Vesti

0

Dačić: Prekid kampanje za povlačenje priznanja Kosova ne može biti kompenzacija za ukidanje taksi

Autor: VV

Izvor: Beta

Dačić: Prekid kampanje za povlačenje priznanja Kosova ne može biti kompenzacija za ukidanje taksi

Izvor: Foto: Beta / Milan Obradović

"Pritisak da se ukinu takse trebalo bi da bude mnogo jači na Prištinu i tu bi pomoć SAD bila najkorisnija", rekao je Dačić novinarima u Skupštini Srbije komentarišući izjave izaslanika predsednika SAD Ričarda Grenela u Prištini.

Grenel je danas u Prištini zatražio ukidanje takse od 100 odsto za robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine kao i prekid kampanje Srbije za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.

Dačić je ocenio da Srbiju može samo da raduje pojačano interesovanje američkih predstavnika da se odblokira dijalog Beograda i Prištine.

Pred početak sednice Odbora na kojoj je predstavio tromesečni izveštaj o radu Ministarstva Dačić je rekao da je stav Beograda da dijalog može i treba da se nastavi - nepromenjen, ali da pre toga treba da budu ukinute anticivilizacijske takse koje su, i pored osuđivanja na snazi duže od godinu dana.

"Srbija treba da bude konstruktivna i da svi vide da nije ona izvor problema, već jednostrani potezi Prištine koji se ponavljaju iz godine u godinu", istakao je šef srpske diplomatije.

On je dodao da ni SAD nisu promenile stav prema nezavisnosti Kosova i da ne očekuje da će razgovori sa Grenelom biti laki.

Na pitanje šta će uraditi ukoliko Grenel zatraži da se prekine kampanja povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova, Dačić je rekao da se nada da to znači da će i oni obustaviti kampanju za priznavanje nezavisnosti Kosova, jer na svakoj sednici Saveta bezbednosti UN predstavnici SAD pozivaju sve zemlje da priznaju Kosovo.

"Nikakva kompenzacija za ukidanje taksi ne može da bude sa naše strane prekidanje kampanje za povlačenje priznanja", rekao je Dačić.

 

Kampanja povlačenja priznanja Kosova državni projekat u koji nisu uključena privatna lica

Dačić je danas u Skupštini Srbijekazao  da je kampanja za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova državni projekat u koji nisu uklujučene nikakve kompanije ni privatna lica.

Podnoseći Izveštaj o radu Ministarstva spoljnih poslova za period od 20. oktobra 2019. do 20. januara 2020. godine, Dačić je rekao da su "besmislene i veoma štetne" izjave potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da Srbija plaća za povlačenja priznanja i da je to povezano s trgovinom oružjem.

"To sve ukupno nanosi štetu državnim interesima. To nam je nanelo štete jer se ljudi koji povlače priznanje Kosova stavljaju u tešku poziciju u svojim zemljama", rekao je Dačić na sednici skupštinskog Odbora za spoljne poslove.

On je kazao da je na početku kampanje za povlačenje priznanja, 113 zemalja priznavalo Kosovo, a da danas 93 države priznaju kosovsku nezavisnost, 95 zemalja ne priznaje a pet je "u fluktuirajućem statusu".

"Egipat je usmeno priznao Kosovo u vreme Morsija i nekad glasa za Kosovo, nekad za srpske stavove.... Peru ne glasa za Kosovo, ali ni protiv, Oman kaže da nisu priznali, a Kosovo tvrdi da jesu, Dominikanska Republika - priznali su Kosovo, poslali pismo da poštuju rezoluciju 1244 i teritorijalni intregritet Srbije, nisu povukli priznanje ali su definisali stav tako što su glasali protiv Kosova u Interpolu. Gvineja Bisao je povukla priznanje, pa je predsednik države smenio premijera i poništio odluku vlade o povlačenju priznanja, sada su bili predsednički izbori i pobedio je taj premijer koji je smenjen i koji je povukao priznanje Kosova", rekao je Dačić.

Dačić je dodao i da su u Izveštaju kao spoljnopolitički ciljevi i prioriteti Srbije navedeni očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, učlanjenje u EU, unapređenje saradnje sa zemljama regiona i najuticajnim državama u svetu i drugim partnerima u međunarodnoj zajednici.

 

Na svaku meru iz Podgorice odgovorićemo recipročno

Ministar Dačić najavio je danas da će na svaku meru iz Crne Gore u vezi sa spornim Zakonom o slobodi veroispovesti, Srbija odgovoriti recipročno.

Dačić je na sednici skupštinskog Odbora za spoljne poslove odbacio kao "apsolutnu neistinu" navode vlasti u Podgorici da Srbija podriva stabilnost Crne Gore.

"To je mantra da se za probleme uvek optužuju Beograd i velikosrpski nacionalizam, što je apsolutno netačno. Srbija se ponašala konstruktivno. Mi smo spremni za svaku vrstu dijaloga, želimo dobre odnose sa Crnom Gorom", kazao je ministar.

Navodeći da se na popisu 2011. godine, 29 odsto stanovnika Crne Gore izjasnilo kao Srbi, Dačić je kazao da je mnogo manji broj njih zaposlen u administraciji te zemlje.

"Znate da ne mogu da nabroje nijednog Srbina koji ima neku funkciju. Srba ima 29 odsto u Crnoj Gori a po njihovim podacima, u administraciji radi tek pet do osam odsto Srba", kazao je ministar.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR