzore, opredeljenja i domete od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka.

Vukosavljević je istakao da zajednička produkcija Narodne galerije Slovenije u Ljubljani i Galerije Matice srpske iz Novog Sada pokazuje njihovo “razumevanje savremenog trenutka u kojem su koprodukcija i partnerstvo jedan od imperativa našeg vremena i dobar primer uspešne saradnje slovenačkih i srpskih ustanova kulture”. “Nadamo se i želimo da verujemo da će ta saradnja ići isključivo uzlaznim tokom i biti iznijansirana najsvetlijim i najtoplijim bojama i tonovima koje kultura može da pruži”, rekao je Vukosavljević.

Izgled postavke u Narodnoj galeriji Slovenije, foto: GMS

Ističući da je izložbom predstavljen “iscrpno istražen istorijski i kulturni period” Srbije, te da je modernizam bio od velikog značaja i na evropskom i svetskom nivou, Vukosavljević je rekao i da izložba ukazuje na preplitanja više kulturnih prostora, budući da “modernistički diskurs ne poznaje veštački nametnute granice”. Predstavljena dela ‒ 75 slika, sedam skulptura i četiri grafike, pokazuju odnos prema duhovnim vrednostima tadašnjeg vremena, ali i prema ukupnoj umetničkoj i kulturnoj produkciji, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja, naveo je Vukosavljević.

“Ono što mi danas baštinimo kao kulturno nasleđe pređašnjih generacija, vrednosti su koje su u vremenu u kojem su nastajale bile savremena umetnička produkcija. Upravo to nas navodi na divljenje prema postignutim visokim dometima Moderne na našim prostorima, imajući u vidu da stanje kulturnog sistema na najslikovitiji način svedoči o stanju čitavog društva. Stoga smo danas u obavezi da prema tim vrednostima imamo izgrađen i savremen odnos, jer jedino vrednovan i kontekstualizovan odnos prema kulturnoj baštini daje neophodan impuls današnjim generacijama. Samo nas ‘živ’ i kreativan odnos prema kulturnom nasleđu čini dostojnim njenog baštinjenja”, rekao je Vukosavljević, konstatujući i da “politička istorija pojedincima i društvima svira melodije i tonove određenog kvaliteta, a kulturna istorija svira sasvim drugačije tonove i melodije”. “Na nama je da odlučimo koje ćemo melodije slušati i u kojima ćemo uživati”, poručio je Vukosavljević.

Direktorka Narodne galerije u Ljubljani dr Barbara Jaki, kako je saopštila GMS, istakla je u uvodnoj reči da ta ustanova ima bogatu kolekciju moderne umetnosti i da je ovo “izložba koja, nakon predstavljanja hrvatskog modernizma, zaokružuje tokove moderne umetnosti koji su nastajali na zajedničkom prostoru”.

Ukazujući na komunikaciju u oblasti kulture i umetnosti koju je Slovenija ostvarila tokom godina sa muzejima iz Srbije, Barbara Jaki izrazila je zadovoljstvo što je uspostavljena dobra saradnja sa GMS i što je donela dobar rezultat. “Verujemo da smo postavili dobar temelj budućoj saradnji i razmeni znanja, umetničkih radova i stručnjaka iz oblasti kulture”, zaključila je Barbara Jaki pred brojnim auditorijumom, u kojem su bili i ambasadorka Srbije u Sloveniji Zorana Vlatković, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, stručnjaci i ljubitelji umetnosti.

Upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski istakla je da izložba predstavlja najbolje radove iz kolekcije GMS, koji su i izbor najreprezentativnijih radova nacionalne umetnosti i najraskošnijih  stvaralaca. “Sačinili smo pregled tematskih i stilskih dometa jednog vremena, prelomljen kroz specifičnu istoriju same ustanove i njene uloge u društvenim i umetničkim prilikama”, rekla je Tijana Palkovljević Bugarski, koja je i koautorka izložbe sa dr Andrejem Smrekarom, u saradnji sa stručnom saradnicom Jelenom Ognjanović i uz kreativnu i tehničku asistenciju Nikole Ivanovića i Stanislave Jovanović Mindić.

Tijana Palkovljević Bugarski naglasila je da se predstavljanjem sopstvenog kulturnog nasleđa upoznaje i nasleđe drugih evropskih naroda, a tako “razvija svest o sličnostima i razlikama, osobenostima nacionalnih kultura, ali i zajedničkim vrednostima”. Na tim idejama nastala je i izložba “Srpski modernizam 1880‒1950 iz kolekcije Galerije Matice srpske”, istakla je ona i
izrazila uverenje da će ta izložba doprineti aktivnijoj saradnji Srbije i Slovenije.

Izložba kroz dela 50 autora ukazuje na razvojni put srpske likovne umetnosti od realističkih opredeljenja nastalih pod uticajem umetničkih akademija u Beču i Minhenu do okretanja ka modernizmima 20. veka usled odlaska umetnika iz Srbije na školovanje u Pragu, Budimpešti i konačno u Parizu, kao centru umetničkih ideja 20. veka. Izložba tako predstavlja razvoj srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih ekspresionističkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije, ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera. Uz najpoznatije umetnike poput Uroša Predića, Paje Jovanovića, Steve Aleksića, Ivana Tabakovića, Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Save Šumanovića, Milana Konjovića i Petra Lubarde, sa kojim se hronološki i završava postavka, ziložena su i dela javnosti možda manje poznatih slikara koji su ostavili trag u istoriji srpske umetnosti, ali i u kolekciji Galerije Matice srpske.

Odabrana dela prate tekstualni, video i audio sadržaji sa ciljem da posetiocima približe ideje srpske likovne umetnosti, kao i prateći katalog na slovenačkom i engleskom jeziku.

Tim konzervatora GMS (Danilo Vuksanović, Darko Despotović, Luka Kulić i Marijeta Sidovski) radio je na pripremi eksponata za transport i izlaganje, dok je tehnička služba Narodne galerije izvela postavku izložbe.

Realizaciju izložbe omogućila je Narodna galerija Slovenije uz podršku ministarstava kulture dve zemlje.

Izložba će biti otvorena do 3. maja.

*Foto: GMS

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i